Jakość powietrza oraz hałas – zadbaj o komfort swojego życia i pracy!

0
Pixabay

Jakość powietrza oraz hałas (lub jego brak) mają znaczący wpływ na to, jak komfortowo żyjemy w swoim domu lub mieszkaniu oraz jak komfortowo, oraz efektywnie, pracujemy w naszym biurze. Z tego powodu warto odpowiednio badać oraz modernizować każdą z tych przestrzeni, by nie wpływały one negatywnie głównie na nasze zdrowie, ale również wspomnianą jakość pracy czy odpoczynku i regeneracji.

 Problemy z jakością powietrza w naszym otoczeniu

 Problemów z jakością powietrza jest niezwykle dużo, chociaż – przynajmniej częściowo – związane są one z miejscem, w którym mieszkamy lub pracujemy. Nie mamy na to dużego wpływu, a w tym kontekście mowa oczywiście o smogu, który dociera od nas w wielu dużych miastach w Polsce czy w konkretnych okolicach, zwłaszcza na Śląsku. Pyły zawieszone PM10 i PM2,5 codziennie wpływają na to, w jakich warunkach żyjemy i czym oddychamy. Pamiętajmy, że w niektórych miejscach jakość powietrza potrafi być tak zła, że oddychanie nim przez całą dobę to odpowiednik wypalenia do 10 papierosów dziennie! Pamiętajmy, że pyły PM2,5 ze względu na swój naprawdę mały rozmiar potrafią trafiać do naszego krwiobiegu i jeszcze intensywniej wpływać na stan naszego zdrowia.

https://termocent.com/


Jeżeli problem smogu nas dotyczy, powinniśmy zadbać o to, by odpowiednie filtry nie dopuszczały go do wnętrza budynków czy przestrzeni, w której przebywamy. Jeżeli tak jest, nawet w niewielkiej części, warto zainwestować również w odpowiednie oczyszczacze powietrza. Warto również sprawdzić, czy te instalacje i oczyszczacze działają w sposób prawidłowy i co najważniejsze – skuteczny.

Chore budynki i związki organiczne

 

Problemy z wentylacją czy z materiałami, które zostały wykorzystane do budowy lub wykończenia miejsca, gdzie mieszkamy lub pracujemy, mogą mieć ogromne znaczenie dla jakości powietrza, którym oddychamy. Farby, lakiery, kleje, izolacje termiczne i wiele innych – to właśnie one mogą być źródłem problemów, jakim są LZO, czyli lotne związki organiczne. Są to substancje, które stosunkowo łatwo się ulatniają, stąd mogą mieć znaczący i niekorzystny wpływ na jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że to nie tylko drażnienie naszych dróg oddechowych – lotne związki organiczne mogą mieć również po prostu rakotwórcze działanie, a tego na pewno chcemy uniknąć.


LZO mogą również ulatniać się naprawdę wiele lat od daty powstania danego produktu, stąd ważne jest, aby za pomocą miernika wielogazowego sprawdzić, czy problem z nimi, czy formaldehydem nas nie dotyczy. Jeżeli okaże się, że tak jest, konieczne jest poszukanie ich źródła oraz zastąpienia problematycznych produktów innymi, które nie będą generować lotnych związków organicznych w naszym otoczeniu.

CO2 i wilgoć, czyli problem z wentylacją

 

Jeżeli wentylacja nie działa odpowiednio, może się okazać, że mamy problem nie tylko ze zbyt dużym stężeniem dwutlenku węgla, ale również z wilgocią. Zbyt duże stężenie CO2 związane jest albo z niewydajną wentylacją, albo ze zbyt dużą ilością osób przebywających w jednym pomieszczeniu – to problem bardzo popularny w części firm. Spadek koncentracji, produktywności, senność i zmęczenie – to skutki, jakie mogą dotknąć albo nas, albo naszych pracowników, jeżeli w pomieszczeniach znajduje się za dużo dwutlenku węgla.

Wysuszone powietrze, czyli zbyt niska wilgotność, to kolejny problem. Prowadzi do trudności z oddychaniem czy przesuszenia śluzówek. Jeżeli jednak wilgoci jest zbyt dużo, to również nie powinno nas cieszyć – to bardzo prosta droga do pleśni, wilgoci czy grzybów, które mogą pojawić się na ścianach danego budynku.

Hałas i jego wpływ na życie i pracę

 

Hałas to dźwięk, który w danym momencie jest przez nas absolutnie niepożądany. Sprawia on, że się dekoncentrujemy, jestem bardziej nerwowi i po prostu nie możemy ani żyć w spokój, ani wydajnie pracować. O ile czasem może się on zdarzać, w końcu jego źródłem są np. remonty, na które nie mamy wpływu, to wystawnie się na niego zbyt często i zbyt intensywnie może prowadzić do wielu problemów z naszym zdrowiem.

W takim wypadku warto zdecydować się na badania akustyczne czy badania poziomu hałasu, by określić, z jak poważnym problem mamy obecnie do czynienia. Określenie źródła hałasu, czasu pogłosu, stopnia izolacji akustycznej czy poziomu dźwięku jest bardzo istotne, by móc następnie pracować nad poprawą sytuacji, jeżeli nie jest ona chwilowa.

Badania jakości powietrza oraz hałasu – jak je przeprowadzić?

 

Wszystkie badania tego typu powinniśmy zlecić specjalistom, ponieważ to oni dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale i odpowiednim sprzętem, który sprawi, że badania będą miały wiarygodne wyniki. Niezależnie od tego, czy borykamy się z hałasem, problemami z wilgotnością, zbyt dużym stężeniem dwutlenku węgla, lotnymi związkami organicznymi czy po prostu ze smogiem, wszystkie badania w tym aspekcie wykona dla nas firma Termocent. To jeden z liderów w swojej branży, który od lat wykonuje wiele badań dla swoich klientów, nie tylko tych wymienionych, ale również badań termowizyjnych, badań szczenności powietrznej budynków oraz wiele więcej.

Więcej o konkretnych badaniach oraz ofercie firmy Termocent można dowiedzieć się na stronie internetowej Termocent.com.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także