Izolacja domu – sprawdzone i nowatorskie materiały

Izolacja domu – sprawdzone i nowatorskie materiały

Budowa domu wiąże się z wieloma wyborami – dotyczą one m.in. doboru odpowiednich materiałów do hydroizolacji, ocieplenia domu a także wykonania izolacji akustycznej przegród. Ich odpowiedni dobór wpływa na kondycję budynku, a także komfort życia mieszkańców, warto więc poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z dostępnymi na rynku, sprawdzonymi produktami.*

izolacja fundamentów

Utrzymująca się przez dłuży czas wilgoć w domu może mieć poważne konsekwencje. Zawilgocone ściany stają się podatnym podłożem dla rozwijających się na ich powierzchni grzybów i nie izolują odpowiednio przed chłodem. Aby zapobiec skutkom zawilgocenia ścian należy zadbać o odpowiednie hydroizolacje, a także sprawne odprowadzanie wody opadowej z dala od budynku.
Niezwykle ważna jest również odpowiednia izolacja termiczna i akustyczną domu. Może być ona wykonywana przy użyciu innych produktów niż wełna mineralna czy styropian. Producenci materiałów izolacyjnych prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych produktów ociepleniowych i akustycznych, charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami. Na co warto zwrócić uwagę?

Izolacja domu – sprawdzone i nowatorskie materiały - zdjęcie 2

hydroizolacja pionowa fundamentówHydroizolacje fundamentów

Fundamenty domu należy chronić przed wnikaniem wody. Dlatego trzeba wykonać hydroizolację pionową oraz poziomą. Izolacja pozioma jest układana między ławą i ścianą fundamentową oraz między ścianami fundamentowymi i zewnętrznymi budynków. Hydroizolacja pozioma zabezpiecza przed zawilgoceniem powstającym na skutek kapilarnego podciągania wody. Natomiast hydroizolacja pionowa ma za zadanie uniemożliwić wnikanie w ściany wody (opadowej albo gruntowej). Wykonywana jest na zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, albo na zewnętrznej ścian piwnicznych.

Jako materiały do wykonania hydroizolacji fundamentów mogą służyć:

  • papy – charakteryzują się dużą elastycznością i wytrzymałością. Najlepsze są papy termozgrzewalne, modyfikowane, na osnowie z włókien poliestrowych, niestety jest to materiał dość kosztowny
  • folie płaskie, w tym:
    - folie PVC o grubości od 0,6 do 2,0 mm służą do wykonywania izolacji poziomych
    - folie PR (polietylenowe) – służą do wykonywania izolacji pionowych
  • zaprawy hydroizolacyjne – są to drobnoziarniste zaprawy cementowe modyfikowane żywicami syntetycznymi
  • lepiki, masy asfaltowe, asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe oraz asfaltowo-polimerowe – służą do wykonywania tzw. lekkich i średnich izolacji przeciwwilgociowych.

hydroizolacja pozioma fundamentów

Hydroizolacja tarasu i balkonu

Hydroizolacja to element, o którym musimy pamiętać również w przypadku balkonu i tarasu. Najkorzystniejsze i najwygodniejsze jest skorzystanie z rozwiązań systemowych, na które składają się wszystkie produkty niezbędne do poprawnego wykonania tego zadania, oferowane w zestawach przez producentów.
Do hydroizolacji balkonu i tarasu są wykorzystywane m.in. papy termozgrzewalne, folie i membrany z tworzyw sztucznych, samoprzylepne membrany bitumiczne. Dobrze sprawdzają się także membrany EPDM (mogą zastąpić kilka warstw papy), izolacje płynne (folie płynne, żywice lub dwuskładnikowe szlamy izolacyjne) oraz bitumiczne masy uszczelniające KMB.
Do poprawnego wykonania hydroizolacji konieczne będą też takie elementy jak taśmy i narożniki do izolowania styków powierzchni poziomych i pionowych.

