Kolejna edycja konkursu "Praca Dyplomowa" dobiegła końca. Jury złożone z przedstawicieli mediów branży budowlanej poddało ocenie kilkadziesiąt zgłoszonych do konkursu prac i nagrodziło najlepsze.
Podczas obrad, które miały miejsce 25 maja w Warszawie w siedzibie organizatora przedsięwzięcia, komisja konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu następujących wyróżnień:
Miejsce I - praca przygotowana przez Sławomira Grysiak i Piotra Rutkowskiego z Zespółu Szkół Budowlanych i Elektrycznych z Torunia. Praca została napisana pod kierunkiem Aliny Accordi-Krawiec. Jury jednogłośnie przyznało I miejsce za zaangażowanie, estetykę, merytorykę, materiał multimedialny i zdjęciowy oraz różnorodność omawianych zagadnień.
Miejsce II (nagrodzono dwie prace) - praca przygotowana przez Krzysztofa Olejnik i Annę Treter z Technikum Budowlanego 5-letniego w Zespole Szkół Nr 7 z Wrocławia. Praca napisana pod kierunkiem Pawła Niewierskiego, oraz praca przygotowana przez Grzegorza Jerzyna z Zespołu Szkół Budowlanych im. Gen. Stanisława Maczka w Bielsku-Białej napisana pod kierunkiem Marii Pająk.
Miejsce III (nagrodzono dwie prace) – praca nadesłana przez Pawła Mierzwa, Andrzeja Straub i Mariusza Śmiegielskiego z Zespółu Szkół Budowlanych i Elektrycznych z Torunia. Praca napisana pod kierunkiem Aliny Accordi-Krawiec. Druga nagrodzoną pracą jest nadesłana przez Łukasza Hałas, Patryka Wawrzynek, Damiana Kaszta z Zespółu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. Pracę napisano pod kierunkiem Urszuli Pająk-Czopowskiej.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia dla:
- Pracy przygotowanej przez Sławomirę Szczepańską, Piotra Grabowskiego i Wojciecha Olejniczak z Technikum Budowlanego w Pile. Praca napisana pod kierunkiem Teresy Wawrzyniak.
- Pracy przygotowanej przez Monikę Smirnow, Damiana Misiukajtis, Marcina Pyrka z Zespołu Szkół Nr 2 w Wałczu Budowlanych Technikum Budowlane Nr 1. Praca napisana pod kierunkiem Agnieszki Giemza.
- Pracy przygotowanej przez Aleksandrę Romanko z Zespołu Szkół Budonictwa Nr 1 Techniukum w Poznaniu. Praca napisana pod kierunkiem Elżbiety Parchliniak-Dziamskiej.
Nagrodami dla laureatów są między innymi miesięczne praktyki ufundowane przez sponsorów konkursu. Jest to doskonała propozycja dla uczniów, którzy po skończeniu szkoły średniej mają możliwość zdobywania doświadczeń zawodowych i ewentualnego zatrudnienia na konkurencyjnym rynku pracy.
W tym roku partnerami naszej akcji były firmy: Paroc, Xella oraz Kerakoll. Patronat medialny objęły; Atlas Budowlany, Dachy, Izolacje, Forum Budowlane, Przewodnik Budowlany, Warstwy i wortale branżowe, m.in. www.e-dach.pl oraz www.e-izolacja.pl.
Również w kolejnych latach konkurs będzie kontynuowany. Ze względu na zmiany w systemie edukacji forma konkursu będzie inna od dotychczasowej. Głównym celem organizatora będzie umożliwienie uczniom zdobycia konkretnego zawodu, pomoc w samozatrudnieniu, stworzenie perspektyw otrzymania pracy, program stypendialny oraz ciągłe poszerzanie wiedzy.
Jury nie oceniało niektórych prac z uwagi na fakt kopiowania przez uczniów tesktów z portali internetowych. Wykorzystany w ten sposób materiał nie był cytatem lecz własnym wkładem uczniów w opis zawarty w pracy. Jury nie akceptuje tej formy. Prace zostały odrzucone, bowiem byłoby to nieuczciwe wobec uczniów, którzy rzetelnie włożyli ogromną pracę i czas w przygotowane przez siebie prace dyplomowe.