Membrany dachowe - różnice

paroprzepuszczalna membrana dachowa

Od kilku lat obserwujemy bardzo gwałtowny wzrost rynku membran dachowych w Polsce. Rosnący popyt jest związany ze stopniowym przenoszeniem zainteresowania inwestorów tradycyjnymi membranami bitumicznymi na nowoczesne - paroprzepuszczalne.

Membrana z technicznego punktu widzenia jest warstwą materiału, charakteryzującą się niewielkim oporem, jeśli chodzi o przenikanie pary wodnej (opór ten powinien wynosić co najwyżej 0,25 MNs/g wg normy brytyjskiej BS3177). Materiały tego rodzaju wykorzystywane są w bardzo szerokim spektrum zastosowań ze względu na fakt, iż pozostając cały czas otwartymi na dyfuzję pary wodnej, są odporne na napór samej wody. Inaczej rzecz ujmując – umożliwiają przenikanie pary wodnej, pozostając jednocześnie materiałem wodoszczelnym.

Membrany paroprzepuszczalne do powszechnego stosowania w budownictwie zostały wprowadzone z powodzeniem około 30 lat temu. Oprócz branży budowlanej znalazły szerokie zastosowanie również w produkcji odzieży ochronnej, gdzie z jednej strony dają ich użytkownikom ochronę przed wiatrem, deszczem oraz substancjami chemicznymi, z drugiej zaś dzięki właściwościom materiału gwarantowały możliwość "oddychania", a tym samym regulowania temperatury powierzchni ciała, czyniąc korzystanie z nich bardziej komfortowym dla użytkownika. Ze względu na te same czynniki membrany paroprzepuszczalne znalazły bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie służą do ochrony budynków zarówno przed zewnętrznymi czynnikami pogodowymi i kondensacją pary wodnej pomiędzy warstwami konstrukcyjnymi, jak również  pozwalają na swobodną ucieczkę pary wodnej do atmosfery redukując ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez jej kondensację.

Budynki muszą "oddychać" w celu kontrolowania poziomu wilgoci w poszyciu dachowym oraz przegrodach ściennych, a tym samym ochrony przed zawiązywaniem się procesów gnilnych i będących ich wynikiem uszkodzeń konstrukcji. W przypadku stosowania membran paroprzepuszczalnych przy konstrukcji pokrycia dachowego wśród najbardziej istotnych i decydujących o atrakcyjności tego rodzaju materiałów zalet należy wymienić:

  • szybki, łatwy i tani montaż membrany dachowej,
  • membrana zapobiega kondensacji pary wodnej w warstwie izolacji na poziomie co najmniej takim samym, jeśli nie lepszym niż w przypadku dachów wentylowanych w sposób tradycyjny,
  • ograniczenie przenikania powietrza do wewnątrz i zapewnienie większej szczelności pokrycia,
  • redukcję zużycia energii wewnątrz domu, a także redukcję emisji dwutlenku węgla z budynku,
  • zapewnienie lepszych warunków na poddaszach, które dzięki membranie stają się bardziej suche, cieplejsze oraz czyściejsze,
  • pozytywny wpływ na wygląd i jakość wykonania pokrycia dachowego.

tradycyjna membrana bitumicznaW momencie wprowadzenia na rynek membrany paroprzepuszczalne miały również na celu wydłużenie oczekiwanej trwałości i wytrzymałości pokrycia dachowego w stosunku do tradycyjnych membran bitumicznych, które - jak wykazała praktyka - z czasem stawały się coraz bardziej kruche i łamliwe, a także podatne na rozdarcie na skutek działania wiatru; w konsekwencji czynniki te powodowały konieczność wymiany tych membran po około 15-20 latach użytkowania. Właśnie z tego powodu nie jest zaskoczeniem, że na wielu rynkach europejskich zauważalne jest zjawisko odchodzenia od tradycyjnych membran bitumicznych w kierunku nowej generacji membran paroprzepuszczalnych. Aktualnie produkcja membran paroprzepuszczalnych wykorzystywanych przy realizacji pokryć dachowych opiera się głównie na dwóch konkurencyjnych technologiach, charakteryzujących się odmiennymi właściwościami:

  • technologia oparta na wielopunktowym wtrysku polietylenu o wysokiej gęstości zwana FSPE,
  • technologia oparta na filmie mikroporowatym zwana MP.

Technologia FSPE została opracowana przez koncern DuPont. Przy tworzeniu tej technologii oparto się na założeniu, że membrana paroprzepuszczalna, która powstanie dzięki jej pomocy musi z powodzeniem przetrwać co najmniej 30 lat od momentu jej montażu. Od czasu pierwszego wykorzystania tego materiału do dziś na całym świecie powstało ponad 15 milionów obiektów, w których zastosowano te produkty.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także