Jak docieplić ściany domu

warstwy ściany ocieplonej styropianemCzęsto – po stwardnieniu kleju - styropian mocuje się jeszcze mechanicznie. Wiertarką z wiertłem o grubości dostosowanej do grubości kołków nawiercamy przez przyklejoną płytę otwory w ścianie. W otwór wsuwamy kołek, następnie w kołek wsuwamy plastikowy (lub metalowy) trzpień, który na ścisk dobijamy młotkiem. Kołki wystarczy stosować po skosie w przeciwległych narożnikach płyty styropianowej. Powinny być one zakotwione w ścianie na około 6 cm. W analogiczny sposób mocujemy do ściany każdą kolejną płytę. Pamiętać należy o tym, że obrzeża płyt sąsiadujących ze sobą w pionie muszą być ułożone w mijankę. Aby uzyskać ten efekt, wystarczy układać na przemian warstwy poziome od narożnika ściany – zaczynając raz od całej, raz od przeciętej na pół płyty. Kolejny etap prac to wykonanie warstwy zbrojącej. Styropian jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego wykonanie jej jest niezbędne. Zbrojenie stanowi siatka wykonana z włókna szklanego. Odpowiednio przycięty fragment siatki przyklejamy do styropianu, najczęściej tym samym klejem, którym uprzednio mocowaliśmy do ściany styropian. Pacą metalową należy rozprowadzić klej na styropianie i po prostu wtopić w niego siatkę. Przechodzącą przez oczka siatki zaprawę należy wygładzić pacą tak, by zbrojenie było dokładnie zakryte.

siatka do zabezpieczenia narożników ścianyWszelkie naroża ścian dobrze jest zabezpieczyć przed uszkodzeniami za pomocą specjalnych metalowych narożników z wtopionymi fragmentami siatki. Pomogą nam one także wykonać idealnie proste i ładne kanty nie tylko na narożach ścian, ale także wokół okien czy na wysokości cokołu. Narożniki także wtapiamy w klej.

Warstwa zbrojąca jest szara i nieatrakcyjna, ponadto nie posiada wystarczającej odporności na działanie czynników atmosferycznych, dlatego należy ułożyć na niej cienkowarstwowy tynk dekoracyjny. Pod tynk, w zależności od składników systemu, powinno się zastosować warstwę gruntującą – konkretny materiał w ramach systemu poleci nam producent. Tynk naciągamy na ścianę pacą metalową lub z tworzywa sztucznego (w zależności od rodzaju tynku i zaleceń producenta). Należy przy tym pamiętać, żeby prace prowadzić systemem ciągłym, przerywając je dopiero w miejscach naturalnych załamań ściany.
W innym wypadku widoczne będą miejsca łączenia (inne odcienie koloru) tynku świeżego z wcześniej już związanym.

Cienkowarstwowe tynki dekoracyjne stosowane w systemach dociepleń posiadają bardzo bogatą paletę barw i faktur. Dostępne są w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do zarobienia wodą lub jako masy gotowe do bezpośredniego nakładania z wiaderka.

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Farby Kabe, Bella Plast

Polecamy Ci również

Zobacz także