Izolacje refleksyjne

Oszczędności wynikające z termomodernizacji starych budynków są odczuwalne już w pierwszych miesiącach po przeprowadzeniu robót. Niestety ocieplanie popularną metodą nie zawsze jest możliwe. Materiały izolacyjne nowej generacji THERMOREFLEX firmy Tegola nie wymagają kosztownej ingerencji w zewnętrzną powłokę budynku.

Mata izolacyjna ThermoreflexPomiędzy nieizolowanym budynkiem a jego otoczeniem zachodzą w ciągu roku różnorodne procesy, związane z rozprzestrzenianiem się fal cieplnych. W ciągu lata na skutek promieniowania jego dach absorbuje nawet do 95% ciepła transmitowanego przez słońce. Zimą zachodzi odwrotny proces – zgromadzona energia cieplna jest wypromieniowywana na zewnątrz. W tym samym czasie ok. 50% ciepła przenika przez ściany i dach do otoczenia. Generuje to zwiększone koszty ogrzewania – często stosunkowo drogim węglem kamiennym, zaś komfort mieszkania w takim budynku pozostawia wiele do życzenia. Latem mieszkańcy boleśnie odczuwają męczący upał, zaś zimą często marzną, oszczędzając na energii grzewczej. Jedynym rozwiązaniem dla budynku nie spełniającego obowiązujących warunków normowych jest termomodernizacja, która w starym budownictwie może generować nawet do 90% oszczędności.

Docieplenie nie zawsze możliwe
Aby docieplanie odniosło pożądane skutki, należy przeprowadzić kapitalny remont budynku, zaś roboty powinny objąć zarówno ściany, jak i dach. W starym budownictwie wykonawca musi najpierw ocenić stan tynków oraz murów, które docelowo mają unieść ciężar warstwy izolacyjnej. Warstwy malarskie często reprezentują niezadowalający stan – są niedostatecznie związane z podłożem, zaś przyczepność tynków nie gwarantuje stabilnego podłoża. Jeżeli nawet analiza efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia jest optymistyczna, a stan techniczny obiektu zadowalający, remont wymaga zgody administratora budynku i zebrania niemałych funduszy. Co więcej w przypadku obiektów zabytkowych rozpoczęcie jakichkolwiek prac remontowych wiąże się z uzyskaniem dodatkowego pozwolenia od konserwatora zabytków. Alternatywną metodą zabezpieczenia przed zimnem może być wewnętrzne docieplenie budynku. Nowa generacja izolacji refleksyjnych Thermoreflex firmy Tegola umożliwiają samodzielne wykonanie izolacji termicznej mieszkania bez ingerencji w elewację budynku.

Mata izolacyjna ThermoreflexWielowarstwowe ciepło
O przepływie ciepła przez ściany zewnętrzne budynku decyduje w głównej mierze zjawisko przewodzenia ciepła w materiałach. Natomiast jeżeli w przegrodach występują pustki powietrzne, rozprzestrzeniane ciepła jest uzależnione od promieniowania i konwekcji. Wielowarstwowa izolacja Thermoreflex, dostępna w ofercie firmy Tegola, skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu ciepła dzięki odpowiednio dobranym materiałom. Warstwy środkowe odbijają promieniowanie podczerwone, jak również redukują przenikanie zimnego lub gorącego powietrza, zmniejszając rozpraszanie ciepła. Obecność warstw rozdzielających o niskiej gęstości, takich jak, np. bawełna, znajdujących się pomiędzy foliami odbijającymi w Thermoreflex zawierają powietrze, które stanowi barierę dla przenikania ciepła. Wielowarstwowa folia jest odizolowana warstwą powietrza od przegrody z jednej strony i wnętrza pomieszczenia z drugiej. Brak bezpośredniego kontaktu multifolii z powierzchnią, od której ma ona izolować, znacznie redukuje przenikanie ciepła przez kondukcję. Tak skonstruowany materiał jest nawet do 5 razy skuteczniejszy niż tradycyjne materiały izolacyjne, jak wełna mineralna czy styropian. Thermoreflex firmy Tegola jest niepalny i w związku z tym dużo bardziej bezpieczny niż płyty styropianowe. Ze względu na małą grubość, wynoszącą zaledwie od 4 do 45 mm nie ogranicza on przestrzeni mieszkalnej i przy tym stanowi doskonałą izolację akustyczną oraz przeciwwilgociową. W ofercie firmy Tegola znajdziemy 9 rodzajów produktów Thermoreflex różniących się między sobą ilością, rodzajem poszczególnych warstw oraz miejscem zastosowania. Położony na podłodze ogrzewanej lub za grzejnikiem jako ekran, zwiększa efektywność pracy instalacji.

Thermoreflex: cena brutto od 35 zł/m².

 

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Tegola Polonia

Polecamy Ci również

Zobacz także