Koniec z przewiewami od okien

Montaż okien wyłącznie na pianę poliuretanową skutkuje po kilku latach powstaniem nieszczelności na styku okno-mur. Oznacza to straty energii, zagrzybienie ścian i zimne przeciągi. Rozwiązanie – montaż nowych okien w systemie trójwarstwowego uszczelnienia lub zastosowanie listew uszczelniających do już wbudowanej stolarki.

Koniec z przewiewami od okien - zdjęcie 1Montaż okien w sposób powszechnie praktykowany w naszym kraju (czyli kotwy i pianka poliuretanowa) na zachód od naszej granicy uważany jest za błąd. Skuteczne, zawsze szczelne i trwałe połączenie okna z murem osiągniemy przez montaż oparty na trójwarstwowym uszczelnieniu. Pianka poliuretanowa pełni wtedy rolę izolacji termicznej, a specjalne taśmy montowane do ramy okiennej i muru po zewnętrznej i wewnętrznej jego stronie dbają o szczelność i elastyczność połączenia.
Technikę tą możemy zastosować jedynie podczas montażu stolarki w nowym wnętrzu lub w trakcie remontu. Co jednak zrobić, gdy okna są zamontowane na samą pianę, a chcemy uniknąć bałaganu związanego z remontem?

Listwy uszczelniające – koniec z przewiewami
Technika montażu okien na samą pianę jest wybrakowana, co prędzej czy później skutkuje zauważalnymi objawami. Na rynku pojawiła się jednak technologia, która pozwoli nam uszczelnić okna w sposób dający podobne korzyści, co system trójwarstwowy. Jej innowacyjność polega na tym, że możemy to zrobić w przypadku okien już wbudowanych.

System firmy illbruck umożliwia doskonałe uszczelnienie okien na wszystkich trzech poziomach. Przed deszczem i wiatrem, które przedostają się przez szczeliny do budynku, chroni listwa zewnętrzna. Przestrzeń pomiędzy ramą okienną a ścianą uszczelnia skutecznie pianka (np. 1K-P illbruck jako izolacja cieplna i akustyczna), natomiast uszczelnienie za pomocą wewnętrznej listwy gwarantuje hermetyczność.

Łatwo, szybko, profesjonalnie
Listwa wykonana jest z twardego PVC - jej przeciwległy brzeg zakończony jest jednak piórem z miękkiego PVC. Zintegrowana jest z impregnowanym tworzywem z twardego PVC zamkniętym w folii polipropylenowej.

Po oczyszczeniu podłoża należy odmierzyć listwę z długości i przyciąć. Po wygięciu jej w kształt litery L jedną jej część smaruje się klejem montażowym Festix OT 14 i przykleja do ramy. Listwę należy przykleić tak, by jednocześnie jej druga krawędź zakończona miękkim piórem przylegała do muru ościeżnicy i parapetu. Ostatnią czynnością jest usunięcie folii, która zabezpiecza zintegrowaną z listwą taśmę uszczelniającą. Taśma ta po usunięciu zabezpieczenia samoczynnie się rozszerza, trwale uszczelniając połączenie okna z murem. Produkt dostępny jest w wersji do zastosowań po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie okna.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Źródło: Tremco illbruck

Polecamy Ci również

Zobacz także