Jakość styropianu

Jakość styropianu

To, czy ocieplenie styropianem będzie trwałe i skuteczne zależy w dużej mierze od jakości zastosowanego materiału. Niestety nie wszystkie produkty spełniają deklarowane parametry.

oznaczenie styropianu w Programie Gwarancji Jakości StyropianuKontrola jakości płyt styropianowych eliminacja wyrobów o parametrach niezgodnych z rzeczywistością to cele stworzonego w czerwcu 2012 r. Programu Gwarancji Jakości Styropianu.
Do programu przystępują producenci styropianu, którzy zdecydują się na czytelne oznakowanie swoich wyrobów i rzetelne informowanie o cechach styropianu, takich jak:
wytrzymałość na ściskanie, współczynnik przewodzenia ciepła oraz minimalna waga 1 m³. Zamieszczenie tych informacji w formie dodatkowej tabeli, umieszczonej na opakowaniu, nie tylko ułatwia wybór styropianu o odpowiednich parametrach, ale także daje możliwość sprawdzenia jakości styropianu przez kupującego. Tutaj kluczową informacją jest waga (gęstość) styropianu. Podawanie tej informacji nie jest wymagane przepisami i nie jest standardową procedurą. Wiadomo jednak, że waga świadczy o jakości styropianu. Ważąc paczkę, można dokonać samodzielnej kontroli jakości danego wyrobu. Wynik ważenia należy podzielić przez objętość paczki, która najczęściej wynosi 0,3 m³. Minimalna waga 1m³ styropianu dla różnych zastosowań znajduje się w tabelach.

 parametry styropianu - dach, podłoga, parkingparametry styropianu - fasada i ściana

Programowi Gwarancji Jakości Styropianu patronuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), a aktualna lista producentów, którzy przystąpili do programu jest publikowana na stronie PSPS: producencistyropianu.pl oraz programu: gwarantowanystyropian.pl

Dodatkowo jakość styropianu dostępnego na rynku będzie weryfikowana przez niezależną komisję, która we współpracy z notyfikowanym laboratorium badawczym pobierze próbki styropianu dostępnego na rynku i sprawdzi ich jakość. Kontrola odbędzie się w dwóch cyklach, a producenci, których wyroby dwukrotnie przejdą pomyślnie kontrolę, otrzymają Certyfikat i Znak Jakości Styropianu.

 

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Polecamy Ci również

Zobacz także