Jak układać folię dachową

Jak układać folię dachową

Folie wstępnego krycia oraz paroizolacyjne mają jedno wspólne zadanie -  ochronę dachu. Jak więc je ułożyć, żeby spełniały swoją rolę?

FWK chronią konstrukcję dachu i termoizolację przed skroplinami, wodą opadową (przenikającą przez nieszczelności w pokryciu) i wodą z topniejącego śniegu. Natomiast folie paroizolacyjne chronią dach przed wilgocią napływającą z wnętrza budynku.

wstępne krycie zabezpiecza przed dostaniem wilgoci od zewnątrz

Wybierając materiał nie warto oszczędzać, kupujmy tylko taki o sprawdzonej jakości. Folie będą wbudowane w konstrukcję dachu i każda ich wymiana pociąga za sobą dodatkowe koszty. Informacji o jakości folii najlepiej jest zasięgnąć u:

  • producenta – czy wystawia dokumenty gwarancyjne na polecany produkt?
  • sprzedawcy – ma rozeznanie szczególnie tam, gdzie wybór folii jest duży,
  • dekarza – najbardziej kompetentna osoba. Jego zdanie jest o tyle ważne, że to on może wystawić gwarancję na cały dach przez siebie wykonany.

Jak układać FWK?
Na nowej konstrukcji dachu folię układa się bezpośrednio na krokwiach, chyba że konstrukcja dachu lub rodzaj pokrycia ostatecznego wymaga dachu szalowanego. Pasy folii układa się równolegle do okapu – pierwszy pas przy okapie, następny wyżej – łącząc je na zakład 10-15 cm (szerokość zakładu na większości folii zaznaczona jest barwną linią). Początek folii mocuje się na całej szerokości, a następnie tylko w górnym brzegu, który zostanie zakryty przez pas leżący wyżej. Folię wstępnie mocuje się zszywkami (mogą być też gwoździe z szerokimi łbami). Dobrze jest na bieżąco przybijać kontrłaty -  ich długość powinna odpowiadać szerokości pasa układanej folii. Umożliwia to dobre naciągnięcie folii (bez fałd i załamań) i zabezpieczy ja przed rozerwaniem. Warto równocześnie układać łaty nośne lub poszycie z desek -  ułatwi to poruszanie się po dachu. Naciągnięcie folii jest ważne, ponieważ w razie przecieków ułatwia spływ wody oraz zapobiega wybrzuszeniu materiału podczas układania izolacji cieplnej.

Przy foliach o niskiej paroprzepuszczalności górna krawędź ostatniego pasa folii powinna się kończyć 5 cm poniżej wierzchołka kalenicy, natomiast przy foliach otwartych dyfuzyjnie zamykamy całą konstrukcję dachu.
Na wszystkich elementach przechodzących przez dach – okna, kominy – folia musi być wyciągnięta do góry i zamocowana szczelnie do ich boków taśmą klejącą lub klejem. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie powstały fałdy i zagłębienia, w których może gromadzić się woda. 

Uwaga! Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie – strona wewnętrzna folii fabrycznie nawiniętej na rolkę lub strona z napisami powinna znajdować się na zewnątrz. FWK mają perforowaną powierzchnię (malutkie otworki o lejkowatym przekroju), które z jednej strony umożliwiają przenikanie pary, a z drugiej zapobiegają przedostawaniu się wody. 

łacenie pasm taśmą dwustronnie klejącą przyklejanie folii do pasa okapowego klejem butylowym

Jeśli folia zostanie uszkodzona, nie ma potrzeby wymiany całego pasa. Do drobnych napraw służą taśmy klejące i kleje (producenci folii mają je najczęściej w swojej ofercie), a na większe rozerwania przykleja się łatę z tego samego materiału, używając taśmy dwustronnie klejącej. 

Przy stosowaniu folii na dachach szalowanych postępuje się analogicznie.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także