Ocieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. Nowoczesne materiały izolacyjne ułatwiają przeprowadzenie modernizacji termicznej w taki właśnie sposób.
Ocieplenie od środka jest ryzykowne, gdy w budynku panuje wysoka wilgotność, a wentylacja nie działa sprawnie. Zachodzi wówczas ryzyko, że ściana pod izolacją będzie tak zimna, że wilgoć zacznie się wykraplać właśnie w tym miejscu. Zapewnienie właściwej wentylacji niweluje ten problem. W nowoczesnym budownictwie, w którym zasady energooszczędności skłaniają do stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, problem ocieplenia od środka w ogóle nie istnieje. Zamiast pytania „czy ocieplać od środka”, pojawia się inne – „czym ocieplać”, by uzyskać maksymalny efekt. Materiałem godnym polecenia jest Eurothane G.
Eurothane G to wolne od freonów, twarde płyty poliuretanowe, jednostronnie pokryte płytą kartonowo-gipsową. Między warstwą poliuretanu i gipsu znajduje się warstwa paroizolacji. Dzięki temu unikamy żmudnego wykonywania trzech osobnych warstw - ocieplenia, paroizolacji i poszycia z płyt gipsowych. Znika też ryzyko popełnienia błędu podczas prac oraz znacznie zmniejsza się zużycie materiału.
Płyty Eurothane G mają wymiary 260 x 120 cm i dostępne są w grubościach 2, 3, 4, 5 i 6 cm. Ich współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ) jest doskonały i wynosi zaledwie 0,023 W/(m·K) - dla wełny mineralnej i styropianu, uważanych za bardzo dobre izolacje termiczne, współczynnik ten wynosi około 0,04 W/(m·K). Pozwala to zastosować znacznie mniejszą grubość izolacji dla uzyskania tego samego stopnia izolacyjności. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że dla budynków zabytkowych, w których jakiekolwiek prace zmieniające wygląd elewacji są zabronione, zastosowanie systemu takiego jak Eurothane G jest jedynym sposobem na poprawienie ich charakterystyki termoizolacyjnej.
Montaż płyt Eurothane G
Wybór sposobu montażu uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju podłoża, jak również wymogów budowlanych. Płyty Eurothane G zastosowane mogą zostać jako wykończeniowo-termoizolacyjna warstwa ścian, sufitów lub ścianek działowych. W tym zastosowaniu zamontowane zostają najczęściej na drewnianym podłożu. Jako wykończenie ścian Eurothane G może zostać bezpośrednio zamontowane na podłożu poprzez zastosowanie metody klejenia klejem gipsowym. Płyty powinny zostać zamocowane na wysokości przynajmniej 1 cm nad gotową podłogą w celu zapobieżenia nasiąkaniu płyty g-k wilgocią. W przypadku braku możliwości zastosowania się do niniejszego wymogu spód płyty g-k, stanowiącej element panelu Eurothane G, zabezpieczony powinien zostać folią budowlaną lub specjalnym kitem uszczelniającym.
Cięcie płyt
Cienkie płyty Eurothane G mogą zostać rozcięte przy użyciu ostrego, masywnego noża (np. szewskiego). W tym celu naciąć należy zarówno płytę g-k, jak również tylną warstwę poliuretanu. Następnie płyta zostaje złamana. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, aby nie uszkodzić bocznych krawędzi płyty g-k. Grubsze płyty Eurothane G rozcięte zostają w całości przy użyciu piły pionowej lub piły ręcznej. Zawsze należy rozcinać płytę widoczną stroną skierowaną w stronę osoby wykonującej czynność.
Montaż po wewnętrznej stronie dachu skośnego
Płyty Eurothane G zamontowane mogą również zostać po wewnętrznej stronie skośnego dachu. W celu zamontowania panelu, należy sporządzić podłoże z listew, podpierające panel Eurothane G. Podłoże takie powinno tworzyć - o ile to możliwe - idealnie płaską powierzchnię razem z więźbą dachową. Również w tym zastosowaniu płyty Eurothane G zamontowane zostają przy użyciu wkrętów.
