Jaki styropian - parametry

Jaki styropian - parametry

Na koszty utrzymania domu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim wysoka cena energii oraz zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku.

Najefektywniejszy sposób na ograniczenie zużycia energii, bez rezygnacji jednocześnie z komfortu użytkowania budynku, to wydajne rozwiązania dotyczące izolacyjności termicznej stropów, podłóg, ścian oraz dachu, w których stosowane są materiały termoizolacyjne ze styropianu.

Zakup styropianu, który ma odpowiednio dobrane parametry nie należy obecnie do łatwych. Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce jest duży. Aktualna oferta produktowa płyt styropianowych jest bardzo bogata. Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze styropianu.

Parametry
Zwracajmy uwagę na parametry produktu, które deklaruje producent. Bierzmy pod uwagę, czy powszechnie udostępnia deklaracje zgodności oraz atesty higieniczne na swoje produkty. Kupując produkty ze styropianu sprawdzajmy, czy materiał jest odpowiednio oznakowany, czy znajdziemy np. na opakowaniu informacje na temat deklarowanego oporu cieplnego dla tej grubości płyt, które znajdują się w paczce, oraz czy jest oznakowany, np. znakowaniem CE. 

ocieplenie domu styropianem

Istotnym i niemal najważniejszym elementem, którego wartość znajdziemy na opakowaniu, jest wielkość współczynnika przewodzenia ciepła λD [W/(m·K)] – im jest on niższy, tym produkt ma lepsze parametry izolacyjności cieplnej. I tak, na rynku budowlanym możemy spotkać styropiany, których λD kształtować się będzie w granicach 0,042-0,031 W/(m·K). Jedynie dla najlepszych styropianów, wysoce zaawansowanych technologicznie, zarezerwowany jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λD ≤ 0,031 W/(m·K).

Pamiętajmy, że zastosowanie nawet najlepszych produktów nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeżeli wykonanie systemu ocieplenia będzie rażąco odbiegało od wytycznych systemodawcy. W tych zaleceniach można znaleźć szereg wskazówek dotyczących warunków prowadzenia, wykonania oraz odbioru prac związanych z wykonaniem ocieplenia. Wytyczne te m.in. określają sposób zabezpieczenia prac przy realizacji ocieplenia ścian zewnętrznych, tj. zastosowanie osłon na rusztowaniach, zapewniających prawidłowy przebieg procesów związanych z zastosowaniem kolejnych elementów całego systemu.

Producenci
Ważne jest również, aby zakupiony materiał pochodził od sprawdzonego, solidnego producenta. Tylko producenci z odpowiednim zapleczem technologicznym są w stanie zapewnić wysoką jakość produkowanych płyt styropianowych. Styropian od solidnego i sprawdzonego producenta to gwarancja, że dane zawarte w kodzie etykiety odpowiadają rzeczywistym parametrom technicznym produktu.

Płyty od rzetelnego producenta są prostokątne, prosto przycięte, perełki styropianu nie wypadają, płyty się nie kruszą. Brak takich cech jak: spoistość, prostokątność, zwartość perełek w płycie, odpowiednia elastyczność oraz twardość mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić montaż styropianu na budynku.

Oszczędności
Koszt samej warstwy termoizolacyjnej to zaledwie około 10% kosztów całego systemu ocieplenia. Oszczędności na tym etapie nie są wskazane. Dobrej jakości styropian będzie skutecznie izolował nasz budynek przez bardzo długi czas. Przyniesie to zdecydowanie większe zyski niż chwilowa oszczędność polegająca na zastosowaniu złej jakości lub cieńszej warstwy termoizolacji od tej. która wynika z obliczeń. Warstwa izolacji termicznej odpowiada za utrzymanie odpowiednich warunków temperaturowych użytkowania domu zarówno w lecie, jak i zimie.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Austrotherm

Polecamy Ci również

Zobacz także