Wilgoć w murach jest bardzo szkodliwa dla konstrukcji budynku - zmniejsza jego żywotność, niszczy tynki, a także ma niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. Prawidłowe zabezpieczenie budynku przed destrukcyjnym oddziaływaniem wilgoci wymaga dokładnego określenia źródeł zawilgoceń, a dopiero potem osuszenia.
Skąd się bierze wilgoć?
Zanim zaczniemy zwalczać wilgoć, należy dokładnie określić przyczyny jej występowania. Najlepiej zwrócić się z tym do inżyniera budowlanego. Wilgoć może dostać się do struktury materiału budowlanego z kilku źródeł. Pierwszym jest woda z opadów atmosferycznych, która stanowi ilościowo największe zagrożenie dla budynku.Podstawą zabezpieczenia budynku przed wodą opadową jest szczelne pokrycie dachowe, dokładne wykonane obróbki blacharskie i właściwy system orynnowania. Drugim, mało widocznym, ale powodującym duże zniszczenia jest przedostawanie się wilgoci z gruntu w materiały. Podciąganie kapilarne wody gruntowej i wchłanianie jej przez materiały budowlane jest skutkiem źle wykonanej lubuszkodzonej pionowej albo poziomej przeciwwilgociowej i przeciwwodnej izolacji fundamentów budynku. Kolejną przyczyną zawilgocenia muru mogą być skorodowane i nieszczelne rury prowadzące wodę. Woda z takich rur przedostaje się do struktury muru. Także brak izolacji cieplnej rur może prowadzić do kondensacji wody na powierzchni chłodnej rury i oddawania jej do struktury muru.
Wilgoć penetrująca w materiale budowlanym powoduje:
- osłabienie właściwości termoizolacyjnych, co powoduje zwiększenie kosztów ogrzewania,
- rozwój grzybów i pleśni, które nie tylko negatywnie wpływają na budynek, ale też mają wpływ na zdrowie człowieka,
-
w okresie zimowym, wilgoć w murze może doprowadzać do destrukcji muru, spowodowanej cyklami zamarzania i rozmarzania wody,
- wraz z wilgocią dostaje się sól, która powoduje odpadanie tynków, pękanie powłok malarskich, a nawet wykruszanie się i odpadanie całych fragmentów muru.
Jak osuszyć?
Metody osuszania budynków:
-
iniekcja krystaliczna – należy nawiercić w osuszanym murze otwory iniekcyjne, najkorzystniej średnicy 20 mm i długości równej grubości muru pomniejszonej o 5-10 cm. Otwory wierci się w jednej linii równolegle do poziomu podłogi, w odstępach co 10-15 cm, najlepiej z jednej strony muru (jeśli pozwala na to odpowiednia długość wierteł) oraz pod kątem 15 do 30 stopni do poziomu. Do tych otworów wlewa się około 0,5 l wody w celu lepszego zwilżenia muru i wypłukania z otworów pozostałości po wierceniu, potem możliwie szybko wpuszcza się cement portlandzki w płynnej postaci, zmieszany z środkiem aktywacyjnym (aktywatorem krzemianowym) w określonych proporcjach wagowych. Środek ten krystalizując się tworzy trwałą, nieprzepuszczalną warstwę izolacyjną. Stosując tę metodę należy zapewnić wentylowanie osuszanych pomieszczeń, a blokadę przeciwwilgociową krystaliczną uzyskuje się praktycznie w czasie siedmiu dni.
-
termoiniekcja – należy nawiercić w zawilgoconej ścianie otwory średnicy 2 cm w rozstawie 20 cm w dwóch rzędach. Tymi otworami doprowadzane jest suche powietrze o odpowiedniej temperaturze i ustalonej prędkości przepływu za pomocą urządzeń termowentylacyjnych. Proces wpuszczania powietrza trwa od dwóch do kilku dni, w zależności od początkowej wilgotności i grubości ścian. Na koniec, gdy wilgotność ścian spadnie do 5%, w otwory wprowadza się środki hydrofobowe na bazie żywic silikonowych, które utwardzają się i tworzą barierę dla wilgoci.
Mikrofalowa metoda termoiniekcji. W metodzie tej co 20 cm w murze nawierca się otwory średnicy około 25 mm i głębokości 70-80% grubości ściany. W otwory wprowadza się promienniki rurowe połączone z generatorami mikrofalowymi. Promienniki nagrzewają mur promieniście wokół otworu. Przy zasilaniu każdego promiennika energią mikrofalową o mocy 600-700 W i częstotliwości 2,45 GHz już po 5-10 minutach temperatura muru w obszarze nagrzewania wzrasta o 30-40°C. Taki przyrost temperatury powoduje wzrost ciśnienia wody w murze i wymuszoną dyfuzję wody poza obszar intensywnie nagrzewany. Po nagrzaniu fragmentu muru promienniki są usuwane, a do otworów wprowadzany jest płyn hydrofobowy. Płyn tworzy szczelną przeponę blokującą wnikanie wilgoci. -
elektroosmoza - metoda ta polega na usuwaniu wilgoci za pomocą prądu stałego, przepływającego między elektrodami umieszczonymi w murze. Fale elektromagnetyczne powodują, że ruch wilgoci odbywa się z góry na dół. Woda zostaje sprowadzona do gruntu i mury pozostają trwale suche. Proces ten trwa w zależności od stopnia zawilgocenia, grubości i rodzaju murów, od kilku miesięcy do trzech lat. Metoda elektroosmozy nie wymaga wykonywania żadnych prac budowlanych, montaż aparatów odbywa się podczas normalnej eksploatacji budynku, bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne.
