Jak kleić styropian: podstawowe zasady montażu styropianu

1
Ocieplenie ścian styropianem
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplenia ścian. Jego mocowane nie jest skomplikowane, ale podlega określonym zasadom.

Płyty styropianowe to jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplania ścian domów. Wyjaśniamy, jak prawidłowo kleić styropian.

Styropian to materiał powszechnie stosowany do ocieplania ścian budynków. Jest lekki, trwały, łatwy w obróbce, ma bardzo dobre parametry izolacyjne i można go stosować pod tynki różnego rodzaju. Jednak, żeby ocieplenie styropianem było skuteczne i trwałe – trzeba odpowiednio przymocować płyty. Montaż styropianu obejmuje zarówno klejenie, jak i mocowanie mechaniczne, za pomocą specjalnych kołków.
– Płyty styropianowe mocowane są do budynku metodą klejenia i dodatkowo kołkowane. Etap klejenia nie należy do najtrudniejszych, jednak i tu ważne są pewne reguły, a przede wszystkim dokładne przygotowanie podłoża, dobór właściwego kleju do tego typu oraz odpowiednia aplikacja. W ten sposób unikniemy błędów wykonawczych, które przełożyć się mogą na powstanie mostków cieplnych – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Przeczytaj koniecznie: Jak uniknąć błędów podczas ocieplania ścian styropianem

Zanim przykleisz styropian – przygotuj podłoże

Przed klejeniem płyt styropianowych trzeba dokładnie przygotować podłoże.
Jest to warunek konieczny, gdyż od dokładności i staranności prac przygotowawczych zależy w dużej mierze trwałość ocieplenia. Pozwala to uniknąć późniejszych sytuacji, w których płyty mogą się odklejać, niszcząc izolację i samą elewację – tłumaczy ekspert firmy Den Braven.
Jeśli płyty styropianowe będą mocowane do starego podłoża, trzeba się upewnić, że jest ono nośne. Dodatkowo powinno być czyste, suche i wolne od mchu, porostów itp. Jeśli styropian układamy na nowych powierzchniach, pamiętajmy, że wszelkie tynki i betony muszą być całkowicie utwardzone.
Niekiedy płyty izolacyjne formowane (inaczej niż cięte) mogą zawierać środki antyadhezyjne. Dlatego też najpierw na niewielkim fragmencie najlepiej jest przeprowadzić test przyczepności. Jeśli jest ona niedostateczna, tylną powierzchnię płyt styropianowych trzeba przeszlifować w miejscu aplikacji kleju. Również w przypadku powierzchni bardzo gładkich, równych i nieprzepuszczalnych zaleca się ich zszorstkowanie. Poprawi to przyczepność.

Kleimy płyty styropianowe

Do klejenia płyt styropianowych potrzebny będzie specjalistyczny klej oraz pistolet do spieniania.
– Dobierając klej do wykonania ocieplenia ze styropianu należy wybrać produkt przeznaczony do tego rodzaju materiału. Będziemy mieli wtedy pewność, że płyty będą solidnie zamocowane. – dodaje Specjalista Produktu firmy Den Braven.
Warto również zwrócić uwagę m.in. na to, żeby klej miał niską rozprężność i dobrą termoizolacyjność.
Bezpośrednio przed zastosowaniem klej należy dokładnie wymieszać!
Klejenie płyt styropianowych zawsze rozpoczyna się od samego dołu, opierając dolny rząd na specjalnej listwie startowej lub stopie fundamentowej.
– Klej nakładamy jednostronnie, na płytę, pionowymi paskami z zachowaniem 20-30 cm odstępów, następnie przykładamy płyty (w ciągu 10 minut od nałożenia kleju) i równomiernie dociskamy na całej płaszczyźnie. Pozostałe szczeliny i złącza między płytami również wypełniamy klejem, aby uniknąć jakichkolwiek nieszczelności powstałych na styku materiałów – mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. Nadmiar kleju usuwamy po jego wyschnięciu mechanicznie, używając ostrego noża.

Polecamy poradnik: Czym ocieplić dach i poddasze - wybieramy materiał ociepleniowy

Mocowanie styropianu – łączniki mechaniczne

Po stwardnieniu kleju, płyty styropianowe powinny być dodatkowo zamocowane łącznikami mechanicznymi. Ich rodzaj, długość, ilość i rozmieszczenie powinny być ujęte w projekcie ocieplenia. Ogólnie do styropianu stosuje się łączniki z trzpieniem stalowym lub z tworzywa sztucznego.
Liczba i rozmieszczenie łączników mechanicznych zależy od specyfiki budynku (m.in. strefy obciążenia wiatrem) oraz wysokości, ale ogólnie zaleca się, żeby było ich nie mniej niż 4 na każdy metr² (wyjątkiem są narożniki budynku, a rejonie których liczba łączników musi być zwiększona).

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Den Braven

Polecamy Ci również

Zobacz także