Izolacja ścian piwnicy

Izolacja ścian piwnicy

izolacja ścian piwnicyGdy decydujemy się na budowanie piwnicy, to coraz częściej po to, żeby urządzić w niej domową siłownię, saunę lub miejsce do gry w bilard. Taka piwnica powinna być ciepła i sucha.

Podpiwniczenie budynku wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami poniesionymi na materiały oraz robociznę. Czasem warto je jednak ponieść. Piwnica zrekompensuje nam brak strychu i godnie zastąpi składzik lub rupieciarnię. Mniej typowym, lecz równie pomysłowym rozwiązaniem, jest urządzenie w piwnicy domowej siłowni, sauny czy nawet miniklubu z miejscem do gry w bilard.

Gdy już zdecydujemy o umieszczeniu piwnicy w projekcie domu, musimy uwzględnić odpowiednie do jej wykonania materiały. Nie wszystkie materiały budowlane nadają się bowiem do budowy kondygnacji podziemnych. Zakres stosowania danego surowca określa producent, a potwierdzenie tego znajdziemy w Polskiej Normie Budowlanej lub Aprobacie Technicznej.

Do budowy piwnicy nadają się na przykład bloczki z betonu komórkowego. Ich przeznaczenie łatwo sprawdzić, gdyż każda partia jest dokładnie opisana i zawiera wykaz dokumentów, jakim odpowiada. Bloczki komórkowe są bardzo dobrym materiałem do budowy piwnic, pod warunkiem dopełnienia pewnych technicznych szczegółów, tak by zniwelować panujący zwykle w tym pomieszczeniu zimny i wilgotny klimat. Żeby w piwnicy było ciepło i sucho, muruje się ją z materiałów o dobrej termoizolacyjności.

Jeśli zdecydujemy budować z betonu komórkowego Ytong, dobrze jest, gdy wykona nam ją firma wykonawcza znająca ten system i mająca umiejętności budowania z tego materiału. Jeżeli firma nie zna systemu, można umówić przyjazd instruktora Ytong, który przeszkoli robotników i udzieli pomocy w wyrównaniu narożników pierwszej warstwy.

izolacja piwnicyNajważniejszymi etapami w budowie piwnicy jest dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków, a następnie odpowiednie zaizolowanie pomieszczenia. Do poziomowania trzeba się przyłożyć dlatego, że górna krawędź fundamentu nie jest przeważnie idealnie równa. Zaleca się układanie pierwszej warstwy bloczków na podłożu składającym się z wyrównawczej warstwy zaprawy, paska folii izolującej i znowu zaprawy, która zabezpieczy folię przed uszkodzeniem. Gdy już ułożymy pierwszą warstwę muru, powierzchnię bloczków trzeba zeszlifować za pomocą pacy do szlifowania. Powstały po zeszlifowaniu pył należy zmieść, ponieważ może mieć on zły wpływ na przyczepność kleju. Do nakładania zaprawy służy kielnia Ytong. Dzięki niej uzyskujemy spoiny o prawidłowej grubości 1-3 mm i nie zużywamy więcej zaprawy, niż potrzeba. Przy murowaniu kolejnych warstw muru należy zwrócić uwagę, aby spoiny pionowe w poszczególnych warstwach mijały się co najmniej co 80 mm, a także o tym, że przy budowie piwnic należy kleić spoiny pionowe pomiędzy bloczkami, co normalnie nie jest potrzebne.

Drugim etapem murowania piwnic jest zastosowanie odpowiedniej izolacji wodochronnej. Brak takiej izolacji lub zastosowanie byle jakich materiałów może nam w przyszłości przysporzyć wielu kłopotów i narazić na ogromne koszty poprawek. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy zastosowane materiały odpowiadają wymaganiom Polskich Norm lub Aprobat Technicznych.
W domach jednorodzinnych zwykle stosujemy izolacje typu lekkiego lub średniego stosowane w przypadku posadowienia budynków powyżej zwierciadła wody gruntowej. Izolacja polega na pokryciu ścian powłokami z emulsji, mas dyspersyjnych asfaltowo-gumowych, bitumicznych lub folii PVC. Często jako dodatkowe zabezpieczenie izolacji właściwej stosuje się tzw. folię kubełkową, która dzięki przetłoczeniom jest odsunięta od ściany i umożliwia odprowadzenie wilgoci. Podłoże pod izolację musi być zagruntowane roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową, a izolacja powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jeszcze jednym, ważnym czynnikiem przy stawianiu piwnicy, jest przestrzeganie kolejności prowadzenia robót. Jeżeli w projekcie nie określono inaczej, ściany piwnic można zasypywać nie wcześniej niż po wykonaniu stropu nad piwnicą. Wcześniejsze zasypanie może spowodować katastrofę, ciężar osypującej się ziemi może wepchnąć ściany do środka budynku, a same ściany mogą popękać. Warto obserwować, czy nasza firma wykonawcza przestrzega tych zasad i czy stosuje nowoczesne materiały. Jeśli wpadniemy na pomysł zrobienia sobie w piwnicy siłowni albo sauny, docenimy, że jest ona sucha i ciepła.

Oceń artykuł
4,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Ytong

Polecamy Ci również

Zobacz także