iniekcja krystaliczna
z praktyki mogę powiedzieć że technologia INIEKCJI KRYSTALICZNEJ spisuję się bardzo dobrze, stosuję ją u moich klientów którzy są bardzo zadowoleni, przy tym jest bardzo konkurencyjna cenowo, ponadto udzielamy gwarancji na wykonaną izolację INIEKCJA KRYSTALICZNA na www.greenteam-burza.pl
jackowacko
Też polecam ta metodę. Ja robiłem iniekcję tu (aktywbud.pl), po wcześniejszym zdiagnozowaniu przez nich sytuacji, dobrzy fachowcy. Metoda bardzo skuteczna, potwierdzam.
Kasia Linde
Ja miałam wilgoć w mieszkaniu na 3 piętrze w starej kamienicy. Powód? Uszczelnienie mieszkania po wymianie drzwi i okien, brak wentylacji. Poradziłam sobie montując najpierw dwa i po roku kolejne dwa inventery. Nie tylko pozbyłam się wilgoci, ale również oszczędzam ciepło, bo jest to wentylacja z rekuperacją.
Arkadiusz
firma Apeco profesjonalnie osusza szczególnie powierzchnie handlowe czy usługowe, takie jak sklepy czy restauracje. Warto się do nich zgłosić w przypadku takich problemów.
atomowa
w warszawie jest dobra firma, która mogę polecić. u mojej przyjaciółki po zalaniu wyszedł grzyb odporny na wszelkie domowe sposoby, a firma przyjechała i po kłopocie - http://www.destra.com.pl/
michalkoza31
W moim przypadku doskonale sprawdziła się iniekcja krystaliczna. Jest to sprawdzony sposób, z którego korzysta obecnie większość firm zajmującym się osuszaniem budynków. Metoda ta sprawdza się, gdy wilgoć pochodzi z podłoża, bowiem desykant blokuje wsiąkanie wody w ścianę. Iniekcję można wykonać samodzielnie na przykład tym środkiem:
http://tanisklad.pl/srodki-do-osuszajacych-zastrzykow-krystalicznych/10-suchy-dom-professional-5l-srodek-do-osuszajacych-zastrzykow-krystalicznych.html
Ten silny preparat już po jednokrotnym użyciu cechuje się dużym stopniem penetracji, a przede wszystkim jest bezpieczny dla ścian (nie zmienia jej właściwości mechanicznych).
KTH
Ten silny preparat już po jednokrotnym użyciu cechuje się dużym stopniem penetracji, a przede wszystkim jest bezpieczny dla ścian (nie zmienia jej właściwości mechanicznych).
a skąd laik o takich rzeczach wie a nie wie nic o krystalizacji soli w murze ???
SPAM i BAN na forum murowany, środek do asiprzepon dobiera się do tego co jest w murze
poza tym kto to coś produkuje lub gdzie jest przelewane bo cena jakaś z kosmosu
i wbij sobie do łba że iniekcja nie jest metodą osuszania ! ona tylko blokuje dostęp wilgoci,
żeby coś doradzać trzeba mieć chociażby wiedzę nabytą i wyuczoną w tym kierunku
desko123
osuszanie budynkow oferuje iniekt system http://www.iniekt-system.pl. Sa na rynku juz ladnych kilkanascie lat i znaja temat od podeszewki. Poza tym iniekcja to nie jest metoda osuszania - to tak na przyszlosc
karol.823
witam, reprezentuję firmę która zajmuje się osuszaniem ścian budynków, warstw izolacyjnych, ścian , odgrzybianiem i osuszanie budynków po powodzi. Oferujemy bezpłatne oględziny i przygotowanie oferty na przeprowadzenie prac osuszających. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i całodobową dyspozycyjność, Osobom, które chcą dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty zapraszam do odwiedzenia http://www.belfor.com.pl/osuszanie_budynkow lub pod numerem 42 616 13 03
Drymat
Oferujemy bezpłatne pomiary wilgoci oraz ekspertyzę, w razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu z nami
Zajmujemy się kompleksowo tematem osuszania od wielu lat, znamy temat od podszewki. W niektórych przypadkach wystarczą proste rozwiązania w innych trzeba zastosować specjalistyczny sprzęt.
Zachęcam do kontaktu z nami w razie jakichkolwiek pytań poprzez stronę http://drymat.pl/kontakt/ pomożemy
Pozdrawiamy,
Zespół Drymat
boddekk
Twój dom został zalany po niedawnych deszczach? Jeśli tak to na pewno przyda Ci się osuszanie budynkow po zalaniu kraków. Firma Drypol zajmuje sie takimi usługami profesjonalnie, więc powinieneś zgłosić sie właśnie do nich!