Kredyt z dopłatą

Rządowy program „Rodzina na swoim” wspiera rodziny w pozyskaniu własnego domu. Proponowana przez Skarb Państwa pomoc pozwala na obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej nawet o kilkadziesiąt procent przez okres 8 lat. To idealne rozwiązanie dla osób planujących budowę domu o powierzchni do 140 m².

dom z dopłatą

Z danych Gazety Wyborczej wynika, że od początku roku do końca kwietnia udzielono blisko 6,5 tysiąca kredytów, w związku z tym pojawiła się obawa, że zabraknie funduszy na dopłaty. Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest odpowiedzialny za koordynację programu zapewnia, że nie ma możliwości, żeby w którymś momencie roku program “Rodzina na swoim” przestał funkcjonować.

„To dobra informacja, ponieważ zainteresowanie rządowym programem stale rośnie, co widzimy po ilości zapytań, jakie codziennie spływają do naszego biura projektowego. Inwestorzy przede wszystkim poszukują małych i ekonomicznych w budowie domów, które spełnią kryteria programu »Rodzina na swoim« – zauważa Maciej Matłowski, architekt MTM STYL. - W ramach wsparcia rządowego programu i ułatwienia inwestorom poszukiwań domu do 140 m² zorganizowaliśmy akcję »Na start – dom z dopłatą«. Wytypowaliśmy 50 projektów domów mieszkalnych o powierzchni do 140 m², ekonomicznych w budowie, które premiujemy dopłatą w formie rabatu. Na stronie z projektami zamieściliśmy również kalkulator dopłat do oprocentowania, który pozwala na obliczenie raty kredytu z dopłatą."

„Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej problemów nastręcza inwestorom interpretacja pojęcia »powierzchnia użytkowa«, ponieważ nie wszyscy wiedzą, które pomieszczenia są wliczane do powierzchni użytkowej, a które nie, i czy w związku z tym dom, który im się podoba i który chcą zamówić kwalifikuje się do dopłaty. Może się bowiem okazać, że dom, który ma 148 m² powierzchni użytkowej ma 8-metrowy skład opału, który nie jest wliczany do powierzchni użytkowej i wówczas taki projekt spełni kryteria” – wyjaśnia Maciej Matłowski.

Przydatna w tej kwestii będzie ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W myśl art. 2.1. tejże ustawy powierzchnię użytkową należy rozumieć jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania. Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggii, antresoli, szaf, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowi, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału. W rozumieniu niniejszej ustawy garaż nie jest zaliczany do powierzchni użytkowej budynku, jest traktowany jako pomieszczenie przynależne do budynku.

„Osobom planującym ubieganie się o kredyt z dopłatą doradzamy, aby uważnie prześledziły rzuty i kondygnacje oraz dokładnie sprawdziły, które pomieszczenia są wliczane do powierzchni użytkowej, a które nie – dodaje Maciej Matłowski. - W przypadkach spornych, np. dotyczących kotłowni, sugerujemy wizytę w placówce banku w celu doprecyzowania pojęcia.”

 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Elżbieta Żurawska

Źródło: MTM STYL, domywstylu.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także