Jak zabezpieczyć taras na zimę

Przydomowy taras to często nasze ulubione miejsce wypoczynku. Dobrze zaprojektowany stanowi też ozdobę domu. Aby długo cieszyć się jego zaletami musimy koniecznie pamiętać o dobraniu odpowiedniego materiału i o umiejętnie prowadzonej pielęgnacji – szczególnie zimą.

tarasPowierzchnia tarasu przez cały rok narażona jest na niszczące działanie wiatru, deszczu, śniegu i mrozu. Do jego wykonania należy wykorzystywać wyłącznie produkty odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Muszą one być również mrozoodporne i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Do wykończenia tarasu stosuje się najczęściej płytki ceramiczne oraz deski drewniane. Zaletą tych pierwszych jest niewątpliwie łatwość w ich utrzymaniu, tych drugich swobodne kształtowanie i naturalność. Ich wady przeważają często nad zaletami. Nawet mrozoodporne płytki bardzo często pękają pod wpływem niskiej temperatury czy nieumiejętnego zaprojektowania i wykonania warstw tarasu. Błędy wykonawcze dotykają najczęściej tarasów budowanych nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Tarasy takie składają się  z wielu współpracujących ze sobą warstw i awaria którejkolwiek z nich wiąże się uszkodzeniem kolejnych. Objawy to pękająca płyta tarasowa, przeciekanie wody do pomieszczenia poniżej. Najczęściej spotykanym i niestety powszechnym objawem niewłaściwego wykonania trasu jest pękanie płytek ceramicznych, odrywanie ich od podłoża i odpadanie. Deski ułożona na właściwie wykonanej płycie też nie są idealnym rozwiązaniem. Nawet te z drewna egzotycznego poddane intensywnemu działaniu promieni słonecznych tracą kolor i pękają, łatwo butwieją pod wpływem wilgoci, a ponadto wymagają kosztownej i uciążliwej konserwacji kilka razy w roku. Warto więc przyjrzeć się innym dostępnym na rynku materiałom.

Deska kompozytowa zamiast płytek
deski kompozytowe na tarasieDeska kompozytowa powstaje w wyniku połączenia mączki drzewnej z tworzywami sztucznymi. W procesie produkcji profili z kompozytu tworzywo łączy się z cząstkami drewna i wiąże się z  nimi w trwały sposób. Dzięki takiej technologii powstaje materiał o solidnym i estetycznym wyglądzie drewna, mający jednocześnie pożądane właściwości tworzyw sztucznych. Deski posiadają ryflowaną, antypoślizgową powierzchnię. Są odporne na warunki atmosferyczne nie blakną i nie nasiąkają wodą. Cechują się ponadto wysoką odpornością powierzchni na pękanie i zużycie, a co najważniejsze są przyjazne dla środowiska. Co ciekawe, deska kompozytowa posiada nawet zapach naturalnego drewna. Dla wielu użytkowników tarasów ich najważniejsza zaletą będzie jednak ich trwałość w porównaniu z płytkami ceramicznymi. Kompozyt nie jest przyklejony do podłoża sztywnym klejem mineralnym, nie ma więc zagrożenia, że popęka na skutek kurczenia się płyty betonowej lub zostanie od niej oderwany przez lód. Tak właśnie dzieje się najczęściej z płytkami ceramicznymi na tarasach – zamarzająca pod nimi wilgoć (mimo prawidłowego fugowania) zamienia się lód i odrywa je od podłoża.

Pielęgnacja
Pielęgnacja tarasu uzależniona jest głównie od zastosowanego materiału. Płytki ceramiczne należy regularnie przemywać wodą z detergentem, a w okresie zimowym odśnieżać. Z desek drewnianych trzeba systematycznie usuwać nagromadzony piasek oraz konserwować je przy użyciu specjalnych środków. Konieczne jest też usuwanie nadmiernej wilgoci, szczególnie w okresie wzmożonych opadów atmosferycznych. Pielęgnacja desek kompozytowych wymaga najmniej uwagi, a co za tym idzie najmniej wydatków z domowego budżetu. Raz do roku, najlepiej na wiosnę, powinno się umyć je wodą z dodatkiem słabego detergentu. W zbliżającym się okresie jesienno–zimowym materiał ten nie będzie potrzebował żadnych specjalnych zabiegów. Warto też wiedzieć, że tłuste plamy z desek kompozytowych usuniemy korzystając ze specjalnego środka odtłuszczającego. Do zlikwidowania bardziej uciążliwych zabrudzeń możemy też wykorzystać średnioziarnisty papier ścierny.

nawierzchnia tarasuZmieniamy okładzinę na tarasie
Złe doświadczenia z płytkami czy tradycyjnym drewnem podczas ostatniej zimy mogą nas właśnie teraz skutecznie zachęcić do wprowadzenia architektonicznych zmian na naszej posesji. Najłatwiej jest wymienić zniszczone elementy drewniane. Pracę rozpoczynamy od zerwania starych desek tak, aby zostały jedynie belki. Jeśli będą one w zadowalającym stanie, a ich rozstaw będzie miał pomiędzy 40 a 50 cm, wtedy możemy bezpośrednio do nich zamocować deski kompozytowe. Jeśli rozstaw belek będzie większy, wtedy konieczne jest dokonanie wtórnego podziału tak, aby rozstaw podpór osiągnął wymagane 40 cm.  Do wykończenia krawędzi tarasu najlepiej użyć kompozytowych listew cokołowych. Jako element dekoracyjny możemy wykorzystać lampki halogenowe, które dodadzą  uroku naszemu tarasowi.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Plastivan

Polecamy Ci również

Zobacz także