Każdego roku na rynek materiałów budowlanych trafiają nowe, nieznane dotąd produkty, które – przynajmniej w założeniach – charakteryzować mają się lepszymi cechami fizycznymi i chemicznymi w stosunku do stosowanych do tej pory surowców. Nie inaczej jest też z materiałami ociepleniowymi.
Niektóre z nowych produktów stanowią udoskonalenie tych stosowanych powszechnie, np. styropianu (oferując nowe jego zastosowania) lub wełny mineralnej (pozwalając na poprawę parametrów izolacyjnych). Inne z kolei, jeżeli dzięki lepszym parametrom technicznym, uproszczonemu sposobowi ich montażu lub innym zaletom w stosunku do starszych technologii, zyskają popularność wśród ekspertów w branży oraz wykonawców prac budowlanych, są w stanie wyprzeć lub też skutecznie konkurować z dotychczas stosowanymi surowcami. Tak też jest w przypadku pianki poliuretanowej, która coraz częściej stosowana jest w miejsce wełny mineralnej jako materiał służący ociepleniu domu.
Kilka informacji o piance ociepleniowej
Pianka poliuretanowa jest materiałem budowlanym stosowanym do izolacji ścian, podłóg, poddaszy, dachów oraz innego rodzaju powierzchni w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. W opinii wielu ekspertów ten innowacyjny i wygodny w aplikacji materiał lepiej chroni przed utratą temperatury, wilgocią oraz hałasem od materiałów budowlanych powszechnie stosowanych jako izolatory termiczne i akustyczne – polistyrenu, włókna celulozowego, styropianu i wełny mineralnej. W odróżnieniu do tych materiałów, pianka doskonale przylega do różnego rodzaju powierzchni oraz gwarantuje dobre wygłuszenie pomieszczeń. Charakteryzuje się ponadto długą żywotnością oraz przyjaznością dla środowiska naturalnego – nie wchodząc w reakcje chemiczne z występującymi w przyrodzie związkami. Użycie pianki poliuretanowej pozwala wyeliminować ryzyko powstawania tzw. mostków termicznych oraz szwów, szczelin i pęknięć w izolacji. Dodatkowo – niewielka waga samego materiału nie tylko nie obciąża konstrukcji budynków i pomieszczeń, ale – dzięki ich usztywnieniu – pozwala na poprawę ich stanu oraz wzmocnienie. Są to tylko niektóre z zalet tego materiału, które pozwalają mu skutecznie konkurować z dotychczas stosowanymi produktami.
Izolacje natryskowe, czyli ocieplanie pianką
Ze względu na pożądane w budownictwie właściwości mechaniczne i fizyczne, a także stosunkowo prosty sposób aplikacji, pianka poliuretanowa jest surowcem, który coraz częściej wybierany jest w miejsce stosowanych dotychczas materiałów budowlanych. Standardowym ich zastosowaniem, jest wykonywanie izolacji cieplnej i akustycznej dachów i stropodachów, a także izolowanie fundamentów, poddasz oraz poszczególnych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych i przemysłowych.
Termoizolacja przy użyciu pianki poliuretanowej znajduje zastosowanie przy izolacji sufitów oraz ścian, dachów płaskich i spadzistych, a także wszelkiego rodzaju fundamentów, konstrukcji szkieletowych i zbiorników. Izolację pianką wykonuje się przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń spieniających oraz pistoletów wysokociśnieniowych. Natrysk przeprowadzany może być zarówno na zewnątrz budynków (na przykład – natrysk dachu płaskiego), jak też wewnątrz pomieszczeń (na przykład – natrysk ścienno-sufitowy). Prosty sposób aplikacji pozwala na pokrycie izolacją nawet do 1000 m² dachu dziennie. Co szczególnie istotne, piankę poliuretanową nakładać można także na stare podłoże, bez konieczności wcześniejszego jego usuwania. W miejscach trudno dostępnych oraz w budynkach, gdzie nie ma możliwości dla zastosowania zewnętrznego istnieje możliwość aplikacji piany metodą zalewową. Wlewana w formie płynnej piana w ciągu kilkudziesięciu sekund powiększa swoją objętość, wypełniając szczelnie całe izolowane powierzchnie.
