Membrany kubełkowe

0
Membrana kubełkowa
Membrana kubełkowa chroni hydroizolację fundamentów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tworzy też przestrzeń wentylacyjną między murem a gruntem.

W zależności od tego, czy mają chronić dom przed wodą, wiatrem, parą czy uszkodzeniami mechanicznymi, folie budowlane różnią się parametrami technicznymi. Jednym z najbardziej charakterystycznych produktów tego typu są membrany kubełkowe.

Czym są membrany kubełkowe

Membrana kubełkowa - to gruba, tłoczona folia budowlana. Potocznie stosowana nazwa produktów tego rodzaju pochodzi od charakterystycznego kształtu wytłoczeń przypominających ścięte stożki. Membrany kubełkowe produkowane są z charakteryzującego się dużą gęstością polietylenu (HDPE). Czasem dla poprawienia ich właściwości mechanicznych wzmacniane są siatką z włókien szklanych, polipropylenu lub poliestru.

Podpowiadamy: Jak wybrać i wykonać izolację bitumiczną fundamentów

Folie tłoczone powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie na materiał, który mógłby chronić warstwę hydroizolacyjną (bitumiczną) ścian fundamentowych i piwnicznych przed mechanicznymi uszkodzeniami np. dziurawienie, zgniatanie, ścieranie. Głównym zadaniem folii nie jest więc sama hydroizolacja ścian znajdujących się poniżej poziomu gruntu, ale ochrona właściwej izolacji pionowej narażonej na uszkodzenia powłoki bitumicznej. Mimo to rola jej nie ogranicza się tylko do spełniania zadania warstwy ochronnej.

W przypadku, w którym wokół domu wykonany jest drenaż, membrana kubełkowa jest niezastąpiona. Ułożona wytłoczeniami w stronę budynku tworzy przestrzeń wentylacyjną między murem a gruntem. Dzięki temu, że membrany kubełkowe są odporne na nacisk, rozrywanie, chemikalia, grzyby, korzenie oraz nieszkodliwe dla środowiska, stosuje się je w systemach dachów zielonych. Zastosowanie znajdują także przy wykonywaniu prac izolacyjnych tarasów i balkonów.

Montaż membrany kubełkowej

Folię kubełkową rozwija się wokół izolowanej powierzchni, układając ją charakterystycznymi wytłoczeniami w stronę ściany. Dolna krawędź membrany powinna być umieszczona powyżej wysokości rur drenażu. Górną zaleca się układać tak, by zachodziła na warstwę izolacji bitumicznej z zakładem około 10 cm.

Sprawdź: Kiedy jest potrzebny drenaż i jak go wykonać

Membranę można także układać pionowymi pasami, jednak wówczas wymagany jest kilkucentymetrowy zakład. Do ściany folię tłoczoną mocuje się mechanicznie za pomocą gwoździ, lub specjalnymi kołkami uszczelniającymi otwór. Stosowane są także listwy, które mają otwory wentylacyjne i umożliwiają usuwanie wilgoci spod folii.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Polecamy Ci również

Zobacz także