Pianka poliuretanowa ma ciekawe walory użytkowe, które powodują wzrost zainteresowania tą techniką ocieplania. Niestety dla wszystkich „bohaterów w swoim domu” wykonanie izolacji pianką poliuretanową wymaga specjalistycznego sprzętu, odzieży ochronnej i doświadczenia. W większości wypadków inwestor skazany jest na współpracę ze specjalistyczną firmą.
Pianki do wykonywania ocieplenia metodą natryskową dzieli się ze względu na strukturę na dwa rodzaje:
- pianę zamkniętokomórkową – polecana głównie do izolacji hal przemysłowych, magazynów, przechowalni produktów spożywczych, dojrzewalni, chłodni itp.,
- pianę otwartokomórkową – ma mniejszą gęstość niż piana o komórkach zamkniętych i wyższy współczynnik przewodzenia ciepła λ (gorzej izoluje termicznie), ale ma za to inną ważną zaletę – przepuszczalna dla pary wodnej (po jej zastosowaniu przegroda oddycha). Piana otwartokomórkowa znacznie poprawia dźwiękoszczelność przegrody. Stosuje się ją do izolacji poddaszy, sufitów i ścian w budynkach mieszkalnych.
Dowiedz się: Jak uniknąć mostków termicznych w dachu
Zalety ocieplenia poddasza pianką poliuretanową
Użycie pianki poliuretanowej do docieplenia nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych dla domowników. Pianka poliuretanowa jest bezpieczna i nie emituje toksycznych substancji i obcych zapachów.
– Klienci, którzy widzą pierwszy raz ekipę z aplikatorem dziwi, że pracownik jest ubrany w specjalistyczny kombinezon i maskę tlenową. Odzież ochronna stosowana jest jednak nie dlatego, że np. wyziewy z pianki są trujące, ale dla bezpieczeństwa pracownika. Gdyby drobina piany, która po chwili zwiększa wielokrotnie swoją objętość, dostała mu się do nosa czy gardła, prawdopodobnie by się udusił – wyjaśnia Kamil Breński, właściciel firmy Limak Pianka z Lubicza.
Pianka poliuretanowa pozwala także na szybki postęp prac, a sprawna ekipa jest w stanie docieplić kilkusetmetrowe poddasze w ciągu jednego dnia. Natrysk pianki poliuretanowej szczególnie często wykorzystywany jest w starym budownictwie. Dzięki swoim właściwościom nie pozwala na rozwijanie się pleśni i grzybów, co zwłaszcza w tego rodzaju budynków ma ogromne znaczenie, poza tym jest lekka, nie zajmuje wiele miejsca – może być więc stosowana nawet w pomieszczeniach z niskim dachem i w miejscach, w których nie można zbytnio obciążać konstrukcji dachów.Natrysk piany PUR sprawdza się także w nowych obiektach.
Dodatkowo pianka poliuretanowa wyklucza powstawanie zjawiska kondensacji pary wodnej, a dzięki temu, że szczelnie wypełnia wszystkie przestrzenie, to w mieszkaniach docieplonych pianką nie powstają mostki termiczne. Pianka ma szerokie zastosowanie – można ją wykorzystywać na konstrukcjach stalowych jak i drewnianych. Ale właściciele domów cenią ją przede wszystkim za doskonałe właściwości termoizolacyjne, lepsze niż te, które osiąga się po zastosowaniu na przykład popularnej wełny mineralnej.
Poza tym raz zastosowana piana nie przemieszcza się, w przeciwieństwie np. do wełny mineralnej, nie ma więc zagrożenia że po kilku latach użytkowaniach straci swoje walory. Dzięki jej zastosowaniu możliwe są potężne oszczędności w ogrzewaniu pomieszczenia, sięgające – w zależności od obiektu – nawet do 50 procent wcześniejszych kosztów.
Przeczytaj: Jak wykonać zabudowę poddasza z płyt gipsowo-kartonowych
Jak zastosować piankę poliuretanową
Nałożenie pianki poliuretanowej wydaje się czynnością dość prostą i tak jest w istocie, gdy zajmują się tym doświadczeni wykonawcy. Polega na rozpyleniu pianki specjalnym agregatem, który pod ciśnieniem wystrzeli ją w kierunku docieplanego elementu. Pianka rozszerza się natychmiast ponad stokrotnie, również bardzo szybko stygnie.
Po przygotowaniu miejsca, które ma być docieplone (oczyszczenie, wysuszenie) instaluje się kotwy, które posłużą do zawieszenia płyt kartonowo-gipsowych, które instalowane będą po położeniu pianki. Należy również zabezpieczyć folią otwory okienne.