Wykańczanie powierzchni płyt Eurothane G
Do wykończenia zewnętrznego płyty użyte mogą zostać właściwie wszystkie materiały wykończeniowe oprócz materiałów zawierających w swoim składzie wapno. Po wyschnięciu masy fugującej płyta powinna zostać odkurzona oraz pokryta warstwą gruntującą (nie gruntujemy tylko w przypadku, kiedy na płytę nałożone zostaną płytki).
Tapetowanie
Tapeta nie przepuszczająca pary wodnej przyklejona zostaje na płytę Eurothane G odpornym na wilgoć klejem. Gęstość kleju oraz rodzaj substancji gruntującej dobrane powinny zostać w sposób zależny od wagi tapety - zgodnie z zaleceniami jej producenta. Przed nałożeniem tapety zaleca się wstępne pomalowanie płyty Eurothane G, co znacznie ułatwi zdjęcie tapety w przypadku jej wymiany.
Malowanie
Również w przypadku malowania zaleca się zagruntowanie podłoża. Rodzaj farby gruntującej powinien być zgodny z rodzajem wybranej farby. Normalnie powierzchnię płyty Eurothane G malować należy dwukrotnie. W przypadku użycia farby z połyskiem zaleca się najpierw wyszpachlowanie powierzchni płyty Eurothane G.
Pokrycie płytkami ceramicznymi
Przyklejanie płytek ceramicznych do powierzchni płyt Eurothane G odbywa się najlepiej z wykorzystanie kleju na bazie żywic syntetycznych. Płytki o grubości powyżej 10 mm mogą zostać nałożone również przy użyciu tej metody. Płytki naklejać w sposób zgodny z zaleceniami ich producenta.
Montowanie przedmiotów na ścianie
W przypadku potrzeby zamontowania jakichkolwiek przedmiotów do powierzchni płyty Eurothane G należy użyć metalowych lub plastikowych kołków montażowych. Dopuszczalne obciążenie jednego kołka to:
- sufit: 50 N (5 kg),
- ściany: 250 N (25 kg).
Cięższe przedmioty należy montować do podłoża, do którego zamontowana została płyta Eurothane G.
Szczegółowe wskazówki dotyczące montażu, obróbki, wykańczania oraz obszarów zastosowań płyt Eurothane G można znaleźć uzyskać w firmie Recticel.
Krystian Rudnik
Q-Therm Remmersa - sprawdzony i stosowany w Niemczech.
Tomasz_Brzeczkowski
W praktyce 2 cm takiej płyty z bardzo skuteczną paroizolacją dają więcej niż 15 cm styropianu za murem z BK na fundamencie.
markam327
mam izolację od wewnątrz zaczyna robić się wilgoć u góry ,zaznaczam że nie mam wentylacji, jak ją zrobić bez mocnego bałaganu
bobbudowniczy27
Możesz zastosować AERO-THERM zawierający nejlepszy obecnie na świecie izolator termiczny jakim jest AEROGEL.
AERO-THERM jest w postaci masy szpachlowej/gęstej farby i możesz go nanieść od wewnątrz bezpośrednio na powierzchnię za pomocą pacy, lub ewentualnie natryskiem z agregatu.
Jest to proste, szybkie i możesz to zrobic sam.
AERO-THERM całkowicie eliminuje występowanie zjawiska kondensacji pary wodnej i powstawania pleśni.
doradca techniczny
NAJWAŻNIEJSZE JEST WŁAŚCIWE ZASTOSOWANIE PRODUKTU czyli reklama pana Rudnika, czy też zwolennika aerożeli nijak się ma jeżeli produkty te nałożone zostaną bez zachowania odpowiednich zaleceń technicznych.
W przypadku błędów żaden produkt nie zabezpieczy stosującej osoby przed mostkami termicznymi czyli wilgocią i ostatecznie grzybem.
