Izolacja transparentna

Izolacja transparentna zarówno ochrania budynek przed utratą ciepła, jak i umożliwia dodatkowe pozyskiwanie energii słonecznej. Można zaliczyć ją do grupy izolacji cieplnych, choć znacząco różni się swoimi właściwościami od typowych materiałów stosowanych do ociepleń przegród zewnętrznych budynku.

Właściwości izolacyjne materiału służącego do wykonania izolacji transparentnej są przeważnie dużo lepsze, aniżeli, np. w przypadku zestawów szyb zespolonych. Gorsza jest natomiast przepuszczalność światła.

Sposoby zastosowania izolacji transparentnych

Omawiany rodzaj izolacji charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością promieniowania krótkofalowego, które jest główną składową promieniowania słonecznego i utrudnioną przepuszczalnością promieniowania długofalowego, będącego składową promieniowania emitowanego z powierzchni materiałów budowlanych, instalacyjnych i elementów wyposażenia pomieszczeń.

Rozróżnia się dwa podstawowe warianty zastosowania i funkcjonowania izolacji transparentnej.

  • Zastosowanie w przegrodzie pełnej, tj. nieprzezroczystej. Izolacja transparentna tworzy w tym przypadku warstwę, która przepuszcza promieniowanie słoneczne i absorbuje energię poprzez układ akumulacyjny lub akumulacyjno-kolektorowy przegrody. Jest więc elementem pośrednim systemu zysków ciepła.
  • Zastosowanie w przegrodzie przezroczystej. Izolacja transparentna jest warstwą przepuszczającą promieniowanie słoneczne oraz naturalne światło do pomieszczenia. Umożliwia doświetlenie wnętrza światłem rozproszonym oraz absorpcję energii poprzez przegrody wewnętrzne wnętrza i elementy wyposażenia znajdujące się w nim. Izolacja staje się, zatem elementem bezpośrednim systemu zysków ciepła i światła.

W obydwu omawianych wariantach izolacja transparentna pełni dodatkową funkcję typowej izolacji cieplnej, tj. ograniczającej ubytki ciepła z wnętrz. Dzieje się tak zarówno wówczas, gdy brak jest promieniowania słonecznego, np. w porze nocnej, jak i podczas dnia, kiedy promieniowanie to przepływa przez izolację.

Pomijając zastosowania typowo budowlane – izolacje transparentne zaleca się stosować również
w urządzeniach grzewczych lub służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej takich, które
w swym działaniu wykorzystują energię promieniowania słonecznego. Omawiany rodzaj izolacji pełni w nich podobną funkcję, jak w zastosowaniach budowlanych.

Izolacja transparentna, a wymiana ciepła w różnych przegrodach

Przegrody pełne
Biorąc pod uwagę przegrodę, w której zastosowano typową izolację cieplną po zewnętrznej jej stronie – wykorzystanie zysków ciepła pochodzących z promieniowania słonecznego jest praktycznie niemożliwe. Słaba akumulacyjność materiału izolacyjnego powoduje, że pochłanianie energii przez przegrodę jest bardzo nieznaczne, a większa część promieniowania zostaje odbita na zewnątrz. Przy dłuższych okresach czasu, np. biorąc pod uwagę pełen sezon grzewczy zyski ciepła, płynące z promieniowania słonecznego są w przypadku przegród izolowanych tradycyjnie całkowicie pomijane, gdyż nie mają znaczącego wpływu na ogólny bilans cieplny.

Przy zastosowaniu izolacji termicznej transparentnej możliwe jest pozyskiwanie ciepła płynącego z promieniowania słonecznego nie tylko przez przegrody przezroczyste, tj. różnego rodzaju przeszklenia. Naturalne ciepło pozyskuje się też przez przegrody pełne. Promieniowanie słoneczne płynąc przez materiał izolacyjny będący transparentnym natrafia w końcowej fazie na powierzchnię tzw. absorbera. W tym właśnie miejscu energia promieniowania zmienia się w użyteczne ciepło, które najpierw pozostaje we wnętrzu przegrody, a następnie w procesie przewodzenia trafia do wnętrz budynku. Zasada ta opiera się na wykorzystaniu efektu cieplarnianego, w sposób podobny, do tego, który wykorzystują wszystkie pozostałe pasywne systemy pozyskiwania ciepła.

Przegroda z izolacją transparentną w sprzyjających warunkach pogodowych może być przyrównana do funkcjonowania grzejnika płaszczyznowego – niskotemperaturowego. Tak samo, jak w przypadku ogrzewania płaszczyznowego możliwe jest obniżenie temperatury powietrza we wnętrzu
i zachowanie niezmienionego poziomu temperatury odczuwalnej. W rezultacie, przy odpowiednim zaprogramowaniu układu sterującego ogrzewaniem budynku, możliwe jest uzyskanie całkiem sporych oszczędności w zużyciu energii potrzebnej do celów grzewczych.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także