W obecnie obowiązujących przepisach budowlanych wymagania dotyczące właściwości ogniowych materiałów lub wyrobów pojawiają się rzadko i raczej opisują sytuacje, w których pozwala się na zastosowanie wyrobów palnych, niż wprowadzają ograniczenia dla materiałów o gorszych parametrach ogniowych.
Wynika to oczywiście z faktu, że przepisy te zostały wprowadzone w latach 80., a ich kolejne nowelizacje były jedynie korektami. Również praktyka budowlana, oparta na wielkiej płycie czy osłonowych ścianach z betonu komórkowego (i związane z tym stosunkowo wysokie bezpieczeństwo pożarowe), nie skłaniała do radykalnych zmian w ustawodawstwie. Ostatnia dekada przyniosła jednak zasadnicze zmiany na polskim rynku budowlanym. Pojawiły się nowe technologie i materiały budowlane, których zakres stosowania niejednokrotnie wykraczał poza stosowane normy bezpieczeństwa, na przykład bezpieczeństwa pożarowego. Wyższe wymagania i oczekiwania wobec standardu użytkowego budynków, energooszczędności, kosztów eksploatacji i walorów estetycznych spowodowały stopniowe wypieranie technologii tradycyjnych. Mineralne materiały budowlane zaczęły coraz częściej przegrywać w konkurencji z wyrobami z tworzyw sztucznych (siding, styropian). Równocześnie zwiększanie objętościowego i masowego udziału materiałów z tworzyw sztucznych zaczęło w coraz większym stopniu wpływać na charakterystykę budynku pod względem jego bezpieczeństwa pożarowego. Dotyczy to zwłaszcza wyrobów izolacji cieplnej – ich zastosowanie zwiększyło się w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie.
Pochodząca jeszcze z lat 80. klasyfikacja ogniowa materiałów budowlanych nie bardzo przystaje do obecnie stosowanych materiałów: jest niespójna, nie obejmuje wszystkich wyrobów, nie pozwala na prawidłowe porównanie stopnia ryzyka pożarowego związanego z ich zastosowaniem. Podobnie rzecz ma się z klasyfikacją określającą stopień rozprzestrzeniania ognia. Klasyfikacja ta bazuje na metodyce opracowanej dla przestarzałych rozwiązań technologiczno-konstrukcyjnych.
Tabela 1. Euroklasy dla wyrobów budowlanych (bez pokryć podłogowych)
A1 | ||
A2-s1,d0 A2-s2,d0 A2-s3,d0 |
A2-s1,d1 A2-s2,d1 A2-s3,d1 |
A2-s1,d2 A2-s2,d2 A2-s3,d2 |
B-s1,d0 B-s2,d0 B-s3,d0 |
B-s1,d1 B-s2,d1 B-s3,d1 |
B-s1,d2 B-s2,d2 B-s3,d2 |
C-s1,d0 C-s2,d0 C-s3,d0 |
C-s1,d1 C-s2,d1 C-s3,d1 |
C-s1,d2 C-s2,d2 C-s3,d2 |
D-s1,d0 D-s2,d0 D-s3,d0 |
D-s1,d1 D-s2,d1 D-s3,d1 |
D-s1,d2 D-s2,d2 D-s3,d2 |
E | E-d2 | |
F |
Obie klasyfikacje, tj. klasyfikacja ze względu na reakcję na ogień ("palność") materiałów i stopień rozprzestrzeniania ognia, operują opisowymi charakterystykami klas, co wywołuje nieporozumienia i wprowadza mylne przeświadczenia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego konkretnych rozwiązań. Stąd pilna konieczność przejścia na łatwy i spójny system tzw. Euroklas - jednoznacznie opisujących w klasyfikacji podstawowej materiały budowlane ze względu na:
-
ilość i szybkość wydzielania energii podczas spalania,
-
czas do zapalenia wyrobu przy kontakcie z płomieniem,
-
szybkość i zasięg rozprzestrzeniania płomieni.
A1 i A2 to najwyższe, najlepsze klasy, obejmujące najbezpieczniejsze - niepalne wyroby, które nie biorą udziału w pożarze - na przykład wyroby z wełny mineralnej. Klasa B obejmuje wyroby o nieco gorszych parametrach, nie ulegające rozgorzeniu podczas badania referencyjnego RCT (Room Corner Test). Klasy C, D, E obejmują wyroby, które ulegają rozgorzeniu w określonych warunkach i czasie. Natomiast klasa F to grupa najniższa, obejmująca wyroby łatwo palne, dla których nie określa się żadnych wymagań. Przy pełnej klasyfikacji wyrobów klas A2-E uwzględnia się dodatkowo wytwarzanie dymu: podklasy s1, s2, s3 (od najmniejszej do największej ilości i szybkości oraz występowanie wytwarzania dymu) oraz występowanie płonących kropli i odpadów: podklasy d0, d1, d2.
sob
to wełna mineralna jest niepalnym materiałem izolacyjnym a to się chwali.
Sebastian1578
Materiały ogniotrwałe powinny być stosowane w szczególności przy wentylacjach. W razie pożaru jak padnie wentylacja to można się szybciej zaczadzić. Przynajmniej ja tak uważam. Takie niepalne wentylacje oferuje firma BH-Res ty można zobaczyć ich ofertę http://bh-res.myplaxo.com . Myślę, że tego typu instalacje są lepsze od metalowych.
VitcasPolska
Materiały wysokotemperaturowe są doskonałymi materiałami izolacyjnymi - zmniejszają przepływ ciepła, zużycie energii, hałasu, są odporne na rozpuszczalniki czy chemikalia. Szczególnie polecam tkaniny pokryte wermikulitem czy też te z włókien ceramicznych zbrojone inconelem.
DarkElf
Jeśli mowa o materiałach ogniotrwałych to ze swojego doświadczenia mogę śmiało Wam polecić firmę Zamac. Zamawiam u nich bardzo często produkty jakimi jest ceramika ogniotrwała i jeśli chodzi o jakość są dla mnie liderami. Zajrzyjcie sobie zresztą na ich stronę https://www.zamac.pl/galeria/ceramika-ogniotrwala/ . Dowiecie się z niej zapewne więcej, ja mogę tylko powiedzieć, że firma jest naprawdę godna uwagi