Jaki tynk zewnętrzny wybrać?

Jaki tynk zewnętrzny wybrać?

dom murowanyPołożenie tynku na ściany nowego domu to etap, kiedy nasza wymarzona inwestycja zaczyna sprawiać wrażenie ukończonej, nawet jeśli w środku pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Tynk to jednak nie tylko estetyczne wykończenie budynku, ale przede wszystkim zabezpieczenie murów przed wpływami atmosferycznymi.

Po wymurowaniu ścian oraz wykonaniu wszystkich niezbędnych  instalacji, przychodzi czas na tynkowanie. O ile tynk na ścianach wewnętrznych ma po prostu ładnie wyglądać, to ten na ścianach elewacyjnych spełnia dodatkowo funkcję ochronną - izoluje mury przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Tynk narażony jest na wiele uszkodzeń powstałych w wyniku działania zmiennych temperatur czy opadów deszczu i śniegu. Na nim odbijają się też naturalne procesy zachodzące w konstrukcji budynku, na przykład te związane z jego osiadaniem. Dlatego też dokładne przestrzeganie zasad tynkowania oraz zaleceń producenta danego materiału elewacyjnego pozwoli uniknąć większości problemów, jakie mogą pojawić się podczas prac czy już w trakcie użytkowania domu.

Najlepiej, kiedy ściany gotowego domu można pokryć zaprawą dopiero rok po jego postawieniu (kiedyś mówiło się o tzw. sezonowaniu budynku). Przez ten czas dom zdąży już osiąść i pozbyć się części wilgoci budowlanej, a położony tynk nie będzie pękał pod wpływem naprężeń zachodzących w procesie osiadania.

Tynk stanowi jedynie zewnętrzne pokrycie ścian i nie da się nim trwale przykryć niedoróbek czy niedokładności murarza. Aby więc tynk dobrze się trzymał, należy już wcześniej pilnować, aby ekipa stawiająca ściany naszego domu zrobiła to precyzyjnie. Najważniejszą czynnością, jaką trzeba wykonać przed rozpoczęciem tynkowania jest odpowiednie przygotowanie ściany i uzupełnienie wszelkich ewentualnych ubytków. Im równiejsze są surowe ściany budynku, tym wykonanie trwałego i równego pokrycia będzie prostsze, a ilość potrzebnej masy tynkarskiej - mniejsza. Wiele pracy może zaoszczędzić nam postawienie ściany z materiału charakteryzującego się optymalnie równym wykończeniem. Takim materiałem są na przykład bloczki betonu komórkowego Ytong. Wysoka dokładność ich wymiarów sprawia, że ścianę z Ytonga wystarczy pokryć bardzo cienką, bo mającą zaledwie 15 mm grubości, warstwą tynku. Dzięki temu można oszczędzić na ilości zużytej zaprawy, a pokrycie ściany jest bardziej elastyczne. Przed otynkowaniem muru z betonu komórkowego można ewentualne nierówności wypełnić specjalną zaprawą klejową Ytong. Ścianę przed położeniem zaprawy tynkarskiej trzeba czasami zagruntować - zgodnie z wytycznymi producenta.

Problemy z trwałością elewacji mogą pojawić się również wówczas, gdy tynk nakłada się na mur wykonany z różnych materiałów. Strefa ich połączenia stwarza zagrożenie dla wytrzymałości tynku, gdyż pod wpływem na przykład temperatury, odmienne materiały zachowują się w różny sposób. W takim przypadku tynk można umocnić przez umieszczenie pod nim specjalnej siatki z włókna szklanego lub propylenowego. Podobną siatką wzmacnia się obszary przy narożach, otworach drzwiowych i okiennych. Rozwiązaniem podnoszącym wytrzymałość tynku jest także zastosowanie w nim specjalnego zbrojenia, które także pomaga zaoszczędzić znaczne ilości zużytej zaprawy. W pracach tynkarskich bardzo istotne są warunki atmosferyczne, w jakich są one prowadzone. Warunki, w jakich można prowadzić prace tynkarskie określa producent. Wykonawca musi bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta tynku, warto wiec skontaktować się z nim w celu zapoznania się z zaleceniami wykonawczymi.

Wybór faktury czy koloru tynku jest sprawą indywidualną. Należy tylko pamiętać o doborze jego rodzaju do późniejszego zastosowania - na ścianach wewnętrznych najczęściej kładzie się tynki gipsowe, na zewnętrznych zaś - mineralne. Można też posłużyć się zwykłym tynkiem cementowo- wapiennym, trzeba tylko pilnować, by był to materiał paroprzepuszczalny, czyli umożliwiający "oddychanie" ścian. Ściany z betonu komórkowego można również pokrywać suchymi tynkami, czyli płytami gipsowo - kartonowymi, a nawet ozdobnymi płytkami klinkierowymi lub ceramicznymi, przyklejanymi bezpośrednio do ściany bez konieczności jej wcześniejszego tynkowania.

 

Oceń artykuł
3,21 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Szot

Źródło: Ytong

Zdjęcia: Solbet, Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także