Membrany dachowe - różnice

Technologia produkcji membran FSPE polega na wielopunktowym wtryskiwaniu włókien z polietylenu o wysokiej gęstości, które następnie są scalane ze sobą za pomocą wysokiej temperatury i ciśnienia, a w efekcie tworzą elastyczny materiał, który jest wodoszczelny, wiatroszczelny, odporny na rozciąganie i co najważniejsze – paroprzepuszczalny. Jest to idealna kombinacja cech fizycznych i funkcjonalnych istotnych z punktu widzenia membrany dachowej. Grubość polietylenowej warstwy funkcjonalnej wynosi ok. 220 mikronów, co oznacza ,że może być ona stosowana bezpośrednio jako folia dachowa, bez konieczności zapewniania dodatkowych warstw zabezpieczających.

budowa membrany FSPEbudowa membrany MP

W przypadku technologii MP warstwa funkcjonalna, którą stanowi polietylenowa lub polipropylenowa włóknina (dalej: film) ma grubość średnio około 30 mikronów i jako zbyt podatna na czynniki zewnętrzne (np. możliwość uszkodzenia lub rozerwania) wymaga warstwy zabezpieczającej co najmniej po jednej stronie warstwy aktywnej (membrana dwuwarstwowa) lub w coraz bardziej popularnych rozwiązaniach – po obu stronach tej warstwy (membrana trzywarstwowa).

Okres żywotności membran dachowych FSPE wynosi nawet 50 lat, czyli porównywalnie z okresem żywotności samego pokrycia dachowego. Jedna z głównych różnic pomiędzy technologią FSPE i technologią MP polega na tym, że w przypadku membran FSPE warstwa polietylenowa, która zarazem jest w całości warstwą aktywną (funkcjonalną), jest widoczna gołym okiem, a jej grubość może zostać łatwo zweryfikowana. W przeciwieństwie do tego, w przypadku membran z filmem mikroporowatym, warstwa aktywna nie jest widoczna, lecz osłonięta (częściowo lub całkowicie) przez warstwy wzmacniające i ochraniające film, a to właśnie w zależności od charakterystyki (ilość, grubość, jakość) tych warstw zależy żywotność membran MP.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: DuPont

Polecamy Ci również

Zobacz także