Masonite inwestuje w Polsce

Masonite International Corporation ogłosiło przejęcie 75% akcji największego wschodnioeuropejskiego producenta drzwi wewnętrznych firmy Kronodoor. Międzynarodowy koncern Masonite zakupił udziały w Kronodoor za sumę 27 mln USD od Kronospan Holdings Ltd.

drzwi wewnętrzneKronodoor jest wiodącym producentem drzwi wewnętrznych w Europie Wschodniej i Centralnej. Rocznie firma przynosi dochód rzędu 35 mln USD. Kronodoor produkuje drzwi w fabrykach w Jaśle oraz w czeskiej Jihlavie. Kronospan jest największym europejskim producentem płyt MDF, płyt wiórowych, produktów drewnopochodnych i materiałów wykończeniowych, zaopatrującym rynki Europy Wschodniej i Centralnej. W ramach umowy przejęcia, Masonite i Kronospan planują wspólne prace mające na celu efektywny rozwój rynków w nowych krajach Unii Europejskiej. Zakup udziałów w Kronodoor umożliwi firmie Masonite rozwinięcie działalności w Polsce,Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Fabryki w Polsce i w Czechach wraz z pozostałymi zakładami produkcyjnymi Masonite w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu i Turcji oraz Irlandzką fabryką tłoczonych płyt drzwiowych, o wysokiej mocy produkcyjnej, tworzyć będą zintegrowany europejski system produkcji i sprzedaży, wzorowany na systemie stworzonym przez Masonite w Ameryce Północnej.

Masonite produkuje i dystrybuuje tłoczone płyty drzwiowe oraz wykonane z nich gotowe drzwi. W ciągu ostatnich kilku lat europejski rynek tłoczonych płyt drzwiowych zanotował znaczący wzrost obrotów. Drzwi wykonane z tłoczonych płyt drzwiowych mają wysoki udział w całościowej sprzedaży drzwi w Wielkiej Brytanii i Francji, jednak w pozostałych krajach Europy proporcje te są niższe. Masonite ocenia, że Europejczycy kupują około 45 milionów par drzwi wewnętrznych rocznie, z czego mniej niż 20% stanowią drzwi wykonane z tłoczonych płyt drzwiowych. Dla porównania na rynkach Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej zależność ta wynosi ponad 50%. Masonite wierzy, że wyważone zależności pomiędzy jakością, ceną i estetyką są silną stroną drzwi wykonanych z tłoczonych płyt drzwiowych i będą sprzyjały ich dalszej popularyzacji.

Roger Bruce, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Masonite Europe potwierdza, że przejęcie Kronodoor wzmocni pozycję firmy Masonite na rynkach uznanych za strategicznie ważne dla firmy: "Nasza inicjatywa umożliwi penetrację oraz poszerzenie rynku drzwi wewnętrznych w regionie, poprzez spopularyzowanie kategorii drzwi wykonanych z tłoczonych płyt drzwiowych. Transakcja otwiera możliwości zwiększenia sprzedaży gotowych drzwi - konsumentom ostatecznym, a także tłoczonych płyt drzwiowych - niezależnym polskim producentom drzwi wewnętrznych. Takie posunięcie zwiększy świadomość marki, popyt i dostępność produktów Masonite, co niewątpliwie wzmocni wszystkich uczestników kanału dystrybucji firmy Masonite."

Masonite to międzynarodowy koncern specjalizujący się w produkcji drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, tłoczonych płyt drzwiowych i okien. Główna siedziba firmy znajduje się w Missisauga - Ontario w Kanadzie, natomiast biuro administrujące rynkami międzynarodowymi działa w Tampie na Florydzie. Obecnie firma posiada 75 zakładów produkcyjnych w dwunastu krajach w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji, Afryce i Europie.
Masonite zatrudnia 12 000 pracowników. Firma sprzedaje swoje produkty klientom w 50 krajach na całym świecie.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Masonite

Polecamy Ci również

Zobacz także