Ocieplenie domu – izolacja natryskowa czy wełna ociepleniowa?
Pianka poliuretanowa i wykonywane nią izolacje natryskowe stosowane są w celach termoizolacyjnych dopiero od kilku lat, zdobywając coraz szersze grono zwolenników. Przyjmując za kryterium porównawcze deklarowany przez producentów współczynnik przewodnictwa ciepła lepiej wypada poliuretan (deklarowane wartości w zależności od rodzaju pianki wahają się pomiędzy 0,020 a 0,035 W/mK), pozostawiając w tyle wełnę mineralną (0,035-0,040 W/mK). Także grubość izolacji natryskowej, wykonanej z pianki PUR, pozostaje efektywniejsza od wełny ociepleniowej. Z uwagi na mniejszą grubość, izolacje natryskowe są także kilkukrotnie lżejsze od ociepleń wykonanych przy użyciu wełny, co przekłada się na mniejszy stopień obciążenia konstrukcji szkieletowych budynków. Poliuretan jest także o wiele bardziej odporny mechanicznie, co największe znaczenie będzie mieć przy jego montażu oraz ocenie trwałości na dłuższych odcinkach czasu. Oba materiały pozostają odporne na działanie substancji chemicznych, nie wchodząc z nimi w niepożądane reakcje, przy czym izolacje piankowe są ponadto odporne biologicznie na grzyby, pleśnie, a także bakterie. Zastosowanie pianki poliuretanowej pozwana ponadto na uniknięcie efektu tzw. mostów termicznych, charakterystycznych dla izolacji wełną. Zachowuje ona przez długie lata swoje parametry akustyczne i izolacyjne, co gwarantuje trwałość uzyskanego efektu ociepleniowego. Opisane cechy, choć nie wskazują na wszystkie płaszczyzny, w których porównywać należałoby izolacje natryskowe z termoizolacją przy użyciu wełny mineralnej, jednoznacznie wskazują, że pianka poliuretanowa stanowić może doskonałą alternatywę wobec stosowanych dotychczas w budownictwie materiałów izolacyjnych.
Izolacje natryskowe – dlaczego warto wybrać usługi isofom.pl?
Jeżeli zdecydujemy się już na ocieplenie pianką poliuretanową, warto skorzystać z oferty doświadczonych wykonawców tego rodzaju instalacji. Wysoką jakość świadczonych usług, znajdującą odzwierciedlenie w przeprowadzonych realizacjach oraz kompetencjach zatrudnionych pracowników, zagwarantować może katowicka firma ISOFOM. Dysponuje ona szerokim zapleczem sprzętowym oraz wysoko wykwalifikowanym personelem, co potwierdzają zdobywane przez jej pracowników certyfikaty. Warto także zapoznać się z posiadanymi przez tę firmę referencjami, wyrażającymi zadowolenie klientów, którzy już skorzystali z usług termoizolacyjnych.
Szczegóły oferty znajdują się na stronie isofom.pl - Nowoczesne izolacje natryskowe.
buziaczek2727
Mi termoizolacje robiła ekipa z piankasystemowa.pl (Kadri) i byłam bardzo zadowolona. Zdałam się zupełnie na nich i jestem bardzo zadowolona
GrzegorzJurczyk
Ja polecam firmę http://izolacje-denex.pl - bardzo fachowa robota, wszystko zabezpieczone i zero śladu po jakichkolwiek działaniach. Dodatkowo, interesuję się nowymi technologiami i takimi pracami, więc nieco podpytałem pracowników tej firmy, kiedy izolowali mi poddasze - Panowie z miłą chęcią odpowiedzieli na wszystkie moje pytania i wytłumaczyli cały proces.