Prace postępują szybko, piankę można nakładać bezpośrednio na deskowanie, albo na membranę. Piana błyskawicznie się rozrasta, tworząc szczelną warstwę. Sam natrysk prowadzony jest od dołu do góry, zaczyna się go od krokwi. Następnie trzeba uszczelnić jeszcze okolice kanałów wentylacyjnych i okien.
– Ważne jest przygotowanie podłoża do ocieplenia metodą natrysku. W przypadku drewna powinno się sprawdzić jego wilgotność, jeśli wynik wskazuje powyżej 60 procent, trzeba odstąpić od docieplania. W takim wypadku inwestor musi najpierw osuszyć, na przykład stawiając piece, poddasze, aby można było przystąpić do prac – mówi Kamil Breński. – Zwykle na poddaszach stosuje się piankę otwartokomórkową, która jest tańsza.
Minimalna warstwa, którą nakłada się na elementy poddasza ma 15 centymetrów, standardem jest 18 centymetrów. Jeżeli nie ma tyle miejsca, można zastosować pianę zamkniętokomorową, która zyskuje podobne cechy już przy 10 centymetrach grubości warstwy. Dzięki właściwościom pianki nie ma konieczności stosowania folii paroprzepuszczalnych, choć niektórzy wykonawcy, z moich obserwacji wynika, że raczej starej daty, są do folii mocno przywiązani i proponują ją klientom. Po nałożeniu pianki, my wykonujemy trzy jej warstwy, wystarczy już tylko nałożyć regipsy, których od piany też nie musi oddzielać folia.
Inwestorowi pozostaje jedynie nadzór nad pracami ekipy, która nakładać będzie piankę (wcześniej warto sprawdzić jej doświadczenie, referencje, rodzaj sprzętu i materiałów na których pracuje, jak i długość gwarancji udzielanej po wykonaniu prac). Kluczowe dla wykonania izolacji poddasza jest takie zastosowanie pianki, by pokryła szczelnie całą wymaganą powierzchnię. Problematyczne są zwłaszcza okolice stolarki okiennej, która powinna być odpowiednio zabezpieczona przed przystąpieniem do prac.
Sprawdź: Na czym polega ocieplenie metodą wdmuchiwania granulatu celulozowego
Koszty ocieplenia pianką – istotny czynnik
Pianka poliuretanowa staje się obecnie coraz częściej stosowana w budownictwie. Użytkownicy od dawna doceniali jej właściwości, ale odstraszała ich od jej stosowania cena. Obecnie – mimo że materiały są coraz lepsze – ceny pianki i usług związanych z jej aplikacją maleją.Ciągle jednak stosowanie pianki poliuretanowej oznacza spory wydatek dla inwestora. Metr kwadratowy docieplenia pianką (o warstwie 20 centymetrów) to wydatek około 65–70 złotych brutto. Łatwo więc wyliczyć, że zabezpieczenie powierzchni stu metrów to wydatek ok. 6 tysięcy złotych. Dlatego zaleca się jej stosowanie tam, gdzie poddasze będzie użytkowane przez ludzi. Do ocieplania opuszczonych, rzadko odwiedzanych strychów wystarczą tańsze technologie.
– Wysokie koszty związane z wykonaniem natrysku pianki poliuretanowej są mitem. 15 centymetrów pianki odpowiada około 30 centymetrom izolacji z klasycznej wełny mineralnej. Do tego w przypadku wełny mineralnej dochodzą koszty sznurków i folii oraz robocizna. Ocieplanie wełną kosztować więc będzie nawet około 70–80 złotych za metr kwadratowy. Wykorzystanie natrysku piany poliuretanowej generuje podobne koszty – uważa Kamil Breński.
eco-spray-therm
Z 6 letniej obserwacji wnioskuje iz wiedza na temat pianki jest juz coraz wieksza u inwestorów bardzo cieszy nas wykonawcow.
Pozdrawiam
Eco Spray-Therm
jazzu2
ciekaw jestem jak to pan wyliczył zwłaszcza , że lambda pianek otwarto komórkowych średnio wynosi 0,039
Rawka
Tak, wiedza na temat ocieplania i izolacji pianką jest na naprawdę dobrym poziomie u nas w kraju. Niektóre firmy mają nawet swoje własne piany, jak np. Kadri http://pianasystemowa.pl/
Franek74
Co do dystrybutora pianki poliuretanowej, to po sprawdzeniu kilku dostawców, uznałem, że najlepszym jest firma Jag,. Jakość produktu jest ogromnie wysoka, a cena korzystna. Obsługa firmy profesjonalna.
