Jak wybrać okna z PVC

Decyzja o zakupie stolarki okiennej nie należy do najłatwiejszych. Sprzedawcy oferują okna z tworzyw sztucznych, drewna czy kompozytu poliestrowo – szklanego. Do tego dochodzą jeszcze różne rodzaje profili, okuć, szyb oraz liczne nowości. Jedno się nie zmienia – wysokie zainteresowanie oknami z PVC.

Głównymi konkurentami na rynku są okna z drewna i PVC. Przekonywanie o wyższości jednych nad drugimi nie ma sensu – i te i te są tak samo dobre. Jeśli kupimy dobre okna – nie ma znaczenia czy będą z drewna czy PVC. Tworzywo sztuczne ma jednak tę zaletę, że jest bardzo trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i co najważniejsze - w przeciwieństwie do okien drewnianych – nie trzeba ich co kilka lat malować. Jak jednak znaleźć dobre okna z PVC?

Dobry producent – znana marka
Najlepszą gwarancją wysokiej jakości produktów jest marka. Jeśli okna z określonej firmy są szeroko znane i mają dobrą opinię klientów możemy spodziewać się usługi na najwyższym poziomie. Producent, który zdobył zaufanie na rynku nie pozwoli sobie na wyprodukowanie bubla, który może negatywnie wpłynąć na wizerunek jego firmy. Duże firmy maja również środki pozwalające na ciągłe kontrolowanie i udoskonalanie procesów produkcji – to w oczywisty sposób wpływa na jakość okien.
Oczywiście najlepiej mieć gwarancję potwierdzającą, że deklarowane przez producenta właściwości okien zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli tak jest w rzeczywistości okna będą miały niezbędne aprobaty i certyfikaty techniczne potwierdzające zgodność produktu z normami oraz deklarowaną jakością. Sprawdzając model okna, które zamierzamy kupić, powinniśmy zwrócić uwagę na takie jego cechy jak:

  • ilość komór w profilu (zalecane od 3 do 5 komór),
  • rodzaj zastosowanej szyby (powinna to być szyba zespolona, z gazem szlachetnym w przestrzeni międzyszybowej,
  • współczynnik przenikania ciepła (U nie więcej niż 1,5),
  • dane na temat infiltracji powietrza  (zalecany współczynnik infiltracji dla budynków z wentylacją grawitacyjną od 0,5 do 1,0),
  • atest higieniczny,
  • odporność na włamanie dla całego okna,
  • dane na temat izolacyjności akustycznej okna.

Jedną z firm, która od wielu lat cieszy się rosnącym zaufaniem klientów jest Veka. Firma ta produkuje okna z PVC w szerokiej gamie kolorystycznej, spełniające wymagania norm. Produkty jej posiadają także wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty, także takie, które nie są wymagane na rodzimym rynku. W asortymencie firmy znajdują się okna produkowane w czterech systemach okiennych: Perfectline, Topline, Softline i Softline 213. Profile, na których zbudowane są wymienione okna nie odbiegają jakością od produktów zachodnioeuropejskich. Potwierdzają to przyznane firmie międzynarodowe znaki jakości RAL.

Klient decydujący się na okna z firmy takiej jak Veka może być pewien, że zakup jest wart swojej ceny i w razie jakichkolwiek z nim kłopotów może liczyć na serwis techniczny producenta. W przypadku małych, anonimowych i nie sprawdzonych firm z uwzględnieniem gwarancji możemy mieć kłopoty. Zanim kupimy okno, sprawdźmy koniecznie na co dostajemy gwarancję. Może okazać się, że uszkodzeniu ulegną okucia, a gwarancja obejmowała np. wyłącznie profil. Szanujące swoich klientów firmy udzielają gwarancji na całe okna ze wszystkim elementami, z których są zbudowane.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także