Izolacja rur

Izolacja rur

izolacja rurKażda instalacja grzewcza czy chłodnicza wymaga odpowiedniej izolacji. Brak ochrony rur wpływa nie tylko na straty energii.

Zapewnienie rurom odpowiedniej izolacji jest sprawą niezwykle istotną z kilku względów. Pierwszą i najbardziej oczywistą kwestią jest uniemożliwienie wymiany energii pomiędzy medium a otoczeniem, co w efekcie prowadzi do obniżenia sprawności instalacji, a tym samym naraża nas na straty finansowe. Odpowiednio dobrana otulina zapobiega skraplaniu się pary wodnej na powierzchni rury i chroni przed uszkodzeniami.

ochrona przed stratami energii to jedno z podstawowych zadań izolacjiCiepło pod kontrolą

Problemem w instalacjach grzewczych jest wymiana ciepła pomiędzy czynnikiem płynącym w rurze a otoczeniem. Przy braku odpowiedniej izolacji instalacja, by skompensować straty energii, pobiera więcej energii, co negatywnie odbija się zarówno na środowisku, jak i na naszym portfelu. Aby zapobiec wychładzaniu instalacji grzewczej idealnie nadają się elastyczne izolacje stworzone na bazie kauczuku. Minimalizują one straty energii podczas przepływu ciepła do naszych kaloryferów. Tak zabezpieczona instalacja zużywa mniej energii (co pozwala obniżyć nasze rachunki), oraz działa skuteczniej. Dodatkowo, wysoka tolerancja temperaturowa tych otulin sprawia, że nie tracą one swoich właściwości izolacyjnych oraz elastyczności nawet podczas długotrwałego kontaktu z bardzo gorącą powierzchnią.

odpowiednio dobrana izolacja chroni przed skraplaniem się wody na powierzchni ruryStop wilgoci

Zjawisko swobodnej wymiany energii występuje również w przypadku instalacji chłodniczych. Zasada oraz skutki pozostają takie same - większe zużycie energii oraz mniejsza sprawność systemu.
W przypadku, gdy temperatura rury spadnie poniżej pewnego poziomu, pojawia się dodatkowy problem, który nie występuje w przypadku instalacji grzewczych, a mianowicie skraplanie się pary wodnej. Skraplająca się wilgoć może spowodować daleko idące konsekwencje. W przypadku kiedy rury ukryte są
w ścianie po pewnym czasie na ich powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne zacieki i zawilgocenia, których usunięcie może wymagać poważnego remontu. Nadmiar wody może wsiąknąć w ściany, co z upływem czasu spowoduje zacieki i plamy, a usunięcie ich jest uciążliwe i kosztowne. Dlatego też tego typu instalację warto zabezpieczyć przy użyciu otuliny, która nie tylko zminimalizuje swobodną wymianę energii pomiędzy otoczeniem a rurą, ale również będzie tworzyła szczelną barierę dyfuzyjną, uniemożliwiającą skraplanie się wody.
Izolacja rur jest bardzo ważną kwestią z wielu powodów. Nie tylko pozwala nam zaoszczędzić energię oraz zadbać o środowisko. Skuteczna i dobrze dobrana otulina może bowiem oszczędzić nam kosztownych problemów, z którymi musielibyśmy prędzej czy później zmierzyć.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Armacell

Polecamy Ci również

Zobacz także