Klejenie styropianu

Okres letni sprzyja przeprowadzaniu remontów i napraw w domu. Mimo że jesienne słoty jeszcze przed nami, warto wykorzystać sprzyjająca aurę i już teraz pomyśleć o ociepleniu ścian, naprawie lub zupełnej zmianie elewacji.

ocieplenie ściany styropianemPierwszym etapem prac jest przyklejenie płyt styropianowych, czyli termoizolacja. Podpowiemy, jak wykonać ją prawidłowo, tak aby efekt mógł przetrwać lata.
Ocieplanie budynków jest zabiegiem, który zabezpiecza dom przed utratą ciepła i energii. To podstawowa czynność, która nie tylko daje poczucie komfortu zimą, ale także przyczynia się do tego, że nasz dom jest bardziej „eko”. Dlatego zabierając się za remonty pamiętajmy, że dobrze wybrane materiały i odpowiednia jakość produktów do ich montażu to spokój na wiele lat. Jednym z podstawowych kroków przy tego rodzaju remoncie jest dobór odpowiedniego kleju. Dobry produkt gwarantuje szybkie i sprawne przeprowadzenie prac renowacyjnych. A niestety jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie zarówno przez klientów indywidualnych, jak i zaopatrzeniowców firm budowlanych jest kierowanie się wyłącznie ceną. Często nie bierze się pod uwagę podstawowych cech, jak  jakość i funkcjonalność produktów, które pozwalają fachowcom na szybsze wykonanie pracy, a tym samym zmniejszają koszty całej inwestycji.

Czas to pieniądz, także w budownictwie
Planując ocieplanie ścian zewnętrznych budynków, na początku powinniśmy pomyśleć o wyborze odpowiedniego kleju do styropianu, a dokonując wyboru kierować się jego właściwościami, a nie ceną. Dlaczego to aż tak ważne? „Czas to pieniądz” i  jak się okazuje, powiedzenie to sprawdza się nie tylko w życiu, ale również w budownictwie. Wiele z klejów do styropianów dostępnych na rynku charakteryzuje się stosunkowo długim czasem wiązania – po przyklejeniu warstwy styropianu, należy z następną operacją zatapiania siatki i tynkowania odczekać kilka dni aż klej w pełni zwiąże. Poliuretanowy klej do styropianu Soudatherm firmy Soudal eliminuje ten problem. Jedną z wielu zalet, które odróżniają go tradycyjnych proszkowych zapraw klejących jest zdecydowanie krótszy czas pracy. Już po 2 godzinach od przyklejenia styropianu, można przystąpić do jego kołkowania, a po upływie 24 godzin do dalszej obróbki. Wysychanie materiału przy tradycyjnej metodzie może zająć nawet do 2 tygodni, a zastój w pracach remontowych kosztuje. Nie bez znaczenia jest też prostota i łatwość jego aplikacji. Montaż płyt styropianowych i samo przygotowanie produktu są łatwe, że nawet osoba, która nie jest budowlaną „złotą rączką” poradzi sobie bez kłopotu. Nie potrzebujemy na placu budowy wody, specjalnych pojemników do mieszania zaprawy, energii elektrycznej do zasilania wiertarki z mieszaczem. Nie trzeba też czekać aż klej nabierze swoich właściwości i będzie gotowy do użycia. Po prostu otwieramy karton z puszkami kleju, mocujemy puszkę na pistolecie i od razu możemy pracować bez czasochłonnego przygotowywania. Praktyczna  forma aerozolu sprawia, że nakładanie kleju i zakładanie paneli styropianowych jest dużo łatwiejsze. Precyzyjne i sprawne aplikowanie kleju na styropianowe panele umożliwia szybki i łatwy montaż.  

