Membrany dachowe a ocieplenie

"Połać dachowa musi być prawidłowo wentylowana". "Wentylacje na poddaszu zapewni odpowiednio wykonana szczelina". "O szczelność dachu, ochronę przed wilgocią i wentylację zadbają membrany dachowe". Każdy inwestor wciąż słyszy te hasła, ale czy każdy wie, co się pod nimi kryje?

wentylacja połaci dachowejInwestor kontra rzeczywistość
Gdy zaczynamy budować pierwszy dom, wkraczamy na zupełnie nam obcy teren. Pomijając osoby zawodowo związane z branżą lub mające wykształcenie w tej dziedzinie, jesteśmy poniekąd bezbronni i zdani na łaskę fachowców, którzy przecież wiedzą lepiej. Wszelka dyskusja z nimi często nie jest możliwa już choćby tylko z tego powodu, że nie mamy pojęcia „o czym majster do nas rozmawia”. Budownictwo to branża specjalistyczna, która wykształciła swój własny słownik, podobnie jak medyczna, prawnicza, muzyczna i wiele innych. Skoro jednak zdecydowaliśmy się na aktywność na obcym nam terenie, powinniśmy przynajmniej w podstawowym zakresie orientować się co w trawie piszczy. W zakresie naszych zainteresowań jest dach i poddasze, których etap budowy w skali całego przedsięwzięcia jest bardzo kosztowny i wymaga podejmowania wielu brzemiennych w skutki decyzji. Decyzje te warto więc podejmować świadomie.

Komfort pod dachem
Budowa elementów konstrukcyjnych wymaga od wykonawcy konkretnej wiedzy i nie ma tu zbyt wiele miejsca na dowolność. Warianty do wyboru pojawiają się później i warto orientować się jakie będą ich konsekwencje. Dla mieszkańca domu najważniejsze będą te, które będą miały wpływ na komfort użytkowania lub jego brak. Pomijając kwestie funkcjonalności związane z umeblowaniem czy podziałem przestrzeni na poddaszu, najważniejsze i najbardziej irytujące w przypadku popełnienia błędu będą związane z temperaturą i wentylacją. A tu już wiele wbrew pozorom zależy od naszych decyzji.

To co pod dachówką
Rodzaj pokrycia dachowego (dachówka, blacha, gont, łupek itd.) to sprawy estetyki, trwałości materiału i jakości wykonania. Nas z punktu widzenia codziennego użytkowania interesować powinno bardziej to, co znajduje się pod pokryciem. Standardowe warstwy patrząc od góry to: pokrycie, łaty, kontrłaty, folia dachowa,  krokwie i znajdujące się między nimi ocieplenie, folia paroszczelna, poszycie z płyt kartonowo-gipsowych. Bardzo często w tym układzie warstw zamiast foli dachowej pojawia się papa układana na poszyciu z desek.
Największy wpływ na komfort mieszkania na poddaszu będzie miała izolacja termiczna, której grubość i skuteczność działania zależą od skuteczności działania wentylacji i sposobu wykonania szczeliny wentylacyjnej – to z kolei zależy m.in. od rodzaju użytej folii dachowej. Na pierwszy rzut oka wydawać się to może bardzo skomplikowane, ale jak się przekonamy wcale takie nie jest.
Jak widać, wiele elementów zależy tu od siebie wzajemnie i jedna nieprawidłowa decyzja może pociągnąć następne. Gdy wykonawca zapyta nas ile grubości ma mieć wełna w ociepleniu dachu lub jaką folię dachowa kupujemy, powinniśmy znać odpowiedź i wiedzieć dlaczego jest ona taka a nie inna. Nie zawsze warto też polegać wyłącznie na wiedzy wykonawcy i sprawdzić opinię o produkcie np. w Internecie. Czasem wykonawca może twardo upierać się przy jakimś rozwiązaniu tylko dlatego, że stosuje je od lat i nie zna innych. W tym czasie mogły pojawić się jednak lepsze technologie, z których warto skorzystać.

Wentylacja, ocieplenie, membrany
ocieplenie dachuAby dach był ocieplony zgodnie z wymaganiami stawianymi przez krajowe normy wystarczy, żeby między krokwiami znalazło się mniej więcej tyle wełny mineralnej, na ile pozwala wysokość standardowych krokwi, czyli około 16-18 cm. Biorąc pod uwagę ceny paliw, którymi ogrzewamy nasze domy, to zdecydowanie za mało. Nie ulega wątpliwości, że w najbliższym czasie normy zostaną zaostrzone, gdyż w żaden sposób nie odpowiadają wymaganiom stawianym przez rzeczywistość. Aby mieć pewność, że na poddaszu nie będzie nam za gorąco latem lub za zimno zimą, powinniśmy ocieplić dach minimum 25 cm wełny, choć idealnie byłoby, gdyby było to 30 cm. Wielu wykonawców broni się przed takimi pomysłami, gdyż są przyczyną problemów technicznych. Do krokwi trzeba mocować specjalne wieszaki, dzięki którym zmieści się większa grubość wełny. Tu także pojawia się kolejny temat: wentylacja.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także