Jak zabezpieczyć się przed hałasem?

Jak zabezpieczyć się przed hałasem? - zdjęcie 1Jarosław Marcinowski, Technika Okienna - avante

Praktycznie już sama wysoka szczelność okien PVC powoduje poprawę tłumienia hałasu. Warto jednak zainwestować w rozwiązania, które podniosą walory dźwiękoizolacyjne okien, np. w szyby zespolone.

Tradycyjna szyba zespolona to dwie szyby jednakowej grubości 4 mm (rysunek 1). Zaznaczyć wypada, że nie jest prawdziwe ogólne przeświadczenie, że dodanie trzeciej szyby (tej samej grubości 4 mm) podnosi poziom tłumienia hałasu. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim dobre właściwości termoizolacyjne. Aby uzyskać lepszy efekt tłumienia hałasów docierających z zewnątrz, niezbędne jest zastosowanie szyb zespolonych wykonanych z szyb o różnej grubości (rysunek 2).

Jak zabezpieczyć się przed hałasem? - zdjęcie 2Jak zabezpieczyć się przed hałasem? - zdjęcie 3

rys. 1 Szyby zespolone wykonane z szyb o jednakowej grubości 

rys. 2 Szyby zespolone wykonane z szyb o różnej grubości

Jak zabezpieczyć się przed hałasem? - zdjęcie 4Najtańszym z dostępnych pakietów szyb zespolonych o podwyższonych właściwościach dźwiękoizolacyjnych jest szyba zespolona meritum glas o budowie 4/16/6. Efekt tłumienia hałasu uzyskuje się dzięki zróżnicowanej grubości szyb. Warto pamiętać o tym, że wszystkie rodzaje szyb potocznie nazywanych antywłamaniowymi również zapewniają doskonałe tłumienie hałasu.

Na poprawę tłumienia hałasu ma również wpływ sposób uszczelnienia okna. Standardowo okna z PVC mają dwie uszczelki. Dostępne są systemy profili PVC (np. w których można zastosować trzecią osadzoną na środku) dodatkową uszczelkę (rysunek 3).

Uwaga: jeśli potrzebujemy podwyższonych właściwości dźwiękoizolacyjnych okien, to należy przede wszystkim zastosować w oknach dźwiękoizolacyjne szyby zespolone meritum glas lub inne, które mają zróżnicowaną grubość szyb. Warto poza tym zainwestować w dodatkową, trzecią uszczelkę środkową.

Przykładowo jednoskrzydłowe okno avante idea o wymiarze 1230 x 1480 mm wykonane z pięciokomorowych profili z szybą zespoloną meritum glas oraz z dodatkową uszczelką środkową ma współczynnik tłumienia hałasu Rw=38 dB. Potwierdziły to badania przeprowadzone w niemieckim instytucie budowlanym Ift-Rosenheim.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Technika Okienna - avante

Polecamy Ci również

Zobacz także