Jak układać folię dachową

Jak układać folię dachową
Czy folię należy kleić na zakład?
Klejenie folii wykonuje się tylko wtedy, gdy wstępne krycie musi spełnić dodatkowe wymagania, np. gdy dom znajduje się w górach, nad morzem lub usytuowany jest na skarpie oraz gdy nachylenie połaci dachu jest mniejsze od minimalnego, zalecanego przez producenta dla danego pokrycia. W takich przypadkach wymagane jest tzw. poddasze odporne na deszcz i właśnie wtedy folię wstępnego krycia należy kleić na zakład oraz przyklejać do wszystkich obróbek, a pod kontra łatami umieszcza się specjalne taśmy uszczelniające miejsca przejścia gwoździ. W innych okolicznościach nie ma konieczności klejenia zakładów, chociaż, jak obliczono, pozwala to na ułożenie folii w sposób wiatroszczelny. Można w ten sposób zaoszczędzić do 9% energii w okresie grzewczym.


uszczelnianie taśmą reperacyjną zakładka folii

A jak paroizolację?
Folię paroizolacyjną rozpina się i mocuje po wewnętrznej stronie krokwi, bezpośrednio po umieszczeniu termoizolacji między krokwiami. Paroizolacja musi być wykonana szczelnie, dlatego wszystkie miejsca zakładkowania folii zaklejane są specjalnymi taśmami. Przy połączeniu folii paroizolacyjnej ze ścianami szczytowymi, kolankowymi i kominem powinno stosować się między folią a ścianą klejące taśmy rozprężne, a całość przybić listwą dociskową (przez folię). Również wszystkie przejścia przez folię instalacji (elektrycznej, odpowietrzającej, antenowej itp.) muszą być uszczelnione specjalnymi taśmami.

Szkodliwe promieniowanie
Folii wstępnego krycia szkodzi promieniowanie UV. Trzy miesiące to czas, jaki producenci podają za bezpieczny dla swoich wyrobów (chociaż nie powinno się nieosłoniętych folii zostawiać przez cały ten okres. Folie najlepiej układać bezpośrednio przed montażem ostatecznego pokrycia. Należy jednak pamiętać, że nawet po ułożeniu pokrycia, jeśli folia nie zostanie zabudowana izolacją termiczną, na poddasze przez świetliki, wyłazy i okna dociera promieniowanie UV. Chociaż jego działanie jest w znacznym stopniu zredukowane przez szkło i rozproszone, kumuluje się z tym, które folia otrzymała podczas układania, a nierzadko wcześniej w czasie nieodpowiedniego składowania i transportu. Jeśli nie ocieplamy poddasza bezpośrednio po zakończeniu budowy domu, zamknijmy dostęp światła na poddasze.

Najczęściej popełniane błędy

  • Układanie folii polietylenowych na dachach szalowanych.
  • Niestosowanie szczeliny wentylacyjnej przy użyciu folii o niskiej paroprzepuszczalności lub takie jej wykonanie, że rozprężająca się i osuwająca po śliskiej folii paroizolacyjnej wełna, wypełnia całą szczelinę.
  • Przy właściwej szczelinie źle wykonany nawiew w okapie lub wywiew w kalenicy.
  • Stosowanie zwykłej folii polietylenowej do wykonania paroizolacji.
  • Niestaranne wykonanie paroizolacji, bez uszczelnień na styku folii ze ścianą. Przez 1 m szczeliny o szerokości 1 mm wnika od kilku- do kilkunastokrotnie więcej wilgoci do izolacji termicznej niż przez całą powierzchnię folii, z której wykonano paroizolację.
  • Używanie zwykłych taśm pakowych do sklejania miejsc zakładów powoduje, że dopiero gdy wszystko zostanie od wewnątrz zakryte przez boazerię lub płyty gipsowo-kartonowe nastąpi rozszczelnienie paroizolacji.
  • Wbudowanie izolacji termicznej i układanie folii paroizolacyjnej etapami w ogrzewanym budynku zimą, równolegle z pracami mokrymi (tynki, szlichty, wymalowania) powoduje, że setki litrów wody w postaci pary przedostaje się do izolacji termicznej, tam się wykrapla, czasami zamarza, i zostaje uwięziona po zamknięciu oraz uszczelnieniu paroizolacji. Efekty w postaci zacieków mogą być dostrzeżone dopiero w czasie wiosennego ocieplenia, a jeszcze gorzej, gdy nie zostaną wcale zauważone. W warstwach dachu rozwiną się grzyby, a mokra izolacja termiczna nie będzie spełniała swojej funkcji.
  • Pozostawianie niezabudowanej folii wstępnego krycia na nieocieplonym poddaszu z oknami i wystawienie jej na oddziaływanie promieniowania UV.
Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Dörken, mdm

Polecamy Ci również

Zobacz także