Jak osuszyć ściany?

Jak osuszyć ściany?

Wilgoć zwykle utrzymuje się w murach długo. Naturalne osuszanie raczej na wiele się nie zda. Potrzebne będzie wsparcie w postaci wydajnych urządzeń wychwytujących wilgoć z powietrza. Przydadzą się po powodzi, zalaniu lub uszkodzeniu izolacji wodochronnych.

Ostatnie lata pokazują, że powodzie przestają być zjawiskiem incydentalnym. Są coraz częstsze i kto wie, czy nie będą się regularnie powtarzać. Wiadomo, że wcześniej czy później trzeba będzie opuścić na stałe zagrożone obszary. Woda będzie się jednak pojawiać i tam, gdzie nie dotrą bezpośrednio wody wezbranych rzek. Będziemy ją obserwować na przykład w piwnicach i innych pomieszczeniach posadowionych poniżej poziomu gruntu. Powodem tego będzie podniesienie poziomu wód gruntowych lub wybijanie wody ze studzienek kanalizacyjnych. Na takie ewentualności trzeba się przygotować i wiedzieć, jak w razie potrzeby szybko osuszyć zamoknięte ściany.

Aby skutecznie osuszyć ściany, trzeba dokładnie poznać przyczynę zawilgocenia i w miarę możliwości wyeliminować ją. Później pozostaje wybór adekwatnej metody. Najprostszą z nich jest odkopanie ścian fundamentowych i oczekiwanie, aż słońce załatwi sprawę. Nie jest to rozwiązanie,
o którym można powiedzieć, że jest godne propagowania, choć na pewno kosztuje najmniej. Odkopanie fundamentów może zagrozić stabilności konstrukcyjnej budynku, a oczekiwanie na samoczynne odparowanie wilgoci trwa długo. Dochodzi jeszcze ryzyko, że pogoda nie dopisze. Ulewne deszcze mogą przywrócić stan pierwotny, czego zapewne wolelibyśmy uniknąć. Lepiej zatem zainwestować w zakup lub wypożyczenie sprzętu osuszającego, a najlepiej wynająć specjalistyczną firmę usługową, która zajmie się tym w sposób kompleksowy.

Czynności przygotowawcze
Żeby wiedzieć, jaką metodę osuszania wybrać oraz jaki sprzęt do tego będzie niezbędny trzeba wpierw ocenić stopień zawilgocenia przegród. Pomiaru dokonuje się najczęściej wilgotnościomierzem. Dokładniejsza jest metoda karbidowa, ale nią posługują się specjalistyczne przedsiębiorstwa. O ile czujniki wilgotnościomierza wystarczy zetknąć z materiałem i odczytać wynik, o tyle metoda karbidowa wymaga wykonania pobrania próbek z muru i ich przeanalizowaniu. Poziom zawilgocenia, który powinien już zaniepokoić to 8%.

Przed osuszaniem należy też uszczelnić pomieszczenia – zamknąć dokładnie drzwi i okna, zatkać kanały wentylacyjne, wyłączyć urządzenia poprawiające wymianę powietrza w pomieszczeniach (nawiewniki, rekuperatory), a niekiedy także zafoliować część ścian. Gdybyśmy tego nie zrobili, osuszanie trwałoby przesadnie długo.

Jak osuszyć ściany? - zdjęcie 1

Osuszanie
Aby spowodować odparowanie i odprowadzenie wody z zawilgoconych murów, podłóg, stropów, potrzebny będzie osuszacz. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje tego typu urządzeń:

  • osuszacze kondensacyjne – są obecnie bardzo popularne. Najprostsze i najmniejsze z nich można kupić nawet w supermarketach budowlanych, za kwotę mniejszą niż 1000 zł. Osuszacze takie zasysają powietrze i przepuszczają nad skraplaczem. Woda dostaje się do zbiornika, a ogrzane i suche już powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Zbiornik trzeba regularnie opróżniać, inaczej może dojść do uszkodzenia osuszacza. Aby o tym przypomnieć, wiele tego typu urządzeń ma sygnalizatory przepełnienia zbiornika. Najdroższe z osuszaczy zdolne są odprowadzać skropliny do kanalizacji;
  • osuszacze adsorpcyjne – zasada ich działania polega na tym, że zasysają wilgotne powietrze, które dociera do tak zwanego rotora. W nim znajduje się substancja odciągająca wodę z powietrza. Powietrze pozbawione wody wydmuchują na zewnątrz. Sprzęt taki ma nieduże rozmiary i często wyposażony jest w kółka umożliwiające wygodny transport. Są to jednak maszyny zużywające prąd. Wielkość zużycia zależy od wydajności takiego sprzętu. Ją zaś dobiera się do wielkości pomieszczeń i stopnia zawilgocenia.

Aby pracę osuszacza sorpcyjnego uczynić jeszcze skuteczniejszą, podłącza się do niego specjalne rury, które będą zasysać powietrze z przestrzeni między ścianą a powłoką foliową.

Osuszacze odbierając wilgoć z powietrza przyśpieszą jej odparowywanie ze ścian i podłóg. W zależności od tego, jak duże są osuszane pomieszczenia proces ten trwa od 2-3 dni do kilku tygodni. Najmniejsze z osuszaczy mają wydajność od 20 l/24 h, a największe do 200 l/24 h. Osuszacze do zastosowań przemysłowych mogą mieć wydajność dochodzącą nawet do 5000 l/h. Oba rodzaje osuszaczy mają niewielkie gabaryty i łatwo zmieniać miejsce ich ustawienia. Są łatwe w obsłudze. Mają regulatory umożliwiające zaprogramowanie cyklu pracy i automatykę samoczynnie wyłączającą sprzęt, gdy powietrze osiągnie już zadany poziom wilgotności. Bywają wzbogacone o filtr powietrza, automat wyłączający zbiornik z wodą, gdy zostanie przepełniony, a także wkłady zapachowe.

Jak osuszyć ściany? - zdjęcie 2Jak osuszyć ściany? - zdjęcie 3Jak osuszyć ściany? - zdjęcie 4Jak osuszyć ściany? - zdjęcie 5

Do niektórych pomieszczeń stosuje się osuszacze, które odbierają nadmiar wilgoci z powietrza przez cały czas. Są to na przykład osuszacze basenowe lub pralnicze.

Jak dobrać osuszacz

Do pomieszczenia o kubaturze około 100 m³ – 1 osuszacz wydajności 20-30 l/24 h; do pomieszczenia o kubaturze około 200 m³ – jeden osuszacz o wydajności 40 l/24 h; do pomieszczenia o kubaturze około 500 m³ – osuszacz o wydajności 60-80 l/24 h.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Master

Polecamy Ci również

Zobacz także