Jak naprawić papę?

Grzegorz GładkiewiczGrzegorz Gładkiewicz z firmy Icopal

Fundamenty, podłogi, balkony, tarasy, dachy - papy to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie ma jednak uniwersalnej metody ich stosowania we wszystkich wymienionych obszarach, gwarantującej maksymalną żywotność tego materiału. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji na budowie i fachowej wiedzy wykonawcy.

Mariusz:  Na dachu mam papę, która uległa zniszczeniu na skutek działania warunków atmosferycznych. Na jej powierzchni porobiły się pęcherze, obawiam się, że wkrótce dach zacznie cieknąć, nie mówiąc już o tym, że wygląda to bardzo nieestetycznie. Jak naprawić papę?

papaMożna podejrzewać, że w przypadku, który Pan opisał zastosowana papa użyta była na dachu bez żadnego systemu wentylacji podłoża. Z tej właśnie przyczyny powstały liczne, widoczne na zdjęciach pęcherze dachowe. Ich naprawianie nie przyniesie długotrwałego efektu – należy wykonać nową warstwę pokrycia.

W zaistniałej sytuacji zgrzewanie na istniejące podłoże papy zgrzewalnej jest błędem. Najpierw należy usunąć przyczynę powstawania pęcherzy. Aby poprawnie wykonać pokrycie dachu należy użyć papy z funkcją wentylacji podłoża. Polecam papy Icopal z rodziny Szybki Syntan SBS. Są to papy występujące w wersji jednowarstwowej z wbudowanym systemem wentylacji podłoża lub dwuwarstwowe : papy podkładowe z systemem wentylacji i papa zgrzewalna wierzchniego krycia typu Szybki Profil SBS.

Polecam Panu papę jednowarstwową z funkcją wentylacji, którą układa się na zagruntowane podłoża za pomocą środka gruntującego Siplast Primer Szybki Grunt SBS. Papy tej nie należy zgrzewać a jedynie aktywować termicznie jej spodnią powierzchnię. Wcześniej oczywiście należy naprawić istniejące podłoże poprzez rozcięcie istniejących pęcherzy, podklejenie ich lepikiem na gorąco i wyrównanie istniejących zagłębień na powierzchni dachu.

Andrzej: Betonowy dach płaski budynku gospodarczego ocieplony będzie od zewnątrz wełną mineralną. Tu pojawiają się moje wątpliwości – czy na papie, którą zostanie pokryta wełna mineralna, trzeba będzie wysypać warstwę żwiru w celu dociążenia papy?

Szanowny Panie - na tak ogólnikowe pytanie nie można odpowiedzieć wprost. Papę do wełny mineralnej mocuje się na dwa sposoby: albo za pomocą zgrzewania (wtedy płyty wełny mineralnej muszą być wstępnie prefabrykowane poprzez powleczenie ich warstwą lepiku), albo poprzez mocowanie mechaniczne - wtedy papę mocuje się poprzez wełnę mineralną kołkami mocującymi do podłoża. Ani w jednym ani w drugim przypadku nie ma konieczności wysypywania żwiru na powierzchnię papy.

Natomiast jeśli papę na powierzchni wełny układa się bez wyraźnego mocowania jej do podłoża a tylko zgrzewając zakłady podłużne i poprzeczne, to należy taką papę "przymocować" do podłoża stosując warstwę balastową żwiru.  Rozwiązanie takie jest oczywiście droższe od dwóch poprzednich, ale ma tą zaletę, że chroni samą papę przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi oraz powoduje, że sama powierzchnia dachu "pracuje" w bardziej ustabilizowanych warunkach termicznych (brak mocnego nagrzewania) . Wymagany jest w takim przypadku zdecydowany spadek dachu w celu odprowadzenia wód opadowych oraz zazwyczaj mata drenująca ułożona bezpośrednio na papie aby bez problemu odprowadzić wody opadowe.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Icopal

Polecamy Ci również

Zobacz także