Treści te pozostają tylko reklamą a liczy się właściwe poinformowanie klientów z jakim ryzykiem mają do czynienia i jak go uniknąć.
Wilgoć tak więc i pleśń w narożniokach jest wynikiem mostków termicznych czyli braku prawidłowego docieplenia narożników w głąb pomieszczenia w celu wydłużenia drogi przenikania ciepła pomiędzy stroną ciepłą i zimną. Żadna teoria na temat jakichkolwiek materiałów niestety nie zadziała jeżeli izolację zamontujemy nieprawidłowo, a warstwa np EUROTHANE G firmy RECTICEL nałożona na sufit i ściany działowe na głębokość 40 cm w połączeniu ze znajdującą się wewnątrz warstwą paroizolacji będzie po usunięciu grzyba będzie krokiem w dobrą stronę a poza tym nie zrujnuje kieszeni klienta.
Powodzenia.
Zapraszam do RECTICEL IZOLACJE tel 61 815 10 08
alopan
Czyli odpowiedzią na reklamę jest nowa reklama
Mniemam ,że nieprawidłowo nałożona warstwa np EUROTHANE G firmy RECTICEL też nie będzie krokiem w dobrą stronę.
Czytałem o Aero-thermie i powiem ,że robi wrażenie. I to nie na tamtej stronie ale na www.izolacjedomow.pl
Może to też "ich " strona ale produkt jest rewelacyjny. I chyba każdy kto zrobi to dobrze będzie zadowolony.
Tomasz_Brzeczkowski
http://izolacjedomow.pl/?page_id=10
Dobrze izolują choć kompletnie fizyki nie znają.
Przykład: http://izolacjedomow.pl/?page_id=10 to "fizyka" z muratora... szkoda.
Paweł
od środka można tez skutecznie ocieplić ściany naturalnym korkiem ekspandowanym ( płyta Lammbourde) i pokryć je dowolnym materiałem.
AdamSłodowy72
Doświadczenie przemawia by w środku zastosować wełnę mineralną.
Wystarczy wejść na stronę jednego z producentów np; Rockwoola czy Knaufa by znaleźć konkretne informacje. Knauf produkuje od ponad roku ekologiczną wełnę Ecose, myśle że do środka pasuje jak ulał
AdamSłodowy72
Doświadczenie przemawia by w środku zastosować wełnę mineralną.
Wystarczy wejść na stronę jednego z producentów np; Rockwoola czy Knaufa by znaleźć konkretne informacje. Knauf produkuje od ponad roku ekologiczną wełnę Ecose, myśle że do środka pasuje jak ulał
Tomasz_Brzeczkowski
Opierając się tylko na doświadczeniu bardzo łatwo wykazać dlaczego nie należy przyklejać izolacji termicznej za ścianą na fundamencie - tu dowodem jest zużycie energii - przekracza ono zawsze 30kWh/m2 rocznie - czyli tyle ile by zużył dom normatywny z rekuperatorem.
Ale jest jeszcze teoria - fizyka budowli w temacie współczynnik przenikania ciepła - WYKLUCZA PRZYKLEJANIE IZOLACJI TERMICZNEJ BEZ SKUTECZNEJ PAROIZOLACJI ZA MUREM NA FUNDAMENCIE.
Podstawy fizyki budowli warto znać!
Enerbau
Jak by plik PDF z linku powyżej zniknął z serwera to podaje jeszcze linki do dwóch innych. Na tych dwóch innych jest ten sam "dokument".
http://hostuje.net/file.php?id=6fc20897 ... e687ae9d23
http://dfiles.eu/files/sbppi2287
Najlepiej by było, abyś to ty zniknął z forum i go nie zaśmiecał swoim spamem!!!
konieczko66
Jeżeli ktoś z was szuka produktów izolacji wysokotemperaturowych to polecam zapoznać sie z ofertą firmy europolit dla branży przemysłowej. Firma oferuje szeroki asortyment i dobre ceny.