Korek izolacyjny

1
Korek izolacyjny

Korek to wierzchnia tkanka wiecznie zielonego dębu korkowego, występującego w największych ilościach na terenie Portugalii. Ponadto dęby korkowe występują również w Hiszpanii, Algierii, Maroku, Francji, we Włoszech oraz Tunezji.

Dla budownictwa korek stanowi naturalny materiał o właściwościach izolacyjnych. Sprawdza się doskonale stosowany zarówno w izolacjach cieplnych, jak i akustycznych.

Skąd się bierze korek i do czego może służyć?

Zbiory korka, to swoisty rytuał zależny od pory roku
i pogody. Zatrudnia się do tego celu jedynie odpowiednio doświadczonych robotników
i przeprowadza wówczas, kiedy drzewo rośnie i szybko wytwarza nową korę, czyli wiosną i latem. Odkorowania dokonuje się ręcznie lub za pomocą najprostszych narzędzi.

Zerwana kora po przesortowaniu zgodnym z jej późniejszym przeznaczeniem jest składowana na wolnym powietrzu przez kilkadziesiąt dni. Następnie płaty kory przewożone są do zakładów, gdzie zostają poddane obróbce termicznej. Po tym zabiegu płaskie arkusze układa się w stosy i sezonuje przez kilka tygodni. Dopiero po uzyskaniu suchości kora trafia na linie produkcyjne, gdzie wycina się z niej najlepsze zatyczki korkowe. Pozostała część zbioru (około 45%) to odpad technologiczny, który po przetworzeniu również znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki.

Korek największym uznaniem i powodzeniem cieszy się w branży winiarskiej, gdzie wykorzystuje się najbardziej wartościowe jego odmiany. Znany i cenny jest również w budownictwie, wędkarstwie, branży sportowej, obuwniczej, w przemyśle samochodowym, zbrojeniowym, lotnictwie i wielu innych dziedzinach.

W budownictwie wykorzystuje się kilka rodzajów surowca wytworzonego z korka. Są to:

 • Aglomerat korkowy, który po klejeniu lepiszczem i prasowaniu jest docinany
  w odpowiedniego formatu płyty i arkusze. Surowiec ten produkuje się z granulatu o różnej gęstości i grubości ziaren.
 • Korek ekspandowany, czyli surowiec poddany wysokociśnieniowej i wysokotemperaturowej obróbce termicznej w specjalnych autoklawach. W czasie takiej obróbki korek wydziela suberynę (naturalne kleiwo), które spaja go w bloki, docinane następnie na określoną grubość i według określonego formatu.
 • Aglomeraty, będące mieszaniną korka i innych materiałów. W taki sposób powstaje np. popularne przed laty linoleum (rodzaj wykładziny podłogowej) lub gumokorki (syntetyczne gumy z domieszką granulek naturalnego korka).
 • Granulaty korkowe, które budownictwo stosuje jako składnik lekkich betonów, tynków ciepłochronnych i jako materiał zasypowy do ścian szczelinowych.

Zastosowanie korka w izolacji budynków

Korek znajduje zastosowanie w izolowaniu budynków od podłogi, poprzez ściany, aż po dach.

 • Izolacja podłóg i posadzek - do jej wykonania wykorzystuje się płyty, granulaty, zasypki korkowe lub gotowe wykładziny. Ponieważ korek jest materiałem uniwersalnym, nadaje się na izolację wewnętrzną podłogi lub jako jej warstwa wierzchnia. Sprawdza się znakomicie pod wszelkiego rodzaju wykończenia podłogowe, tworząc dobrą izolację cieplną i akustyczną. Kompensuje również naprężenia pojawiające się niekiedy w konstrukcji stropów. Stosowany nawierzchniowo - oznacza się bogatym wzornictwem, jest wygodny i ciepły, ma właściwości antyelektrostatyczne oraz wykazuje odporność na wszelkiego rodzaju naciski mechaniczne.
 • Izolacja stropów i ścian warstwowych - korek stosuje się pod betonowe wylewki i jest on dobrym materiałem na izolację cieplną i akustyczną każdego stropu.
 • Izolacja ścian wewnętrznych - korkowa izolacja zapewnia zdrowy mikroklimat we wnętrzu. Zastosowanie takiej izolacji pozwala wyeliminować powstawanie mostków termicznych i akustycznych w przegrodach wewnętrznych. Do wykonania warstwy izolacyjnej wykorzystuje się płyty korkowe, które są w stanie na długie lata zapewnić komfort cieplny i akustyczny.
 • Izolacja fasad i ścian zewnętrznych - płyty korkowe montuje się na elewacjach zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasie montażu systemów ociepleń wykorzystujących wełnę mineralną lub styropian. Płyty te łatwiej się jednak dopasowują do podłoża, co ogranicza ilość prac związanych z wyrównywaniem powierzchni.
 • Izolacja dachów płaskich i spadzistych - zastosowane w tym celu płyty z korka są wprost nieocenione. Posiadają świetne właściwości termoizolacyjne i opór cieplny, co eliminuje skutki nagłych zmian temperaturowych.
 • Izolacja dachów z tarasami ogrodowymi - korek oprócz dobrej izolacyjności cieplnej i akustycznej charakteryzuje się dodatkowo długowiecznością. Zastosowane płyty w omawianym przypadku znacznie zmniejszają ciężar stropu, umożliwiają dyfundowanie pary wodnej i wykazują wysoką wytrzymałość na naciski punktowe.

Oprócz wymienionych zastosowań płyty korkowe doskonale nadają się również do izolowania komór i pomieszczeń chłodniczych oraz szczelin dylatacyjnych. W chłodnictwie właściwie wykonana izolacja przynosi znaczące zyski, ponieważ przyczynia się do zaoszczędzenia energii elektrycznej niezbędnej do utrzymywania wymaganych temperatur i zmniejsza moc, z jaką muszą pracować urządzenia chłodnicze. Istota warstwy izolacyjnej polega na dobraniu przez projektanta właściwej jej grubości - odpowiedniej do oczekiwanych warunków termicznych pomieszczenia chłodniczego.

Oceń artykuł
3,38 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także