Izolacja domu a oszczędność energii

"Podwyżka cen gazu", "Podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju", "Paliwa podrożeją", "Zasoby energetyczne wyczerpują się", "Nagła zmiana klimatu" - to komunikaty, które uświadamiają nam, że trudno żyć bez energii, a jeszcze trudniej o... tanią energię.

izolacja poddaszaKomisja Europejska przedstawiła Plan Działania w sprawie poprawy efektywności energetycznej w państwach członkowskich UE, z którego wynika, że co najmniej 20% energii wykorzystywanej w Europie jest dziś marnowane. Zużycie takiej ilości energii kosztuje Unię Europejską 100 miliardów Euro rocznie, a jednocześnie przyczynia się do dalszej degradacji naszego środowiska. Jeśli nie przeprowadzi się żadnych działań w celu odwrócenia tej tendencji, zużycie energii wzrośnie do 2015 r. jeszcze o ponad 10%. Europejczycy muszą więc zacząć oszczędzać. Komisja przewidziała w Planie Działania ograniczenie wykorzystania energii o 20%. Dla przeciętnego mieszkańca oznacza to oszczędność kilkuset złotych w skali roku, dla środowiska ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 780 mln ton do 2020 r., co spełnia wymagania protokołu Kyoto. Korzyści w postaci zwiększonej konkurencyjności przemysłu, podniesienie standardu życia mieszkańców oraz większej ilości miejsc pracy odniesie każde państwo europejskie. Możliwe będzie również zmniejszenie zależności od zewnętrznych źródeł energii, na przykład rosyjskiego gazu i ropy.

ocieplenie stropuJak to zrobić
Zacznijmy od siebie, od najbliższego nam miejsca, czyli od własnego domu czy mieszkania. Około 40% energii zużywamy właśnie w naszych domach. Powinniśmy używać energooszczędnych urządzeń grzewczych oraz oświetlenia, ale najważniejsze jest ograniczenie ciepła, które ucieka przez ściany i dachy naszych domów. Aby ograniczyć taką nieefektywność należy prawidłowo zaizolować strychy, poddasza oraz ściany w budynkach. Specjaliści szacują, że z powodu braku odpowiedniej izolacji, obiekty tracą nawet 30% energii! Jednym z materiałów, który ma najniższy wskaźnik przewodności cieplnej, eliminuje mostki cieplne i tym samym doskonale ociepla wszystkie przegrody w naszych domach, jest wełna szklana. Zapewnia komfort cieplny przez cały rok, utrzymując optymalną temperaturę we wnętrzach zimą, a latem chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem.

Komisja Europejska planuje nie tylko propagować energooszczędne rozwiązania we wzniesionych budynkach w postaci certyfikacji urządzeń. Przez najbliższe sześć lat wdrożone zostaną regulacje, które wprowadzą nowe, podwyższone standardy dla producentów i budowniczych. Wprowadzone będą mechanizmy finansowania, zachęcające do stosowania bardziej energooszczędnych produktów.

Komisja zapowiedziała również aktywne wspieranie idei pasywnych domów i zwiększenie ich udziału w ogólnej liczbie budynków do 2015 r. Budynki pasywne są ogrzewane bez zapotrzebowania energii pierwotnej. Zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych, kolektorów słonecznych oraz odpowiednich systemów wentylacji zatrzymujących ciepło wytworzone w domu, sprawiają, że w domach pasywnych nie wykorzystuje się więcej niż 15 kWh energii na 1 mkw powierzchni użytkowej. Wybudowanie budynku pasywnego jest niewiele droższe od budowy zwykłego domu, a co więcej, inwestycja bardzo szybko się zwraca. Koszty ogrzania budynku pasywnego o powierzchni 120 m² wynosi około 500 zł za sezon grzewczy.

Komisja chce również rozszerzyć zakres dyrektywy dot. charakterystyki jakości energetycznej budynków poprzez wprowadzenie minimalnych wymagań dla nowych i odnawianych budynków o powierzchni mniejszej niż 50 m². Obecnie świadectwa energetyczne, które od stycznia 2008 r. mają dostarczyć kupującym i wynajmującym informacji na temat zużycia cieplnego budynków, dotyczą jedynie budynków o powierzchni mniejszej od 1000 mkw. W Polsce wciąż jeszcze czekamy na ustawę, która ma zatwierdzić metody stosowane w certyfikatach.

docieplenie poddaszaW chwili obecnej państwa członkowskie przedstawiają Komisji Europejskiej programy operacyjne współfinansowane ze środków funduszy strukturalnych, które przeznaczone są na lata 2007-2013. Jednym z dwunastu najważniejszych priorytetów Funduszy Strukturalnych oraz Funduszu Spójności jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Zamiary związane z oszczędzaniem energii nie są tylko pobożnym życzeniem brukselskich urzędników. W nowej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 przewidziano, że 3% funduszy unijnych powinno być przeznaczonych na działania podnoszące efektywność energetyczną. Niestety polski rząd na cele związane nie tylko z ochroną środowiska, ale również ze wzrostem konkurencyjności polskiej gospodarki, planuje przeznaczyć znacznie mniejszą sumę funduszy. Republika Czeska - kraj o podobnym klimacie - w efektywność energetyczną planuje zainwestować 3% unijnej pomocy. Bliska nam nie tylko historycznie Litwa - aż 6%. Tymczasem polskie władze rządowe i samorządowe przekażą na termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków tylko około 0,9% z unijnych funduszy.

Wdrożenie Planu Działania w sprawie zwiększenia efektywności energetycznej przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności gospodarczej poszczególnych państw członkowskich, poprawy warunków życia obywateli, zwiększenia zatrudnienia oraz powstania nowych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Z punktu widzenia obywatela, niewielkie zmiany w nawykach dotyczących zużycia energii oraz zaizolowanie własnego domu będą oznaczać wymierne oszczędności w budżecie domowym oraz wniesienie własnego wkładu w realizacje wspólnych celów Europy.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Knauf Insulation

Polecamy Ci również

Zobacz także