Jak budować energooszczędnie

Niedostatecznie docieplone budynki pochłaniają ogromne ilości energii, przez co znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Roczne straty z tego tytułu wynoszą 102 miliardy euro oraz 400 milionów ton dwutlenku węgla. Roczne straty z tego tytułu wynoszą 102 miliardy euro oraz 400 milionów ton dwutlenku węgla. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń jest możliwe poprzez ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię.

ocieplenie domu - poradnik

W dzisiejszych czasach naturalne zasoby energii kurczą się, co prowadzi do drastycznego wzrostu ich cen. Najlepszym systemem obrony przez rosnącymi wydatkami na ogrzewanie budynków jest zmniejszenie energochłonności budynków. Cel ten można osiągnąć dzięki lepszej izolacji cieplnej domów i mieszkań.

Według badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie Eurima w polskich blokach termorenowacja mogłaby zredukować zużycie energii nawet do 80%. Zwrot przeznaczonych na nią środków nastąpiłby w okresie 9 lat. Później byłby to już tylko czysty zysk. Badania pokazują także, że UE do 2010 r. Zaoszczędziłaby dzięki termorenowacji 8 mld euro rocznie, równocześnie zmniejszając zależność od zagranicznych dostaw paliw i redukując emisje gazów cieplarnianych.

Celowość docieplania budynków wydaje się więc całkowicie uzasadniona z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Prawidłowe ocieplenie budynku jest szczególnie ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy sami muszą dbać o jakość swoich budynków. To właśnie z myślą o nich firma Rockwool przygotowała poradnik "Więcej niż ocieplenie. Jak budować energooszczędnie". Niniejsza broszura pomoże wykazać, jak inwestycja w rozwiązania izolacyjne pozwoli nam budować energooszczędne i komfortowe budynki mieszkalne, a co za tym idzie – chronić nasze naturalne środowisko. Poradnik dostępny jest m.in. na stronie internetowej firmy Rockwool.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także