Szczerze polecam!
Adana
Plusem izolacji natryskowych jest na pewno czas realizacji i to, że się wełna po domu nie pyli. Ociepla bardzo dobrze, ale z tego, co wiem w Polsce to dalej nowość. Z tym, że paroizolacja jest przy tym obowiązkowa. Ja mam i jestem bardzo zadowolony.
Tylko trzeba się dwa razy zastanowić nad wyborem firmy, bo to od wykonania zależy efekt.
Tu masz link do tych co mi robili http://izosolux.pl/pl ale z tego co wiem coraz więcej firm zajmuje się izolacją natryskową.
tyga33
Ja pracuję głównie na piance QuadFoam500 i jestem zadowolony. Prosta instalacja, można w dość krótkim czasie rzeczywiście duży metraż tą pianką wyłożyć, inna sprawa że to produkt faktycznie dobrej jakości made in USA, a nie jakaś chińska tanizna, która by się po kilku miesiącach zapadła, nabrała wilgoci itp. Na stronie http://doskonalaizolacja.pl można tę piankę w oryginalnym opakowaniu dostać.
morol
Również polece QF500 z racji ceny i jakości. Prosty montaż i bardzo wytrzymała, dodatkowy plus to produkt z USA nie Chiński zamiennik.
PLConstruction
Przy izolacji natryskowej ważne jest to, że jej nie przewiewa i przez okres gwarantowany przez producenta nie traci swoich właściwości.
My pracujemy na oryginalnych pianach amerykańskich i hiszpańskich.
Zapraszam serdecznie
http://www.plconstruction.pl
katamaran4450
Świetna opcja na izolację, natomiast ja zdecydowałem się na produkt, który mamy na miejscu w Polsce. Niemniej jednak metodę natryskową polecam każdemu, kto nie jest zdecydowany co do metody ocieplenia. Ma tak wiele zalet i to tak oczywistych, że naprawdę warto.
Ja skorzystałem z usług firmy Ekopur System, którą szczerze polecam. Tak jak piszecie, wybór firmy jest bardzo istotny, dlatego ja zdałem się na firmę z doświadczeniem i nie żałuję bo obsługa i wykonanie bardzo profesjonalne.
Tutaj link do strony gdyby ktoś był zainteresowany: https://ekopur-system.pl/
Warto !
menuet
Na pewno wiesz, ze dostepnych jest teraz wiele powłok natryskowych w zależności od tego co jest Ci potrzebne. Wydaje mi się jednak że jeżeli chodzi o izolacje to własnie warto zainwestować w to natryskowe rozwiązanie. Myślę,że firma https://www.facebook.com/cepochronpl pomoże Ci rozwiązać wszelkie wątpliwości.
Agat83
Polecam szczególnie piankę Pur charakteryzuje lekkość i wysoka przyczepność do podłoża. Mamy od dawna u siebie, wiedze ogromne zmiany zdecydowanie na plus. Ale co do dachów wybrała bym wełną mineralną. Nam kładła firma www.debinski.pl, bardzo polecam.
MichalBudowniczy
Zgadzam się w zupełności. Także wybrałem ten rodzaj izolacji i jestem zadowolony. Ponad 2 lata temu budowałem dom i skorzystałem z oferty sin-pur.pl. Jak dla mnie głównymi zaletami izolacji pianą jest oszczędność oraz niski współczynnik przewodzenia ciepła.
Mikolaj11
U nas ocieplenie właśnie metodą natryskową robiła firma http://ewapur.pl/. Główną zaletą, jak dla mnie, jest szybkość tej metody. Druga, bardzo ważna sprawa, to to, że przy stosunkowo niewielkiej grubości ocieplenia, można uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjne. Warto rozważyć taki sposób ocieplenia domu, bo przecież dobra izolacja to podstawa.