Tomasz_Brzeczkowski
Warto uważać na mało profesjonalne firmy, które tylko odwalają natrysk . Podstawą wszelkich działań w tej dziedzinie jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Bez tego pianka po prostu "nie zadziała" .
bachus
Warto uważać na mało profesjonalne firmy, które tylko odwalają natrysk . Ty chyba Brzęczkowski nie wiesz co to jest coś odwalić przy poliuretanie. Wykonując tą czynność możesz ją zrealizować tylko za pomocą agregatu do natrysku. A to jest dość skomplikowane urządzenie pozwalające utrzymać reżim technologiczny. Nawet nie wiesz bucu co jest konsekwencja "odwalenia natrysku" gdzie za ten odwalony natrysk ponosi koszty i tak zawsze firma natryskująca.
To nie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła gdzie twierdzisz i wprowadzasz w błąd, gdzie z takową się nie reguluje i ustawia przepływy na poszczególnych anemostatach a jak twierdzisz jest samoregulująca. W układach z wymuszonym przepływam nic się samo nie samo reguluje, tylko buc i nieuk może tak gadać, ku uciesze ciemnego ludu.`
Podstawą wszelkich działań w tej dziedzinie jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Bez tego pianka po prostu "nie zadziała" .
Tysiącom już zadziałało tylko Tobie jakoś nic nie działa.
Weter
W naszym kraju coraz więcej osób przekonuje się do tej metody, ja również mam ocieplony dom metodą natryskową (piana otwartokomórkowa). Wykonała mi firma EwaPur - http://www.ewapur.pl/oferta/natrysk-pia ... rkowa.html. Montażyści z doświadczeniem. Myślę, że teraz coraz więcej osób będzie się na nią decydowało.
GawTerm
Jeśli ktoś chce poczytać więcej na temat ocieplania pianką to niech zajrzy na: http://gawtermizolacje.pl/
reno-pur
wyższy poziom izolacji www.reno-pur.pl .Zapraszam
marekkru
Jest na stronie doskonalaizolacja.pl kontakt do monterów którzy nam w nowym budynku robili cały natrysk. Szybko to idzie, można kilkaset metrów kwadratowych obłożyć materiałem w ciągu jednego dnia...goście mi okien tak szybko nie osadzili jak instalatorzy piankę...
aadas
Dokładnie samemu się nie ociepli. Ja znalazłem ekipę z niemałym doświadczeniem http://hermetiksystem.pl 660-719-208 której zleciłem ocieplenie poddasza a cena, cena w porównaniu z wełną zbliżona.
Gocha67
Długoletnie doświadczenie w branży ma firma Purekspert. Ich ekipa w trakcie jednego dnia jest w stanie ocieplić do 270 m2 poddasza. Terminowi, niedrodzy i bardzo dokładni. Współpraca z nimi to przyjemność.
Tomek W.
Z tą szybkością to bym nie przesadzał ...
Bo ciepło wytwarzane w reakcji egzotermicznej reagujących materiałów może spowodować znaczną kumulację ciepła w izolacji. Jeżeli ciepło nie będzie miało możliwości ucieczki, temperatura wewnątrz pianki wzrosnąć, co spowoduje pogorszenie właściwości fizycznych.
Warto poczytałaś oficjalną publikację http://sipur.pl/dok/61_1_.pdf :
"W skrajnych przypadkach aplikacja pianki poliuretanowej grubymi warstwami na przejście i/lub niedostateczny czas pomiędzy przejściami może doprowadzić do ewentualnego zapalenia się pianki. Zaleceń w sprawie idealnej grubości warstw i zalecanego czasu pomiędzy przejściami należy szukać w karcie danych
technicznych producenta."
dociekliwy Damian
Pytanie do wszystkich znawców ocieplenia pianą.
Stoje przed wyborem rodzaju ocieplenia poddasza i potrzebuje odpowiedzi na pytanie. Czy można ocieplić pianą poddasze z pełnym deskowaniem, na którym położona jest papa?
Ocieplając poddasze wełną(przy dachu deskowanym z papą) należy zostawić szczeline wentylacyją miedzy deskami a wełną. Zakładając ze w kalenicy jest wycieta papa i włożona membrana bądz folia wysoko przepuszczalna i w okapie podbitki jest włożona odpowiednia ilosć paneli z otworami wentylacyjnymi. Jest niby wszystko okej i to podobno działa.
A jak jest przy ociepleniu takiego poddasza pianą? We wszystkich publikacjach, artykułach możemy przeczytać, że piana jest odporna na wilgoć i paro przepuszczalna. Skoro para przechodzi nam przez pianę i spotyka na swej drodze papę(która nie przepuszcza wilgoci) to znaczy, że ta wilgoć zostaje w pianie i wchodzi w deski dachowe. O ile piana jest odporna na wilgoć i wode to wiem z własnego doświadczenia (pracuje w zakładzie stolarskim), że drewno już na wode odporne nie jest. Mokre drewno bez powietrza nie zacznie nam gnić i czarnieć? Prosił bym o rzeczowe i poważne odpowiedzi. Jeżeli mój tok rozumowania jest zły to prosił bym o wyjaśnienie dlaczego.
