Kongres Eurima 2004

Już po raz 46, tym razem w Barcelonie, spotkali się członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Izolacji Eurima.

Eurima to Europejskie Stowarzyszenie Producentów Izolacji (European Association of Insulation Manufacturers) reprezentujące interesy europejskich producentów wełny mineralnej. Członkowie Stowarzyszenia to najwięksi wytwórcy izolacji cieplnych, akustycznych i przeciwpożarowych stosowanych w budownictwie oraz stowarzyszenia narodowe reprezentujące poszczególne kraje UE. Stowarzyszenie zostało założone w 1959 roku.

W tegorocznym Kongresie, który odbył sie w dniach 17-18 czerwca, udział wzięło ponad 100 delegatów - przedstawicieli 12 europejskich producentów materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej oraz stowarzyszeń (w tym Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej - Miwo) a także władze Stowarzyszenia Eurima.

kongres Eurima 2004W pierwszym dniu barcelońskiego Kongresu dyskutowano nad sprawami organizacyjnymi związanymi z funkcjonowaniem Eurima w poprzednim roku budżetowym. Wybrano nowy Zarząd Eurimy a także dokonano oficjalnego przyjęcia stowarzyszeń narodowych: polskiego (Miwo) oraz włoskiego (Fivra).

Drugiego dnia odbyło się forum dyskusyjne dotyczące najważniejszych problemów przemysłu materiałów izolacyjnych w Europie. Szczególnie dużo miejsca poświęcono na omówienie kluczowych zagadnień związanych z ochroną cieplną, akustyczną i ogniową budynków w skali europejskiej. Poświęcono również uwagę zagadnieniom sytuacji w UE, która powiększyła się o 10 nowych krajów. Podczas spotkania zaprezentowano propozycję działań w zakresie zacieśnienia współpracy z instytucjami unijnymi jak również działań związanych z promowaniem ochrony cieplnej budynków jako alternatywy dla stale wzrastających kosztów eksploatacji budynków wraz ze wzrostem kosztów energii.

Ważnym elementem Kongresu był także wykład K. Mentzera na temat działalności Naima - Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Izolacji, działającego w Kanadzie i USA od ponad 70 lat, a z którym od dwóch dekad współpracuje Eurima.

Konferencja Eurima w Barcelonie zakończyła się konkluzją, iż w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, czyli stałym wzrostem cen energii i ograniczeniem dostępu do energetycznych zasobów naturalnych, należy spodziewać się wzrostu świadomości społecznej w zakresie strat energii i stosowania izolacji cieplnych.

 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Miwo

Polecamy Ci również

Zobacz także