Płyty styropianowe to jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplania ścian domów. Wyjaśniamy, jak prawidłowo kleić styropian.
Styropian to materiał powszechnie stosowany do ocieplania ścian budynków. Jest lekki, trwały, łatwy w obróbce, ma bardzo dobre parametry izolacyjne i można go stosować pod tynki różnego rodzaju. Jednak, żeby ocieplenie styropianem było skuteczne i trwałe – trzeba odpowiednio przymocować płyty. Montaż styropianu obejmuje zarówno klejenie, jak i mocowanie mechaniczne, za pomocą specjalnych kołków.
Zanim jednak przystąpi się do klejenia płyt, trzeba odpowiednio przygotować podłoże, ważny jest także dobór kleju i jego poprawna aplikacja. To ważne, bo błędy już na tym etapie spowodują powstanie mostków termicznych.
Przeczytaj koniecznie: Jak uniknąć błędów podczas ocieplania ścian styropianem
Zanim przykleisz styropian – przygotuj podłoże
Przed klejeniem płyt styropianowych trzeba dokładnie przygotować podłoże. Od tego w dużej mierze zależy trwałość ocieplenia - to, czy płyty nie będą odklejać się, niszcząc ocieplenie oraz elewację.
Jeśli płyty styropianowe będą mocowane do starego podłoża, trzeba się upewnić, że jest ono nośne. Dodatkowo powinno być czyste, suche i wolne od mchu, porostów itp. Jeśli styropian układamy na nowych powierzchniach, pamiętajmy, że wszelkie tynki i betony muszą być całkowicie utwardzone.
Niekiedy płyty izolacyjne formowane (inaczej niż cięte) mogą zawierać środki antyadhezyjne. Dlatego też najpierw na niewielkim fragmencie najlepiej jest przeprowadzić test przyczepności. Jeśli jest ona niedostateczna, tylną powierzchnię płyt styropianowych trzeba przeszlifować w miejscu aplikacji kleju. Również w przypadku powierzchni bardzo gładkich, równych i nieprzepuszczalnych zaleca się ich zszorstkowanie. Poprawi to przyczepność.
Kleimy płyty styropianowe
Do klejenia płyt styropianowych potrzebny będzie specjalistyczny klej oraz pistolet do spieniania. Ważne, żeby to był klej do danego rodzaju materiału. Bezpośrednio przed zastosowaniem klej należy dokładnie wymieszać!
Klejenie płyt styropianowych zawsze rozpoczyna się od samego dołu, opierając dolny rząd na specjalnej listwie startowej lub stopie fundamentowej.
Klej należy nałożyć na płytę styropianową wokół jej krawędzi, a także na samej powierzchni płyty powinno się znaleźć kilka punktów z klejem. Płytę należy przyłożyć do podłoża w ciągu 10 minut od nałożenia kleju. Następnie równomiernie przyciska się płytę do podłoża.
Szczeliny między płytami wypełnia się systemową pianką poliuretanową.
Sprawdź: Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu - podstawowe zasady
Mocowanie styropianu – łączniki mechaniczne
Po stwardnieniu kleju, płyty styropianowe powinny być dodatkowo zamocowane łącznikami mechanicznymi. Ich rodzaj, długość, ilość i rozmieszczenie powinny być ujęte w projekcie ocieplenia. Ogólnie do styropianu stosuje się łączniki z trzpieniem stalowym lub z tworzywa sztucznego.
Liczba i rozmieszczenie łączników mechanicznych zależy od specyfiki budynku (m.in. strefy obciążenia wiatrem) oraz wysokości, ale ogólnie zaleca się, żeby było ich nie mniej niż 4 na każdy metr² (wyjątkiem są narożniki budynku, w rejonie których liczba łączników musi być zwiększona).
sekunda
Czytałem, że podobno teraz najlepiej montować na pianoklej, choć znawcą nie jestem.
Kleiłem nim gipsowe ozdoby na ściany i trzyma się elegancko.
Michell
Styropian powinno się kleić klejem od tego samego producenta. W ogóle specjaliści zalecają używać kompletnych systemów ociepleń, żeby poszczególne elementy systemu dobrze się ze sobą wiązały tworząc spójną izolację. Z tego co słyszałem kupując w systemie niektórzy producenci dają gwarancję, np. Termo Organika
Moniks
czy płytki Roben trzymają się styropianu?
Om3k
Bliższe informacje na ten temat możesz znaleźć na stronie Roben. Nie mniej jednak wg ogólnych wytycznych, klejenie płytek klinkierowych do styropianu jest możliwe. Styropian powinien być co najmniej EPS-80. Prace należy wykonać w następującej kolejności:
1. Ułożenie na płytach styropianowych kleju, siatki zbrojeniowej i kleju.
2. Kołkowanie, które trzeba wykonać przez siatkę, dociskanie, nałożenie kleju oraz siatki zbrojeniowej. Ilość kołków wg projektu, ale nie mniej niż 6 sztuk na metr kwadratowy.
3. Klejenie płytek, używając specjalnie do tego przeznaczonego kleju.
kapustka
Ważne jest też wykonanie obwodowego pasma kleju na płycie ponieważ ustawa o prawie budowlanym art. 5 pkt. nakazuje zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego, a metoda „obwodowo-punktowa” gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo pożarowe.