Izolacja termiczna dachu płaskiego

Izolacja termiczna dachu płaskiego

Dach płaski w konstrukcji stropodachu niewentylowanego wymaga zastosowania bardzo skutecznej izolacji termicznej, która stanowi ostatnią barierę dla ucieczki ciepła z budynku. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zastosowane zostały dwie warstwy płyt z wełny mineralnej MONROCK PRO firmy Rockwool o łącznej grubość 40 cm, pokryte trzecią warstwą płyt spadkowych w systemie SPS.

na płytach MONROCK PRO układa się płyty spadkowe w systemie SPSW budynku GREEN POWER podłożem dla płyt termoizolacyjnych dachu płaskiego jest lekki strop w szkielecie stalowym, pokryty płytami mfp®. Po ich przykryciu warstwą papy podkładowej, na wierzch układa się płyty termoizolacyjne z wełny mineralnej MONROCK PRO. Układa się je mijankowo, czyli z przesunięciem styków w stosunku do poprzedniego rzędu. Większe ubytki i szczeliny uzupełnia się ścinkami z tego samego materiału termoizolacyjnego, mniejsze można wypełnić pianką poliuretanową. Ważne jest właściwe przymocowanie dachowych płyt termoizolacyjnych do podłoża. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zostały one przyklejone klejem KB MONROCK metodą na zimno, do papy podkładowej, która pełni rolę paroizolacji. Zastosowane płyty MONROCK PRO o grubości 20 cm są zalecane do dachów o podwyższonych parametrach termicznych – ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,037 W/mK. Ich wymiar – 2000x1200 mm – sprawia, że do transportu na dach najlepiej wspomóc się specjalną windą, natomiast samo układanie przebiega bardzo szybko. Płyty MONROCK PRO w budynku GREEN POWER zostały ułożone w dwóch warstwach, których łączna grubość wynosi 40 cm. Konieczne jest jeszcze wyprofilowanie powierzchni dachu w taki sposób, aby powstał spadek umożliwiający spływ wody opadowej do systemu rynnowego. Można to wykonać ręcznie, jednak znacznie mniej pracochłonnym i skuteczniejszym sposobem jest zastosowanie gotowego rozwiązania, jakim jest System Płyt Spadkowych (SPS) z wełny mineralnej firmy Rockwool. Dobór ilości płyt oraz określenie ich spadku wykonuje producent, po dostarczeniu projektu dachu. Dzięki temu unika się pomyłek w zamówieniu, a powierzchnia dachu ma zapewnione odpowiednie spadki. Usługa ta jest bezpłatna przy zamówieniu systemu SPS, a jednocześnie – wraz z produktem, dostarczany jest plan ułożenia poszczególnych płyt, aby uniknąć błędów montażowych. W budynku GREEN POWER zostały zastosowane płyty Dachrock SP, przeznaczone do kształtowania jednokierunkowego spadku w warstwie izolacji termicznej.
do wciągania płyty MONROCK PRO na dach najwygodniej posłużyć się specjalną windąOprócz bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych (współczynnik przenikania ciepła U dla stropodachu w budynku GREEN POWER wynosi 0,09 W/m²K) zastosowanie płyt z wełny mineralnej pozwoliło na uzyskanie wysokiej odporności ogniowej oraz ochronę akustyczną.
„Docieplenie wełną ROCKWOOL daje możliwość szybkiego prowadzenia robót związanych z wykonaniem ocieplenia i pokrycia, co jest szczególnie istotne w przypadku dachu. Dzięki płytom z wełny ze spadkiem można szybko odprowadzić wodę i uzyskać dodatkową termoizolację dachu. Skalna wełna mineralna zapewnia trwałe, stabilne ocieplenie nawet w warunkach zmiennych temperatur i wilgotności” - podsumował Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny w firmie Rockwool.

Płyty MONROCK PRO

Niepalne ocieplenie stropodachów niewentylowanych (dachów płaskich) bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachowe (w układzie izolacji jednowarstwowym lub dwuwarstwowym), zalecane do dachów o podwyższonych wymaganiach termicznych.
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła: λ D = 0,037W/mK

Długość [mm] Szerokość [mm] Grubość [mm] Opór cieplny RD [m2•K/W]
2000 1200 80 2,15
2000 1200 100 2,7
2000 1200 120 3,2
2000 1200 150 4,05
2000 1200 180 4,85
2000 1200 200 5,4
2000 600 240 6,45

Płyty Dachrock SP w systemie SPS

Płyty z jednokierunkowym spadkiem (płyty spadkowe).
Współczynnik przewodzenia ciepła λ D =  0,041W/mK

Długość Szerokość Spadek na długości Grubość
[mm] [mm] [%]  
1000 500 2 od 0 do 200 mm co 20 mm
1000 500 3 od 0 do 180 mm co 30 mm
1000 500 4 od 0 do 200 mm co 40 mmOceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Rockwool

Zdjęcia: Przewodnik Budowlany

Polecamy Ci również

Zobacz także