Jak docieplić ściany domu

Na docieplenie ścian styropianem decyduje się dziś bardzo wielu inwestorów. W niektórych przypadkach jest to termomodernizacja domów zbudowanych przed wielu laty, w innych styropian stanowi element systemu budowy ścian dwuwarstwowych przewidziany już na etapie projektowania.

docieplanie ściany styropianemDocieplenie ścian jest jednym z najczęściej wybieranych działań, jakie inwestorzy  podejmują decydując się na termomodernizację budynku. Najogólniej rzecz ujmując, polega ona na obłożeniu ścian zewnętrznych warstwą styropianu (lub wełny mineralnej) i pokryciu jej ochronną i dekoracyjną warstwą tynku lub oklejeniu lekką okładziną elewacyjną. Metoda ETICS wykorzystująca styropian lub wełnę jest także pełnowartościową częścią systemu budowy zewnętrznych ścian dwuwarstwowych. W tym ostatnim przypadku nie możemy mówić już o termomodernizacji – warstwa izolacji o odpowiedniej grubości przewidziana jest już na etapie projektowania budynku. Prace polegające na wykonaniu termomodernizacji a także wykonaniu izolującej termicznie warstwy styropianu na nowo wzniesionych ścianach bez większych problemów będziemy w stanie wykonać sami – wbrew pozorom, jest to zadanie, z którym poradzi sobie każdy średnio zaawansowany majsterkowicz. Niewielkie problemy mogą powstać w momencie nakładania tynku - wszystkie wcześniejsze prace są niewiarygodnie łatwe.

Ocieplenie - materiały i narzędzia
System dociepleń – to cały zestaw produktów do ocieplenia domu i wykończenia elewacji, opracowany i oferowany kompleksowo przez producentów. To rozwiązanie zarówno wygodne, jak i jedyne godne polecenia ze względów użytkowych. Decydując się na cały system dociepleń mamy pewność, że kupujemy produkt, którego elementy będą ze sobą dobrze współpracowały (również jeśli chodzi o reakcje chemiczne). Oczywiście jest możliwe kupienie osobno poszczególnych elementów, ale wtedy podejmujemy duże ryzyko niedopasowania materiałów. Nie otrzymamy również gwarancji producenta na wykonane docieplenie.
Do wykonania ocieplenie niezbędne będą nam następujące narzędzia i materiały: rusztowania, ewentualnie drabina malarska, płyty styropianowe, siatka zbrojącą, tynk cienkowarstwowy, kołki do mocowania styropianu, wiertarka, paca metalowa do nakładania tynku, kątowniki metalowe z zatopioną siatką, młotek, ostry nóż.

Wykonanie ocieplenia
Przed przystąpieniem do wykonania docieplenia należy dokładnie oczyścić ściany ze starych powłok malarskich, o ile te się łuszczą. Podłoże dobrze jest także zagruntować, dzięki czemu stanie się ono bardziej zwarte i stabilniejsze. W nowo posadowionym budynku prace te mogą okazać się zbędne, choć gruntowanie podłoża zawsze jest wskazane. Podczas układania styropianu od dołu musimy uważać, by pracując na wyższych partiach ściany przypadkiem nie zniszczyć docieplonego już obszaru (zaczepiając rusztowaniem lub chlapiąc klejem).

Ułożenie pierwszej warstwy styropianu ułatwi zastosowanie listwy startowej, która po wypoziomowaniu i przykręceniu do ściany będzie stanowiła oparcie dla pierwszej warstwy. Płyty styropianu przymierzamy do ściany zaczynając do naroża. W razie potrzeby za pomocą ostrego noża przycinamy je do pożądanych wymiarów. Jednocześnie możemy przymierzyć kilka płyt styropianowych, dzięki temu łatwiej będzie nam wyrobić każdą  porcję zaprawy klejowej, bez obawy, że zacznie ona twardnieć podczas przymierzania i przycinania kolejnych płyt. Klej do styropianu należy przygotować i stosować według wskazań producenta. Najczęściej nanosi się go plackami w kilku miejscach na płytę styropianu oraz pasmowo na jej obrzeżach i w wyznaczonym miejscu przyciska całość do powierzchni ściany.

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także