Izolacje z wełny drzewnej

Gdy rozmawiamy o ociepleniu domu, zazwyczaj rozważamy użycie do tego celu dwóch materiałów – wełny mineralnej lub styropianu. Tymczasem jest wiele innych materiałów, które możemy użyć alternatywnie. Jednym z nich jest wełna drzewna.

izolacje z wełny drzewnejWysoka świadomość dotycząca środowiska naturalnego wpływa na wymagania z zakresu nowoczesnego budownictwa. Wzrastające we wszystkich innych dziedzinach życia znaczenie stosowania produktów naturalnych rodzi też w budownictwie pytania o ekologiczność rozwiązań technicznych: budownictwo jest coraz silniej włączane do zagadnień naturalnego obiegu surowców. Wyjaśnia to renesans stosowania drewna i materiałów drewnopochodnych. To powtórne odkrycie naturalnych materiałów i systemów budowlanych daje możliwość zdobycia większego grona zwolenników sprawdzonym od ponad 80 lat lekkim płytom budowlanym, wytwarzanych z naturalnej wełny drzewnej i spoiwa magnezytowego.

Dzisiaj odzwierciedla się to w nowoczesnej kontynuacji dawnej tradycji szkieletu drewnianego. Obecnie powstające domy są energooszczędne, a ich wysoka izolacyjność cieplna obniża zużycie energii, polepsza komfort i mikroklimat wnętrz, swobodne pozostają również architektoniczne możliwości kształtowania fasady. Stanowi to gwarancję powodzenia w przyszłości dla budownictwa drewnianego i lekkich płyt budowlanych z wełny drzewnej.

Płyty Heraklith stosowane w budownictwie szkieletowym zostały sprawdzone we wszystkich strefach klimatycznych, gdzie przez dziesięciolecia w pełni spełniają swoją funkcję. Jako poszycie zewnętrzne są stabilne i elastyczne, stanowią idealne podłoże do tynkowania. Przepuszczalność dla pary wodnej umożliwia odparowanie wilgoci przez powierzchnię płyty.

Są uniwersalnym materiałem budowlanym o właściwościach termo- i dźwiękoizolacyjnych. Produkowane ze zdrowej wełny drzewnej i mineralnego spoiwa magnezytowego, bez żadnych szkodliwych domieszek chemicznych, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zarówno w czasie budowy jak i użytkowania budynków.

płyta termoizolacyjna Heratekta M3Drewno i dodatki
Płyty z wełny drzewnej mają różne obszary zastosowań. W zależności od tego, czy są wykonane w 100% z wełny drzewnej, czy też z wełny i dodatków, różne będą ich właściwości termoizolacyjne.

Heratekta M3 – wielowarstwowa płyta budowlana termoizolacyjna z rdzeniem ze styropianu i obustronnymi warstwami wierzchnimi Heraklith z wełny drzewnej wiązanej magnezytem. Stosuje się ją do izolacji ścian, stropów, słupów i eliminacji mostków cieplnych. Do otynkowania lub do zastosowań bez tynkowania (należy zabezpieczyć przed działaniem wody). Płyta o grubości 125 mm na opór cieplny R o wartości 2,87 W/(m²·K).

Heraklith BM
płyta z wełny drzewnej Heraklith BMLekka płyta budowlana z wełny drzewnej wiązana magnezytem o wysokiej dokładności wymiarowej, szczególnie przydatna w budownictwie drewnianym i zabudowie wnętrz. Termoizolacyjna, akumulująca ciepło, przepuszczalna dla pary wodnej, niezapalna. Elastyczna, nie odkształca się trwale, jest niełamliwa, obojętna w stosunku do wszelkich materiałów budowlanych, o idealnej przyczepności tynków. Stosuje sie ją jako nie konstrukcyjne poszycie konstrukcji drewnianej  w budownictwie szkieletowym, do zabudowy poddaszy oraz do wykonywania ścianek działowych o wysokiej izolacyjności akustycznej (Rw = 61 dB), do poprawy izolacyjności na dźwięki uderzeniowe w stropach. Opór cieplny R dla płyty o grubości 100 mm wynosi 1,11 (m²·K)/W.

płyta z wełny mineralnej Tektalan C-HATektalan C-HA
Wielowarstwowa lekka płyta z wełny mineralnej, wykonana z niepalnej wełny kamiennej Heralan z jednostronną warstwą wierzchnią wiązanej cementem wełny drzewnej, grubość ok. 45 mm i umieszczoną na odwrocie powłoką z włókniny szklanej. Izolacja dźwiękowa: Rw = 33 dB, stabilna powierzchnia, nadająca się do chodzenia. Stosuje się do poprawiania izolacji dźwiękowej budowli komunikacyjnych, takich jak tunele, galerie itp. Wyciszanie budowli przemysłowych i pomieszczeń technicznych. Opór cieplny dla płyty o grubości 40 mm wynosi 0,78 (m²·K)/W.

 

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także