system rynnowyOchrona ścian

Ochrona budynku przed wodą nie ogranicza się tylko do wykonania hydroizolacji. Trzeba również zabezpieczyć dom przed zawilgoceniem domu na skutek działania wody opadowej. Służy temu system rynnowy, składający się z: rynien, rur spustowych oraz elementów uzupełniających i montażowych. System rynnowy musi być odpowiednio wydajny, czyli dobrany do powierzchni dachu i jego kształtu. Na wydajność orynnowania wpływa m.in. jego wielkość oraz umiejscowienie odpływów (miejsc, w których rynny łączą się z rurami spustowymi). Ponadto, aby system rynnowy działał sprawnie, musi być poprawnie zamontowany, nie można także zaniedbywać regularnego czyszczenia i konserwacji jego elementów. Szczególnej uwagi wymaga montaż systemu rynnowego w domach pozbawionych okapów, choć pojawiły się już gotowe rozwiązania, przeznaczone właśnie do tego rodzaju budynków.

materiały termoizolacyjne

Termoizolacje nowej generacji – sprawdzone płyty PIR i maty metalizowane

Dla ochrony cieplnej budynku niezbędne jest wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej. Poza tradycyjnymi materiałami termoizolacyjnymi, na rynku pojawiają się również nowoczesne izolacje. Należą do nich np. płyty PIR, produkowane z ulepszonego poliuretanu i pokrywane dwustronnie folią aluminizowaną lub wzmocnionym papierem. Wyróżniają się one bardzo dobrą izolacyjnością –ich współczynnik przewodzenia ciepła (λ) wynosi nawet 0,024 W/(mK), co pozwala skutecznie izolować przegrody przy zastosowaniu płyt o niewielkiej grubości. Płyty poliuretanowe PIR są stosunkowo twarde, wytrzymałe, odporne na ściskanie, a także działanie wody i korozję biologiczną. Mogą być wykorzystywane do ocieplania dachów płaskich i stromych, ścian fundamentowych, podłóg i tarasów. W ofercie są również płyty PIR połączone fabrycznie z płytami gipsowo-kartonowymi, których zastosowanie ułatwia wykończenie wnętrz.
Popularność zdobywają także cienkie maty metalizowane, które odbijając promieniowanie cieplne dbają o odpowiednią izolacyjność termiczną przegrody. Mają one budowę warstwową - pomiędzy warstwami zbrojonej folii aluminiowanej umieszcza się kilka warstw maty poliestrowej, folii metalizowanej bądź folii bąbelkowej. Takie maty wykorzystuje się najczęściej przy wykonywaniu termoizolacji dachów.

płyty poliuretanowe PIR

Ocieplenie natryskowe i żelowe

Alternatywą dla różnego rodzaju płyt i mat ociepleniowych są izolacje natryskowe. Mogą być wykonywane np. z pianek poliuretanowych, aplikowanych za pomocą specjalnych agregatów. Tworzą one szczelną i jednorodną izolację, bez szczelin, które mogłyby powodować straty ciepła. Do wyboru są piany paroszczelne oraz paroprzepuszczalne. W ten sposób można ocieplać ściany, a także dachy i poddasza. Zaletą tego typu izolacji jest niewielki ciężar, odporność na wodę, a także możliwość wykonania izolacji trudno dostępnych miejscach istniejących budynków.
Coraz większą popularność w budownictwie zyskuje również aerożel. Występuje on w postaci specjalnych płyt, mat lub granulatu powstałego ze skondensowanego, a następnie utwardzonego żelu krzemianowego. Jest to materiał odporny na ściskanie, o najkorzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła (λ 0,012 - 0,030 W/(mK)) wśród materiałów stałych. Ponieważ aerożel dobrze tłumi dźwięki, z powodzeniem służy także jako izolacja termiczna. Materiał ten jest bardzo odporny na działanie wysokiej temperatury, wody i wilgoci, a także związków chemicznych. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania go w miejscach o ograniczonej przestrzeni, utrudniającej zastosowanie innego materiału izolacyjnego.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Izolacja domu – sprawdzone i nowatorskie materiały - zdjęcie 8

Partnerzy Kampanii

Izolacja domu – sprawdzone i nowatorskie materiały - zdjęcie 9

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: Fotolia, Bauder

Polecamy Ci również

Zobacz także