Jak wybrać okna z PVC

Ochrona przed stratami ciepła
Okna muszą utrzymywać różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem, tak żeby temperatury we wnętrzu były przyjemne nawet przy ekstremalnym upale lub mrozie, oraz wytrzymać różnorodne, często ekstremalne warunki pogodowe. Współczynnik przenikania ciepła elementu okiennego wyrażany jest wartością izolacyjną Uw ("w" od angielskiego "window") i składa się z wartości izolacyjnej oszklenia Ug ("g" od angielskiego "glass") oraz wartości izolacyjnej ram okiennych Uf ("f" od angielskiego "frame"). Podaje on ilość ciepła, które przepływa przy stałej różnicy temperatur wynoszącej 1 K pomiędzy wnętrzem i otoczeniem przez 1 mkw okna. Zasadniczo obowiązuje zasada - im niższa wartość izolacyjna U, tym lepsza izolacja termiczna okna. Producent powinien podawać wartość współczynnika Uw dla swoich okien i deklarowane dane uwiarygodnić odpowiednim dokumentem. Okna o współczynnikach Uw równych lub mniejszych niż 1,5 można uznać za ciepłe.Bezpieczeństwo
Ponieważ w 70 proc. wszystkich włamań sprawcy osiągają swój cel poprzez wyłamanie skrzydła okiennego, jakość i konstrukcja profila odgrywają istotną rolę. Ważne, by nawet w podstawowej wersji okno gwarantowało wysoki poziom bezpieczeństwa. Okna Veka już w standardzie mają specjalne zbrojenia stalowe w skrzydłach okiennych i ościeżnicach podwyższające stabilność i statyczność. Ponadto profile wielokomorowe o mocnych ściankach, wykonane są z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, twardego PVC, skutecznie opierają się narzędziom włamywaczy. Oczywiście w celu osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa okien i drzwi okiennych trzy elementy - profil, okucie i szkło - muszą mieć cechy antywłamaniowe, zgodne z normami DIN. Elementy takie jak mur, rama i skrzydło muszą być ze sobą odpowiednio połączone. Okno jest określane jako antywłamaniowe dopiero wtedy, gdy - zamknięte i zaryglowane - przez czas określony normami DIN, wytrzymuje próby włamania z użyciem siły.

Decydujące o bezpieczeństwie elementy okna:

  • profile wielokomorowe wykonane z wysokoudarowego, twardego PVC odporne na próby włamania,
  • skrzydła okienne i ościeżnice wyposażone we wzmocnienia stalowe, chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • elementy ryglujące okno,
  • krzywki zamykające w kształcie grzybka uniemożliwiające niepożądane otwarcie z użyciem siły,
  • poczwórne zaryglowanie ościeżnicy stanowiące dodatkowe zabezpieczenie,
  • zamki z uchwytami uniemożliwiające otwarcie okien z zewnątrz,
  • zespolone szyby antywłamaniowe ze zintegrowaną folią specjalną,
  • ramka dystansowa pod oszkleniem zapobiegająca podważeniu lub wygięciu ramy.

Ochrona przed hałasem
Wiarygodny producent okien powinien podać dane na temat izolacyjności akustycznej okien. Izolacja dźwiękowa stała się obecnie tematem priorytetowym. Z tego względu, już podczas planowania budynków, ważne jest zachowanie harmonii między komfortem mieszkania, a zastanymi w danym rejonie okolicznościami. Oprócz konstrukcji wewnętrznej profili oraz odpowiedniej ilości uszczelek pomiędzy skrzydłami i ościeżnicami, decydujące o poziomie ochrony akustycznej jest w znacznym stopniu oszklenie okna. Przy poziomie hałasu do 65 dB dla jego odpowiedniego obniżenia wystarczą szyby wielowarstwowe ze szkła izolacyjnego. Przy 70 dB konieczne są już okna zespolone, a powyżej 70 dB niezbędne są okna skrzynkowe. Oczywiście wymagana wartość izolacyjna powinna być ustalana każdorazowo ze specjalistą i powinna być zależna od funkcji pomieszczenia. Okna firmy Veka, na którą powołujemy się po raz kolejny, mają izolacyjność akustyczną między 35 a 47 dB.

Ważny jest montaż
Zalety najlepszych i najdroższych nawet okien zostaną zaprzepaszczone, jeśli te zostaną zamontowane w nieprawidłowy sposób. Ilość komór w profilu czy ciepłochronne szyby nie będą miały znaczenia, jeśli po kilku latach od montażu okna w ścianie, między jego ramą a płaszczyzną muru pojawią się dziury. Nieszczelności mogą pojawić się, jeśli okno zostanie uszczelnione wyłącznie na pianę poliuretanową. Połączenie okienne uszczelnione na piankę niszczeje z biegiem czasu - pod wpływem rozszerzalności termicznej profili lub ruchów budowli, później także na skutek działania wilgoci i promieniowania UV. Z biegiem czasu mogą pojawić się kolejne usterki i nieprawidłowości: łuszczenie się powłok malarskich w okolicy okna, przemarzanie, wilgoć i nadmierne zużycie energii grzewczej. Wystąpienie tego typu kłopotów przy klasycznym montażu na pianę poliuretanową może mieć miejsce, jednak nie musi. Jeśli jednak chcemy mieć pewność i lepszą jakość połączenia okna ze ścianą, powinniśmy zdecydować się na montaż okna w znacznie skuteczniejszym systemie trójwarstwowym. Dzięki temu połączenie będzie trwalsze, cieplejsze, idealnie suche i zapewni lepszą izolacyjność akustyczną.  Koszt montażu okna w takiej opcji będzie nieco wyższy, jednak wydatek taki jest całkowicie uzasadniony. Renomowane firmy produkujące okna mają przeszkolone ekipy, które jeśli sobie tego zażyczymy, zamontują nam okna w systemie trójwarstwowym.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Źródło: Veka

Zdjęcia: Veka, Tremco illbruck

Polecamy Ci również

Zobacz także