klej do styropianuWydajność i uniwersalność zastosowania
Poliuretanowy klej do styropianu Soudatherm sprawdza się przy ocieplaniu ścian oraz podziemnych części budowli. Nadaje się też do wypełniania spoin pomiędzy panelami izolacyjnymi. Sprawdza się nie tylko przy typowych podłożach budowlanych, jak beton czy cegła, ale również przy drewnie, metalach i różnych materiałach izolacyjnych. Przekłada się to w rezultacie na wymierne oszczędności  - nie trzeba kupować już kilku produktów do różnych materiałów. Wysoka wydajność pozwala uzyskać mniejsze niż zazwyczaj obciążenie podłoża. Do przyklejenia 1 m² styropianu potrzeba około 10 dg kleju poliuretanowego Soudal, zaś w przypadku tradycyjnej zaprawy aż 4 kg. Ta właściwość ma również znaczenie przy transporcie, magazynowaniu oraz związanych z tym kosztami. Już nie musimy się martwić o pomieszczenie do przechowywania worków z zaprawą. Do termoizolacji domu jednorodzinnego o powierzchni 300 m2 potrzeba maksymalnie czterech kartonów kleju, które  można przewieźć i przechowywać nawet w bagażniku samochodu osobowego. Odpowiednia ilość zaprawy klejowej przy takiej samej powierzchni i tradycyjnym ocieplaniu waży około 1200 kg i wymaga samochodu dostawczego do przewiezienia produktu na plac budowy oraz pomieszczenia do jego magazynowania. Soudatherm charakteryzuje się poza tym doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Zapobiega powstawaniu mostków termicznych i akustycznych, umożliwia również wypełnianie ubytków i niewielkich nierówności podłoża. A po utwardzeniu jest wodoodporny i niepalny.

Poradnik - termoizolacja budynku krok po kroku:
1. Przygotowanie podłoża i styropianu. Podłoże powinno być równe i czyste. Przed przystąpieniem do pracy należy usunąć niespójne powłoki malarskie, tynki i grudki starych zapraw. W razie potrzeby wyrównać podłoże. Podłoża słabe lub pylące powinno zagruntować się odpowiednią emulsją.
2. Nakładanie kleju. Przed rozpoczęciem nakładania masy klejowej należy wymieszać zawartość  energicznie potrząsając puszką przez około 30 sekund. Utrzymując wylot pistoletu 1-2 cm nad panelem nakłada się przynajmniej trzy równoległe ścieżki o średnicy 3 cm na powierzchnię oraz wzdłuż wszystkich krawędzi.
3. Klejenie paneli. Pierwszy rząd opiera się na odpowiedniej szerokości listwie (pomaga wypoziomować panele i  zabezpiecza dolną krawędź płyt styropianowych) lub warstwie termoizolacji
fundamentu – nie niżej niż 30 cm od gruntu. Należy odczekać około minuty, przyłożyć panel do ściany i docisnąć. Dokonać korekty przyłożenia płyty do ściany.
4. Pasowanie rzędów. Kolejne rzędy paneli należy układać z zachowaniem mijankowego układu spoin pionowych. Takie przesunięcie wykonuje się zarówno na powierzchni ściany, jak i na narożach budynku. Nie należy łączyć paneli w miejscach pęknięcia oraz na przejściach między różnymi materiałami ściennymi.
5. Wypełnianie szczelin. Ważne jest, aby płyty izolacyjne do siebie przylegały. Ewentualne szpary należy wypełnić klejem do styropianu lub pianką poliuretanową. Pamiętajmy – szczeliny należy wypełniać tylko w części objętości, ponieważ klej i pianka rozprężają się podczas utwardzania.
6. Izolacja stropów. Przy klejeniu izolacji na stropach zaleca się podstemplowanie płyt styropianowych na czas wstępnego utwardzania (kilkanaście minut), szczególnie w miejscach, gdzie przewody elektryczne lub inne elementy mogą odpychać termoizolację od podłoża.
7. Kołkowanie. Już po 2 godzinach można odciąć naddatki kleju i pianki uszczelniającej i rozpocząć wiercenie oraz montaż kołków plastikowych. Po upływie 24 godzin ściana może być poddana dalszej obróbce – wklejaniu siatki i nakładaniu tynku.

 

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Soudal

Polecamy Ci również

Zobacz także