Grzegorz Gładkiewicz z firmy Icopal
Fundamenty, podłogi, balkony, tarasy, dachy - papy to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie ma jednak uniwersalnej metody ich stosowania we wszystkich wymienionych obszarach, gwarantującej maksymalną żywotność tego materiału. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji na budowie i fachowej wiedzy wykonawcy.
Mariusz: Na dachu mam papę, która uległa zniszczeniu na skutek działania warunków atmosferycznych. Na jej powierzchni porobiły się pęcherze, obawiam się, że wkrótce dach zacznie cieknąć, nie mówiąc już o tym, że wygląda to bardzo nieestetycznie. Jak naprawić papę?Można podejrzewać, że w przypadku, który Pan opisał zastosowana papa użyta była na dachu bez żadnego systemu wentylacji podłoża. Z tej właśnie przyczyny powstały liczne, widoczne na zdjęciach pęcherze dachowe. Ich naprawianie nie przyniesie długotrwałego efektu – należy wykonać nową warstwę pokrycia.
W zaistniałej sytuacji zgrzewanie na istniejące podłoże papy zgrzewalnej jest błędem. Najpierw należy usunąć przyczynę powstawania pęcherzy. Aby poprawnie wykonać pokrycie dachu należy użyć papy z funkcją wentylacji podłoża. Polecam papy Icopal z rodziny Szybki Syntan SBS. Są to papy występujące w wersji jednowarstwowej z wbudowanym systemem wentylacji podłoża lub dwuwarstwowe : papy podkładowe z systemem wentylacji i papa zgrzewalna wierzchniego krycia typu Szybki Profil SBS.
Polecam Panu papę jednowarstwową z funkcją wentylacji, którą układa się na zagruntowane podłoża za pomocą środka gruntującego Siplast Primer Szybki Grunt SBS. Papy tej nie należy zgrzewać a jedynie aktywować termicznie jej spodnią powierzchnię. Wcześniej oczywiście należy naprawić istniejące podłoże poprzez rozcięcie istniejących pęcherzy, podklejenie ich lepikiem na gorąco i wyrównanie istniejących zagłębień na powierzchni dachu.
Andrzej: Betonowy dach płaski budynku gospodarczego ocieplony będzie od zewnątrz wełną mineralną. Tu pojawiają się moje wątpliwości – czy na papie, którą zostanie pokryta wełna mineralna, trzeba będzie wysypać warstwę żwiru w celu dociążenia papy?
Szanowny Panie - na tak ogólnikowe pytanie nie można odpowiedzieć wprost. Papę do wełny mineralnej mocuje się na dwa sposoby: albo za pomocą zgrzewania (wtedy płyty wełny mineralnej muszą być wstępnie prefabrykowane poprzez powleczenie ich warstwą lepiku), albo poprzez mocowanie mechaniczne - wtedy papę mocuje się poprzez wełnę mineralną kołkami mocującymi do podłoża. Ani w jednym ani w drugim przypadku nie ma konieczności wysypywania żwiru na powierzchnię papy.
Natomiast jeśli papę na powierzchni wełny układa się bez wyraźnego mocowania jej do podłoża a tylko zgrzewając zakłady podłużne i poprzeczne, to należy taką papę "przymocować" do podłoża stosując warstwę balastową żwiru. Rozwiązanie takie jest oczywiście droższe od dwóch poprzednich, ale ma tą zaletę, że chroni samą papę przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi oraz powoduje, że sama powierzchnia dachu "pracuje" w bardziej ustabilizowanych warunkach termicznych (brak mocnego nagrzewania) . Wymagany jest w takim przypadku zdecydowany spadek dachu w celu odprowadzenia wód opadowych oraz zazwyczaj mata drenująca ułożona bezpośrednio na papie aby bez problemu odprowadzić wody opadowe.
IWB
wcale ich nie kłaść bo dzięki wam tylko są słone koszty jej utylizacji i zerwania z wszystkiego na co kładą. Papa ma zastosowanie na dach i tam jest jej miejsce.