Pozdrawiam
Dociekliwy Damian
miki789
Wełna, czy styropian niby ok, ale nigdy nie masz gwarancji, że wyeliminujesz wszystkie mostki termiczne, do tego pylenie wełny. Dla mnie słaba perspektywa. Najlepsza na rynku jest aktualnie amerykańska pianka QuadFoam 500. Jeden dystrybutor, więc to też sporo mówi o dostępności i kwalifikacjach https://doskonalaizolacja.pl/. Współpracuję z nimi komercyjnie można powiedzieć. Mam firmę budowlaną i często moi klienci właśnie dodatkowo chcą piankę, więc tutaj jest pole do współpracy właśnie. Ze szczegółów technicznych to pianka jest wysokoparoprzepuszczalna, do aplikacji w minusowych temperaturach. Jak znajdziesz coś lepszego to daj znać, bo ja nie znam
SpongeBob
Na poddasze z pełnym deskowaniem i papą koniecznie szczelina wentylacyjna, I polecam wełne ISOVER supermata 0,033 i ułożyć 30cm grubości .
i będzie lepiej jak 20cm pianki o współczynniku 0,038 wystarczy porównać właściwości igrubości zalecanej izolacji.
A mostki termiczne nie taki diabeł straszny i napewno mniej ciepła przez nie ucieka jak przykładowo przez całą powierzchnie pianki o dużo gorszych właściwosciach i duzo cieniej położonej
Mostki przy wełnie jak ktoś umie układać to praktycznie nie do wykrycia ale wełna musibyć dobra tu niema mompromisu tylko 0,033 jako wykonawca miałem w ręku różne wełny i już podotyku i wizualnie widać co jest wart który produkt.
bachus
już podotyku i wizualnie widać co jest wart który produkt.
To spytam jako fachowca: co jest w wełnie materiałem izolacyjnym?
SpongeBob
jak się nie mylę to wełny skalnej wytwarzanej przykładowo z bazaltu dolomitu oraz wełny szklanej powstającej z piasku kwarcowego tłuczki szklanej. Są to izolatory ale izolatorem jest też unieruchomione powietrze które znajduje się pomiędzy włóknami i czym więcej tych włókien i przegród z tych izolatorów tym większa izolacyjność to tak na chłopski rozum.
Można porównać do pakietów szybowych w oknach na tej samej grubości można włożyć 2 szyby i wtedy mamy jedną przestrzeń pomiędzy nimi ale jeszcze możemy włożyć jeszcze jedną przegrodę szyby czyli okna 3 szybowe wtedy już mam 2 komory powietrzne troszkę to inaczej bo tam z założenia nie ma powietrza samego ale coś w tym stylu.
i dlatego im wełna o niższym współczynniku i sztywniejsza cięższa to idzie w parze z tym że ma lepsze właściwości bo tych jakby minimalnych przegródek zbudowanych z mikrostruktury włókien jest więcej oraz zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo cyrkulacji powietrza
Dlatego cena wełny jest większa gdyż adekwatnie więcej trzeba było użyć materiału do jej wytworzenia
I nie raz widziałem wełny które są produkowane że po przecięciu przykładowo 15cm grubości to po zewnętrznych warstwach tak na grubości 3cm jest to sztywne w miarę ale środek te 8 cm już ta wełna nie jest tak zbita jest bardziej puszysta to takie tańsze produkty natomiast w wełnach dobrej jakości o dobrym współczynniku tego nie zobaczymy po całej swojej grubości ma taką samą strukturę.
Tomek W.
To spytam jako fachowca: co jest w wełnie materiałem izolacyjnym?
Pewnie to samo co w sweterku jakim masz na grzbiecie lub w kurtce puchowej ...
Norma PN-EN ISO 10456 podaje lambdę dla powietrza 0,025 W/mK.
Jednak gdy spojrzymy na tabelę z podanymi oporami niewentylowanych warstw powietrza to dla grubości 5 mm lambda wynosi 0,045 W/mK. Oczywiście wartości obliczone ze wzoru na opór cieplny R = grubość / lambda
GawTerm
Dzięki pracy przy natrysku piany zagranicą mogę porównać nasze tendencje do ocieplania poddaszy z innymi rynkami. Fajnie, że co raz więcej klientów decyduje się na izolacje natryskowe. Zapraszam do poczytania o pianie na mojej stronie www.gawtermizolacje.pl