Izolacja fundamentów domu

6
Izolacja fundamentów
Bez odpowiedniej izolacji fundamentów będziemy mieć bardzo poważne problemy w wilgocią w domu.

Jak wszystkim z pewnością wiadomo – fundament stanowi podstawę konstrukcji domu. Mając powyższe na względzie – warto zadbać o to, aby posiadał on odpowiednią głębokość, był solidnie wykonany i miał dostosowaną do podłoża – izolację.

O rodzaju i sposobie wykonania fundamentów pod nowo powstający dom mieszkalny mowa jest już na etapie projektu architektonicznego. Jednak w rzeczywistości, technologię wykonania podwaliny oraz sposób i rodzaj zastosowanej izolacji określa architekt, wynajęty przez nas do adaptacji projektu. To właśnie on ma za zadanie przystosować projekt do lokalnych warunków działki i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Każdorazowo musi on sprawdzić i przeliczyć konstrukcję budynku, aby móc przełożyć pierwotne założenia autora projektu - na warunki panujące w danej strefie klimatycznej i na wybranym przez nas podłożu budowlanym. Mimo, iż prowadzenie badań geotechnicznych terenu nie jest wymagane Prawem Budowlanym – nieraz warto w nie zainwestować przed rozpoczęciem robót. Badania te polegają na wywierceniu otworów w ziemi i pobraniu próbek gleby do analizy. Wyniki szczegółowo określają nie tylko rodzaj gruntu, ale również informują, w jaki sposób zmienia się na wybranej przez nas działce poziom wód gruntowych w zależności od pory roku.

Przeczytaj też: Czy izolacja pozioma fundamentów jest potrzebna?

Dom podpiwniczony, czy nie?

To, jaki dom decydujemy się wznosić - decyduje w przeważającej mierze o rodzaju zastosowanych fundamentów i sposobie ich izolowania. Fundamenty domów podpiwniczonych to najczęściej ławy betonowe, na których wykonuje się ściany piwnic. W przypadku gruntów słabych ławy te powinny być żelbetowe. Na ławach, po całej ich szerokości układa się w zależności od posadowienia budynku – izolacje przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Jeżeli mamy do czynienia z gruntem wyjątkowo słabym zaleca się posadowienie budynku na żelbetowej płycie fundamentowej. Izolację fundamentów łączy się na odpowiedni zakład z izolacją poziomą podłogi oraz z pionową izolacją ścian budynku. Aby w przyszłości móc racjonalnie wykorzystać powierzchnię użytkową piwnicy – należy fundamenty zabezpieczyć również przed utratą ciepła z domu. W tym celu wykonuje się dodatkową izolację termiczną ścian piwnicznych. Pomimo tego, że wciąż wzrasta skuteczność i innowacyjność materiałów budowlanych służących wykonaniu profesjonalnej izolacji fundamentów, to jednak niektórzy specjaliści zdecydowania odradzają wznoszenie domów podpiwniczonych na terenach, gdzie panuje wysoki poziom wód gruntowych.

Rodzaj gruntu, a izolacja fundamentów

Zastosowany materiał i rodzaj izolacji przeciwwilgociowej oraz przeciwwodnej zależy
w największym stopniu od rodzaju gleby
i głębokości wód gruntowych. Woda gruntowa jest bowiem w stanie narobić niemało szkód
w budynku, np. osłabienie murów. Wybór materiałów do wykonania hydroizolacji nie jest aktualnie mały. Jednak przy podejmowaniu decyzji warto kierować się nie tylko samą ich ceną. Izolacja fundamentów powinna być przede wszystkim dostosowana do wymagań podłoża.

Najbardziej popularne i najczęściej stosowane materiały izolacyjne to:

  • Zaprawy cementowe – wodoszczelne i modyfikowane żywicami syntetycznymi.
  • Materiały bitumiczne – płynne i plastyczne, tj. masy bitumiczne, lepiki, emulsje i roztwory asfaltowe.
  • Materiały bentonitowe – produkty na bazie bentonitu sodowego, który chłonąc wodę – tworzy warstwę nieprzepuszczalnego żelu.
  • Folie hydroizolacyjne.
  • Tradycyjna papa – używana coraz rzadziej.

Izolacje fundamentów wykonywane są jako poziome oraz jako pionowe. Izolacje poziome układa się na ławach fundamentowych i w ścianach piwnic nad stropem. Ich rolą jest ochrona ścian przed wilgocią. Izolacje pionowe kładzie się na zewnętrznej stronie ławy i na tej samej stronie ścian piwnicznych. Za zadanie mają one zabezpieczenie budynku przed przenikaniem do jego niższych partii – wód gruntowych i opadowych.

Poznaj: Metodę izolacji wodnej fundamentów

Oceń artykuł
2,55 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także