Technologia produkcji membran FSPE polega na wielopunktowym wtryskiwaniu włókien z polietylenu o wysokiej gęstości, które następnie są scalane ze sobą za pomocą wysokiej temperatury i ciśnienia, a w efekcie tworzą elastyczny materiał, który jest wodoszczelny, wiatroszczelny, odporny na rozciąganie i co najważniejsze – paroprzepuszczalny. Jest to idealna kombinacja cech fizycznych i funkcjonalnych istotnych z punktu widzenia membrany dachowej. Grubość polietylenowej warstwy funkcjonalnej wynosi ok. 220 mikronów, co oznacza ,że może być ona stosowana bezpośrednio jako folia dachowa, bez konieczności zapewniania dodatkowych warstw zabezpieczających.
W przypadku technologii MP warstwa funkcjonalna, którą stanowi polietylenowa lub polipropylenowa włóknina (dalej: film) ma grubość średnio około 30 mikronów i jako zbyt podatna na czynniki zewnętrzne (np. możliwość uszkodzenia lub rozerwania) wymaga warstwy zabezpieczającej co najmniej po jednej stronie warstwy aktywnej (membrana dwuwarstwowa) lub w coraz bardziej popularnych rozwiązaniach – po obu stronach tej warstwy (membrana trzywarstwowa).
Okres żywotności membran dachowych FSPE wynosi nawet 50 lat, czyli porównywalnie z okresem żywotności samego pokrycia dachowego. Jedna z głównych różnic pomiędzy technologią FSPE i technologią MP polega na tym, że w przypadku membran FSPE warstwa polietylenowa, która zarazem jest w całości warstwą aktywną (funkcjonalną), jest widoczna gołym okiem, a jej grubość może zostać łatwo zweryfikowana. W przeciwieństwie do tego, w przypadku membran z filmem mikroporowatym, warstwa aktywna nie jest widoczna, lecz osłonięta (częściowo lub całkowicie) przez warstwy wzmacniające i ochraniające film, a to właśnie w zależności od charakterystyki (ilość, grubość, jakość) tych warstw zależy żywotność membran MP.