Jak wybudować dom energooszczędny

Budując dom na pierwszym miejscu stawiamy jego funkcjonalność i wygląd, zapominamy jednak o tym, że wybór projektu oraz materiału budowlanego wpłynie w poważny sposób na koszty jego utrzymania.Jak wybudować dom energooszczędny - zdjęcie 1O czym zatem należy pamiętać, aby dom był nie tylko funkcjonalny, ale i oszczędny?

Koszt utrzymania domu, to oprócz stałych opłat, takich jak czynsz, również opłaty zmienne: rachunki za wodę, gaz oraz prąd. Na pewną część z nich nie mamy wpływu - ilość zużytej wody możemy jedynie zracjonalizować, natomiast przyszłe opłaty za ogrzewanie domu jesteśmy w stanie ograniczyć już na etapie jego budowy. Ogrzanie domu to najpoważniejszy z wydatków, które determinują koszty jego utrzymania.

Koszt ogrzania domu zależy od jego parametrów izolacyjnych, na które składają się dwa czynniki: charakterystyka cieplna domu związana z jego projektem oraz współczynnik przenikania ciepła materiałów, z których zostanie on wybudowany.

Żaden dom nie będzie ciepły, jeżeli zostanie wybudowany z materiału o słabych parametrach izolacyjnych. Dlatego też warto poznać współczynnik przenikania ciepła najpopularniejszych materiałów budowlanych, wynosi on: > 0,29W/(m·K) dla drewna, 0,13-0,2 W/(m·K) dla betonu komórkowego, 0,16-0,29 W/(m·K) dla cegły oraz 0,08-0,1 W/(m·K) dla keramzytu. Parametr ten dowodzi, że domy keramzytowe są cieplejsze od tych, które są wykonane w innych technologiach. Oprócz wyboru materiału eksperci zalecają także zastosowanie grubej izolacji, nawet 20-centymetrowym, wszystkich ścian zewnętrznych oraz dachu. Szczególną uwagę należy także zwrócić na okna i ich współczynnik przenikania ciepła, oznaczony symbolem U, i wybrać te, których wartość U będzie jak najniższa, najlepiej poniżej 1,0 W/(m²·K).

Ważnym parametrem, decydującym o tym, jak ciepły będzie nasz przyszły dom, jest również jego usytuowanie. Strona południowa jest najbardziej słoneczna i dlatego to właśnie tam powinny znaleźć się okna o największej powierzchni, a także te pomieszczenia, z których korzystamy najczęściej, na przykład salon lub sypialnia. Analogicznie – północna, zimna strona powinna być zarezerwowana dla pomieszczeń, których komfort użytkowania ma mniejsze znaczenie, takich jak garaż. Do minimum należy również ograniczyć ilość okien na północnej stronie domu.

Najmniejsze straty ciepła odnotuje dom piętrowy o zwartej bryle, ponieważ będzie on miał niski współczynnik A/V, czyli stosunek powierzchni jego przegród zewnętrznych do kubatury. Projekt domu energooszczędnego powinien zatem mieć jak najmniej narożników, załamań i wykuszy, a także prosty, jedno- lub dwuspadowy dach.

Aby ograniczyć koszty ogrzewania domu należy już na etapie planowania jego budowy zastanowić się nad odpowiednim projektem, który zagwarantuje niewielkie straty ciepła oraz materiałem budowlanym o dobrych parametrach izolacyjnych. Dbałość o parametry cieplne domu należy potraktować jako inwestycję, która będzie przynosić nam zysk przez lata.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Budwesta

Polecamy Ci również

Zobacz także