Izolacja domu a koszty ogrzewania

Izolacja domu a koszty ogrzewania

Na rachunki za energię zimą składają się przede wszystkim koszty związane z ogrzewaniem. Dlatego energochłonność budynku jest tak kluczową informacją inwestycyjną, dotyczących zarówno zakupu, jak i budowy domu. Odpowiednio optymalizując i dobierając rozwiązania wydając niewiele więcej oszczędzamy dużo.

Do kosztów jakie ponosimy mieszkając w domu można zaliczyć: projekt, budowę, konieczne remonty, eksploatację i wreszcie rozbiórkę. 11% tych nakładów pochłania budowa, a 84% eksploatacja – z czego aż 75% to koszt ogrzewania i produkcji ciepłej wody. 46% inwestorów uważa, że rachunki związane z ogrzewaniem to duży problem. W Polsce przeciętne zużycie potrzebnej na nie energii jest nawet dwukrotnie wyższe w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej. Powód to niska izolacyjność polskich budynków. Dlatego dom należy traktować jako inwestycję, gdzie straty ciepła są przekuwane na wymierne straty ekonomiczne.

Koszty okiem inwestora

Inwestycje budowlane mają charakter długoterminowy, dlatego warto zadać sobie pytanie, jaki okres zwrotu jesteśmy w stanie zaakceptować. Energooszczędność dotyczy przede wszystkim:

  • izolacji termicznej ścian zewnętrznych, stropów, dachów, piwnic,
  • stolarki okiennej i drzwiowej,
  • systemów odzysku ciepła z wentylacji,
  • sprawnych źródeł ciepła, ich prawidłowej regulacji i eksploatacji.

izoalcja domuWarto czasami zainwestować więcej przy budowie domu, a później zaoszczędzić na ogrzewaniu. 10 lat w budownictwie to dość krótki okres zwrotu za poniesione koszty, a tylko co setny inwestor jest w stanie czekać na zwrot kosztów dłużej niż 20 lat. Jednak odpowiednio dobrane materiały i technologie konstrukcyjne, korzystne finansowanie, a nawet wsparcie przedsiębiorstwa świadczącego usługi energetyczne, mogą zapewnić oszczędności w dużo krótszym czasie. Jak wynika z badania Postawy wobec bezpieczeństwa finansowego, przeprowadzonego przez Grupę IQS, pomysł jednorazowej inwestycji (kilku tysięcy złotych) pozwalającej w przyszłości obniżyć koszt ogrzewania o 15–20% podoba się Polakom. Prawie połowa z nich byłaby zdecydowanie gotowa na taką inwestycję, a jedynie 14% odrzuca ten pomysł. Gdyby osoby, które już wybudowały dom lub kupiły mieszkanie robiły to ponownie, to przede wszystkim wybudowałyby lepiej ocieplony dom lub kupiły lepiej ocieplone mieszkanie – tak, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie i podnieść komfort cieplny.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przeprowadzając analizę dwóch obiektów o tej samej powierzchni, o różnych systemach grzewczych (gaz i biomasa) oraz innych grubościach izolacji zauważyć można, że różnią się znacząco w kwestiach kosztów eksploatacji. W budynku B zastosowano odpowiednią izolację w miejscach narażonych na straty ciepła i wykorzystano system odzysku ciepła z wentylacji. Pozwoliło to, mimo wyższej ceny wybranego źródła ciepła, na znaczne oszczędności w stosunku do budynku A. Optymalizacja rozwiązań pozwala dobrać te najbardziej opłacalne analizując również koszty eksploatacji a nie tylko koszty zakupu. Nowoczesność i ekologia to nie tylko nowe formy ogrzewania: wyraźnie widać, że bez odpowiedniego zaplecza w postaci solidnej izolacji, korzyści z takich rozwiązań są jedynie iluzoryczne. Być może źródeł „szóstego paliwa” wcale nie trzeba szukać daleko: wystarczy rozejrzeć się po otaczających nas budynkach.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także