Izolowane przewody elastyczne

Izolowane przewody elastyczne

Izolowane przewody elastyczne ATCO znajdują zastosowanie przy prowadzeniu przewodów przez pomieszczenia nieogrzewane. Izolacja (zarówno paroizolacja, jak i izolacja termiczna) zapobiega wykraplaniu pary wodnej wewnątrz i na zewnątrz przewodów.

przewód elastyczny

Przewody elastyczne sprawdzają się we wszelkich odmianach instalacji, których zadaniem jest doprowadzanie, rozprowadzanie i odprowadzanie powietrza. Są to:

  • kanały wywiewne i nawiewne wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej (zarówno system kompletny, jak i końcowe rozgałęzienia);
  • nadmuchowe instalacje grzewcze;
  • przewody instalacji klimatyzacyjnej;
  • rozprowadzanie nagrzanego powietrza w kominkach z wkładem kominowym (temp. do 120ºC).

Potrzeba izolowania tych przewodów jest szczególnie wyraźna w zimie. W przypadku, kiedy powietrze wilgotne (a takie jest powietrze pochodzące z pomieszczeń mieszkalnych) odprowadzane jest przez pomieszczenie nieogrzewane lub zimne powietrze napływa przez pomieszczenia ogrzewane, izolacja zapobiega skraplaniu pary wodnej, i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przewodów. Izolacja przewodów elastycznych jest wielowarstwowa, co sprawia, że służy zarówno jako termoizolacja, jak i paroizolacja i izolacja akustyczna.

budowa izolowanych przewodów elastycznychBudowa
1 - szczelny rękaw wewnętrzny z dwóch warstw taśmy poliestrowej; 2 - zatopiona spirala z wysokostopowej stali ocynkowanej; 3 - wełna szklana 32 mm; 4 - paroizolacja z folii polietylenowej metalizowanej aluminium wzmocniony siatką z włókna szklanego, odporny na promienie UV.

Szczelny rękaw wewnętrzny nie tylko pozwala na oszczędność energii, ale też zabezpiecza przewód wentylacyjny przed przenikaniem pyły z włókna szklanego. Ponieważ - jak tworzywo sztuczne - ma gładką powierzchnię, straty ciśnienia są niewielkie. Spirala ze stali zapobiega strzępieniu izolacji przy przycinaniu i ułatwia montaż. Jednocześnie umożliwia zachowanie przekroju kołowego, również w miejscu zgięcia przewodu. Wełna szklana, czyli zasadniczy materiał izolacyjny, wykazuje bardzo dobrą charakterystykę cieplną, zapobiega wykraplaniu pary wodnej oraz zapewnia tłumienie dźwięku. Zadaniem rękawa zewnętrznego jest zabezpieczenie izolacji przed przekłuciem, czyli powstaniem nieszczelności, zapobiega rozdarciom izolacji oraz dodatkowo uniemożliwia wykroplenie pary wodnej.

Parametry techniczne przewodów izolowanych

parametr wartość
długość [mb] 7,6
średnice wewnętrzne [mm] 102, 127, 152, 178, 203, 228, 254, 305, 356, 406, 457, 508
paroizolacja rękaw polietylenowy bez szwu w kolorze aluminium,
zbrojony siatką z włókna szklanego
maks. nadciśnienie statyczne [Pa] 2500
maks. podciśnienie statyczne [Pa] 250
wilgotność powietrza bez ograniczeń
zakres temperatur pracy [ºC] -30 do +120
maks. prędkość przepływu powietrza [m/s] 20
współczynnik oporu termicznego
[W/(m²·K)]
0,033

izolowane przewody elastyczneZależnie od parametrów dźwięku (częstotliwości) izolacja ma zdolność jego tłumienia.
Elastyczne przewody izolowane (zależnie od typu) mogą być stosowane w instalacjach zabudowanych lub wyeksponowanych. Przewody do instalacji wyeksponowanych muszą być lepiej zabezpieczone (metalizowany rękaw zewnętrzny).
Warunkiem prawidłowej pracy systemów powietrznych jest zachowanie dopuszczalnych parametrów pracy. Przewody nie mogą być stosowane jako konstrukcja nośna do podtrzymania elementów instalacji: kratek, przepustnic, dyfuzorów - zarówno podczas montażu, jak i w czasie eksploatacji. Natomiast przewód powinien być prowadzony w stanie w pełni rozciągniętym, podpierany lub podwieszany na elementach o szerokości co najmniej 4 cm (np. paski z blachy) w odstępach co 120 cm.
Przewody powinny być montowane, a bezpośrednio przed montażem także i przechowywane w temperaturach dodatnich.Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Źródło: BH-Res

Zdjęcia: BH-Res, ATCO

Polecamy Ci również

Zobacz także