Kleimy płytki

Kleimy płytki

Stosując okładziny ceramiczne, liczymy na ich specyficzne właściwości – wysoką estetykę, możliwość układania na różnego rodzaju podłożach, odporność na wilgoć i w niektórych przypadkach na mróz. Aby jednak było tak w istocie, przed rozpoczęciem prac, należy spełnić kilka podstawowych wymogów.

klejenie płytekPowszechnie wiadomo, że okładzina ceramiczna to materiał, który powinien służyć nam bez zarzutu przez wiele lat. Oczywiście podstawą jest wybór odpowiedniej płytki dla środowiska, w którym się ją przyklei. Na tym jednak nie koniec. Równie ważne jest należyte przygotowanie podłoża pod okładzinę oraz zakup właściwego kleju.

Bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, że płytki ceramiczne są jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań wykończenia podłóg, ścian czy schodów. Szeroki wachlarz proponowanych okładzin sprawia, że każdy inwestor może bez problemu osiągnąć taki efekt końcowy, o jakim marzył. Już dawno mamy za sobą czasy, kiedy mieliśmy do wyboru jeden, najczęściej lichy, rodzaj płytek, które zmuszeni byliśmy mocować do podłoża za pomocą zwykłej zaprawy cementowej. Obecnie płytki ceramiczne znajdują wykorzystanie w kuchniach, łazienkach, w okolicach kominków, podjazdach, w garażach czy wreszcie na ścianach zewnętrznych budynków.

Jak wybrać klej do płytek?
Po nabyciu odpowiedniej okładziny ceramicznej, warto zwrócić należną uwagę na wybór odpowiedniego kleju. Nakładanie zaprawy klejącej jest jednym z kluczowych etapów  prac wykonawczych. Podczas zakupu tej ostatniej należy jednak pamiętać, że nie każdy klej nadaje się do każdego typu zastosowań i każdego typu okładziny ceramicznej. Wysoki stopień specjalizacji materiałów budowlanych sprawia, że każde z miejsc zastosowania ma z reguły ściśle przypisany sobie rodzaj zaprawy.

Czym się jednak należy kierować podczas zakupu kleju do konkretnej realizacji? W głównej mierze należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- miejsca zastosowania – wewnątrz czy zewnątrz budynków;
- rodzaj okładziny – płytki ceramiczne, kamienne, gresowe, klinkierowe, marmur itd. – nie każda zaprawa klejąca może być użyta do każdego rodzaju płytek;
- rodzaju podłoża  na które będą przyklejane płytki – podłoże betonowe, płyta kartonowo-gipsowa, ogrzewanie podłogowe itd.;

Kleje marki Cekol
Po ustaleniu powyższych można śmiało dokonać zakupu odpowiedniego preparatu. Najlepiej unikać produktów nieznanych marek i niewiadomego pochodzenia, co pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek podczas pracy. Tylko znany i sprawdzony producent może zaoferować nam produkt odpowiedniej jakości. Firmą tego rodzaju jest Cedat, producent chemii budowlanej marki Cekol. W ofercie tego przedsiębiorstwa znajdziemy cały szereg zapraw klejowych, przystosowanych do klejenia różnego rodzaju płytek ceramicznych na rozmaitych podłożach.

zaprawy do płytekCeramika, gres, ogrzewanie podłogowe
Do płytek ceramicznych proponujemy użyć zaprawy Cekol C-09. Niniejszy produkt jest mrozo- i wodoodporną zaprawą klejącą o podstawowych parametrach i standardowej przyczepności do podłoży mineralnych.
Nieco inaczej jest z płytkami gresowymi, ponieważ te wymagają użycia elastycznych zapraw klejących. Gres jest podłożem nienasiąkliwym, zwykłe zaprawy klejące nie uzyskają odpowiedniej przyczepności do podłoży tego typu. Do układania płytek gresowych należy więc zastosować np. Cekol C-10. Jest to elastyczna zaprawa klejąca do przyklejania płytek ceramicznych, kamiennych i gresowych do podłoży mineralnych. Produkt nadaje się również do wykorzystania przy ogrzewaniu podłogowym.

Tarasy, balkony
W przypadku przyklejania płytek na tarasach czy balkonach dobrze jest zastosować specjalną zaprawę klejącą polecaną do tego typu zastosowań. Do przyklejania gresu czy terakoty na tarasach i balkonach należy więc zastosować Cekol CS-12. Dzięki starannie dobranej recepturze i unikalnym dodatkom modyfikującym, zaprawa ma zwiększoną przyczepność do podłoża. Jednocześnie zawiera ona odpowiednio dobraną ilość środków hydrofobizujących i charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością wodną, co oznacza, że w określonym czasie, w porównaniu ze zwykłą zaprawą budowlaną, wchłania znikomą ilość wody. Zwróćmy uwagę na to, żeby klejenie odbywało się na pełnym podsadzeniu płytki – nie powinny znaleźć się pod nią puste przestrzenie (np. po zębach blachy, którą nakładany jest klej), gdyż może w nie dostać się woda. W pewnych okolicznościach woda może zamienić się w lód i po odspoić płytki od podłoża.

klejenie płytek klinkierowychPodczas przyklejania płytek klinkierowych również musimy zastosować specjalna zaprawę, która nie tylko uzyska odpowiednią przyczepność do materiału tego typu, ale także zabezpieczy przed powstawaniem białych wykwitów. Wysolenia na płytkach klinkierowych są bowiem bardzo częstym problemem, powodowanym użyciem niewłaściwego kleju. Zastosowanie zaprawy klejącej, Cekol K-7, o specjalnie dobranej recepturze, trwale zabezpieczy płytki przed tym problemem. Zaprawa jest mrozo- i wodoodporna i może być stosowana na zewnątrz i wewnątrz budynków. Nie zawiera wapna. Nadaje się również do łączenia innych elementów klinkierowych np. cegieł.

zaprawy do kamieniaMarmur, kamień, zastosowania niestandardowe
Do przyklejania płyt kamiennych zalecamy Cekol C-14 – białą, elastyczną zaprawę klejącą. Może ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, a także przy ogrzewaniu podłogowym.

W ofercie marki Cekol znajdują się również zaprawy klejowe do zastosowań niestandardowych. Okazuje się, że zmiana starych płytek na nowe, może swobodnie odbyć się bez całego bałaganu związanego ze skuwaniem płytek starych. W jaki sposób? Dzięki wykorzystaniu wysokoelastycznej zaprawy klejącej Cekol C-11, możemy swobodnie przykleić nowe płytki na stare. Opisywaną zaprawę można stosować również do powierzchni podgrzewanych.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Cedat, mgr inż. Kamil Wiśniewski

Polecamy Ci również

Zobacz także