Maty wygłuszające

Uciążliwości akustyczne w budownictwie to nienamacalny problem, który stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Lekceważony, powoduje zmęczenie, a nawet stany chorobowe u osób wystawionych na działanie hałasu. Gwarancją komfortu dźwiękowego są maty wygłuszające T Silence C 40 firmy Tegola.

mata

Tak zwane hałasy uderzeniowe to problem występujący przede wszystkim w budownictwie wielorodzinnym. Niemniej jednak mieszkańcy domów jednorodzinnych także odczuwają dyskomfort związany z przenoszeniem wibracji przez materiały budowlane. Uciążliwe warunki skutkują ograniczeniem komunikacji międzyludzkiej, pobudzeniem nerwowym, a w skrajnych przypadkach - migrenami i nerwicami. Często jednak wpływ szkodliwych dźwięków na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie jest ignorowany, głównie ze względu na ich regularne występowanie w miejscu zamieszkania. Źródłem uciążliwości mogą być kroki, przesuwanie przedmiotów, a także praca urządzeń AGD, czy też dźwięki wydawane przez instalację wodno-kanalizacyjną. Drgania przenoszą się po murach i stropach do innych pomieszczeń, gdzie ludzkie ucho odbiera je jako hałas. Niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednie izolowanie przegród budowlanych materiałami nowej generacji, które gwarantują najlepsze efekty.

Wyciszenie bez ingerencji
Innowacyjna konstrukcja mat wygłuszających T Silence C 40 firmy Tegola pozwala na niwelowanie dźwięków pochodzących od tupania aż do 30 dB. Do ich produkcji użyto włókien polipropylenowych o doskonałych właściwościach tłumiących, splątanych i zgrzanych w miejscu przecięcia, połączonych na gorąco z wodoodporną oraz paroprzepuszczalną membraną. Dzięki niewielkiej grubości (zaledwie 9 mm), maty wygłuszające układa się pod posadzką. Ten sposób jest doskonałą metodą izolacji już istniejących przegród, bez potrzeby poważniejszego naruszania ich struktury. Inne rozwiązania, takie jak montaż podłóg pływających czy wykonywanie dylatacji ograniczających propagację dźwięków w stropie, są wyjątkowo pracochłonne i uciążliwe w wykonaniu. Produkt T Silence jest odporny na działanie promieni UV, a także ma wysoką wytrzymałość na nacisk i ugięcie – pod wpływem 5 kPa dochodzi jedynie do nieznacznych deformacji w wielkości 0,15 mm. T Silence C 40 firmy Tegola cechuje się wysoką rozciągliwością, równą 50–60%, dzięki czemu maty można stosować bez obaw o ich ewentualne przerwanie.

Maty wygłuszające T Silence C 40 (rolka o wym. 35 x 1,4 m), orientacyjna cena brutto: 40 zł za m².

 

Oceń artykuł
2,64 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Tegola

Polecamy Ci również

Zobacz także