Membrany do dachów płaskich

Stropodach jest narażony na działanie promieni słonecznych, korozję biologiczną i mechaniczne uszkodzenia w stopniu wyższym niż dach stromy. Z tego powodu materiały stosowane do jego budowy powinny mieć najwyższą jakość.

membrana dachowa

Dachy płaskie to w przypadku budynków o dużym gabarycie powszechnie stosowane rozwiązanie ze względu na łatwość konserwacji oraz brak ryzyka zerwania przez siny wiatr. Inwestorzy cenią go ze względu na duże możliwości kształtowania – można tu wymienić na przykład „zielone dachy”. Pomimo faktu, że taka konstrukcja zadaszenia jest znacznie starsza niż wersja spadzista, nadal przysparza ona konstruktorom problemów - są nimi szczelność pokrycia i podatność na obciążenie śniegiem. Obecna technologia budowlana pozwala na wznoszenie konstrukcji bez trudu przenoszących ciężar śniegu, jednak rozwiązania materiałowe nadal pozostają dylematem. Utrzymująca się na płaskich powierzchniach dachowych woda oraz intensywna aktywność słoneczna czynią w pokryciu duże spustoszenia. Na rynku dostępna jest cała gama materiałów izolacyjnych – pap bitumicznych oraz membran. Aby dach spełniał swoją funkcję przez długie lata, nie generując wysokich kosztów, należy wybierać najwyższej klasy materiały uszczelniające, jak membrany BARRIER TPO firmy Tegola.

izolacja dachu płaskiegoOdporne i wygodne w stosowaniu
Membrany dachowe firmy Tegola wykonane z termoplastycznego olefinu (TPO) stanowią świetną izolację każdego pokrycia. Zbrojenie membrany siatką poliestrową nadaje jej dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jest odporna na promienie UV, tak szkodliwe dla mas bitumicznych, a także zachowuje swoje właściwości nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Membrany BARRIER TPO firmy Tegola dostępne są w wersjach – standardowej (ze zbrojeniem) oraz z warstwą włókniny polipropylenowej, stanowiącej dodatkową izolację przeciwwilgociową (TPO TNT). Natomiast produkt BARRIER TPO RS gwarantuje ułatwione mocowanie na podłożu dzięki stosowaniu taśmy butylowej. Firma Tegola, chcąc ułatwić prace dekarskie, zwiększyła szerokość rolki do 3 metrów. Dzięki temu straty materiałowe przy układaniu na zakładkę zostały zmniejszone, a prace mogą postępować szybciej. Mniejsza ilość łączeń, które są z reguły najczęstszą przyczyną przeciekania dachu, to gwarancja większej szczelności przegrody. Membranę TPO można zgrzewać gorącym powietrzem – jest to znacznie bezpieczniejszy sposób niż używanie otwartego ognia. Podatność olefin polipropylenowych na zgrzewanie ma ogromne znaczenie w przypadku napraw. Roboty remontowe są dużo kosztowniejsze w przypadku pokryć z balastem, gdzie należy najpierw usunąć warstwę żwiru – związane z tym czynności wiążą się z ryzykiem uszkodzenia innych części membrany.

Biel w cenie
Membrany BARRIER TPO firmy Tegola produkowane są w kolorze białym. Barwa pokrycia ma nie tylko znaczenie estetyczne – w słoneczny dzień temperatura czarnego dachu może osiągnąć nawet 75°C, podczas gdy dach pokryty membraną BARRIER TPO zaledwie 45°C. Dzięki niskiemu współczynnikowi emisji i wysokiemu współczynnikowi odbijania termicznego, BARRIER TPO w wersji białej odbija promienie słoneczne i nie emituje ciepła do wnętrza budowli. Biały system izolacyjny to oszczędność energii przeznaczonej na klimatyzację - w ciągu 15 lat może ona sięgać od 30 do 50% początkowych kosztów instalacji białego dachu i jest odczuwalna już w pierwszym roku eksploatacji obiektu.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Tegola Polonia

Polecamy Ci również

Zobacz także