Materiały ociepleniowe - nietypowe rozwiązania

Materiały ociepleniowe - nietypowe rozwiązania

Na rynku toczy się wojna między wełną a styropianem. Te dwa najpopularniejsze materiały izolacyjne ostro ze sobą współzawodniczą, a ponieważ oba są dobre, walce tej nie będzie końca. Chyba że pojawi się nowy materiał, który będzie w stanie z nimi konkurować. A co w może im zagrozić?

płyty pilśniowePłyty pilśniowe
Płyty pilśniowe to materiał, który powstaje ze sprasowanych włókien drzew iglastych. W niektórych płytach włókna drzewne mogą być wiązane magnezytem. Najlepsze właściwości izolacyjne mają płyty o strukturze porowatej i małej gęstości (współczynnik przewodzenia ciepła λ dochodzi do 0,045 W/(m²·K), dla gęstości 170 kg/m³. Ich grubość wynosi od 1,5 do 10 cm. Brzegi mają gładkie lub wyprofilowane tak, że można je łączyć na pióro i wpust. Polecane są do izolowania ścian, stropów i dachów. Do miejsc szczególnie narażonych na działanie wilgoci, najlepsze będą płyty nasączone środkiem hydrofobowym. Są one odporniejsze na wilgoć, a w wypadku kontaktu z wodą nie pęcznieją w takim stopniu co płyty zwykłe. Płyty pilśniowe mogą też być zaimpregnowane środkiem zapobiegającym porostowi grzybów domowych i pleśniowych.
Z wilgocią dobrze radzą sobie również płyty bitumowane. Ich nasiąkliwość, w porównaniu z płytami zwykłymi, jest o około 30-45% mniejsza. Dlatego też warto je stosować na przykład pod wylewki betonowe. Środki hydrofobowe i impregnaty nie zmniejszają dyfuzyjności płyt, czyli nie ograniczają przepływu przez nie pary wodnej. W sprzedaży są nie tylko płyty jednowarstwowe, ale także te klejone z dwóch, lub kilku płyt. W takich „kanapkach” łączone są płyty o różnych właściwościach, np. twarde i porowate. Porowata płyta zapewnia dobrą izolacyjność, twarda – chroni ją przed uszkodzeniem. Płyty pilśniowe nie tylko zabezpieczają przed ucieczką ciepła z pomieszczeń, ale stanowią także dobrą izolację akustyczną. Pochłaniają dźwięki lub rozpraszają je,  zapewniając komfort akustyczny w domu.
Oprócz płyt sprzedawane są także maty termoizolacyjne z włókien drzewnych. Mają one mniejszą gęstość – 45 kg/m³ i lepszą izolacyjność cieplną - λ = 0,037 W/(m²·K). Polecane są zwłaszcza do izolacji poddaszy.

pianka poliuretanowaPianka poliuertanowa
Wykonuje się z niej bezspoinowe izolacje natryskowe. Polecana jest szczególnie do robienia izolacji cieplnej na dachach i stropach. Pianka dobrze wypełnia izolowaną powierzchnię i jednocześnie wyrównuje wszelkie krzywizny lub ubytki w podłożu. Można ją nanosić na blachę, papę, beton i drewno. Taka warstwa termoizolacyjna jest lekka (około 2 kg/m²) i odporna na wodę. Pokryty  pianką dach płaski wystarczy pomalować farbą zawierającą filtr UV  i nie wymaga on już żadnego dalszego zabezpieczania. Pianką można pokryć również ściany zewnętrzne budynków, przed wykonaniem elewacji z sidingu. Jest to wówczas alternatywny sposób na termorenowację starego domu. Pianki nie nanosi się samodzielnie. Do prac izolacyjnych trzeba zatrudnić fachowców z odpowiednim sprzętem.

płyty poliuretanowePłyty poliuretanowe
Płyty poliuretanowe są sztywne, wytrzymałe na ściskanie, lekkie (1 m³ waży 30 kg). Mają sporą gęstość, a mimo to ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi nawet 0,028 W/(m·K). Charakteryzują się niewielką nasiąkliwością – poniżej 0,5%. Brzegi płyt wyprofilowane są tak, że można je łączyć na zakład lub na pióro i wpust. Ich grubość wynosi od 2 do 12 cm. Płyty poliuretanowe nadają się do izolowania dachów płaskich i pochyłych, poddaszy, tarasów, ścian fundamentowych oraz podłóg ogrzewanych i nieogrzewanych. Mogą być obustronnie laminowane folią aluminiową lub włókniną szklaną. Produkowane są także płyty połączone z płytą gipsowo-kartonową. Są one stosowane do ocieplania i wykańczania domów od wewnątrz.

Korek
Z korka wykonuje się przeważnie elementy wykończenia wnętrz - panele podłogowe lub boazeryjne. Jako materiał termoizolacyjny jest on mniej popularny. Dzieje się tak pewnie dla tego, że jego cena pozostaje wciąż dosyć wysoka. Z korka produkowane są płyty termoizolacyjne grubości od 2 do 32 cm, lub granulat. Materiał ten ma dobre właściwości termoizolacyjne i jest odporny na pleśń i gryzonie. Charakteryzuje się również małą nasiąkliwością. Współczynnik przewodzenia ciepła  dla korka wynosi 0,037-0,040 W/(m²·K). Płyty korkowe są łatwe do samodzielnej obróbki i montażu. Granulat układany jest przez specjalne firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem. Płyty sprzedawane są jako samoistny materiał ociepleniowy lub jako składnik systemu ociepleń, wraz z tynkiem, zaprawami klejowymi, siatką zbrojącą i kołkami montażowymi.

Oceń artykuł
3,92 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także