Jednym z mniej znanych inwestorom typów izolacji są izolacje bentonitowe - służące do zabezpieczania przed wodą podziemnych części budynków. Popularność izolacji bentonitowych systematycznie rośnie - są niezwykle proste w zastosowaniu, a jeśli nawet ulegnie uszkodzeniu, ma zdolność samouszczelniania się.
Bentonit sodowy CETCO jest niezwykłym minerałem - pod wpływem wody pęcznieje co najmniej 15-20-krotnie (jeśli nic go nie ogranicza). W wyniku oddziaływania wody przekształca się w żelową przeponę blokującą jej infiltrację. Przepona taka działa przez cały czas istnienia zabezpieczonej konstrukcji. Dodatkową zaletą hydroizolacji bentonitowych Cetco jest ich zdolność samouszczelniania. Jeśli w trakcie instalacji lub po jej zakończeniu nastąpi z jakiegoś powodu uszkodzenie materiału, miejsce to zabliźni się samoczynnie. Konsekwencją tej właściwości jest również zdolność do uszczelniania nieznacznych zarysowań betonu, spowodowanych np. osiadaniem gruntu, ruchami sejsmicznymi czy skurczem betonu. Tym samym przezwycięża się problemy, nad którymi nie da się zapanować w zwyczajny sposób.
Jak wygląda konstrukcja maty Voltex
Jednym z podstawowych bentonitowych materiałów hydroizolacyjnych jest mata o nazwie Voltex. W jej skład wchodzą dwa geosyntetyki: włóknina i tkanina polipropylenowa. Pomiędzy tymi dwoma warstwami znajduje się granulowany bentonit Cetco. Wszystkie te trzy warstwy ulegają zespoleniu w jednorodny produkt podczas procesu igłowania. Polega on na zaczepianiu specjalnymi igłami włókien ze spodniej włókniny i przeciąganiu ich przez warstwę bentonitu poza tkaninę, przez co osiąga się wzajemne powiązanie geotekstyliów oraz zamknięcie i ściśnięcie bentonitu. Voltex DS jest od strony geowłókniny dodatkowo laminowany membraną polimerową. Uzyskuje się w ten sposób doskonałą, aktywną izolację przeciwwodną budowli podziemnych oraz podziemnych części budynków. W wyniku mocnego igłowania Voltex nabywa pewnych właściwości, które znacząco wyróżniają ten materiał.
Zastosowania izolacji z bentonitu
- Izolacje poziome i pionowe podziemnych części budynków;
- Izolacje fundamentów wykonywanych w stałych zabudowach wykopów;
- Izolacje stropodachów;
- Izolacje tuneli.
Zalety stosowania wykładzin hydroizolacyjnych Voltex
Maty Voltex mają właściwości samouszczelniające, zakres prac przygotowawczych podłoża jest ograniczony do minimum; w niektórych przypadkach przygotowanie (np. poza zmyciem) nie jest wymagane. Na powierzchniach pionowych materiał jest montowany przez przybijanie gwoździami do betonu lub przystrzeliwany za pomocą osadzaka; na powierzchniach poziomych po prostu układany, może być montowany wewnątrz szalunku lub do stałej obudowy wykopu. Istnieje możliwość układania maty bezpośrednio na zagęszczonej warstwie podsypki z pominięciem warstwy chudego betonu, nie stosuje się żadnych warstw podkładowych, możliwość popełnienia błędów wykonawczych jest więc zmniejszona do minimum. Materiał ma nieograniczoną w czasie skuteczność. Voltex może być stosowany na wilgotne podłoża, nie występują przerwy technologiczne, związane np. z czasem wiązania podłoża, nie wymaga wykonywania warstwy ochronnej. Voltex można układać przy uciążliwych warunkach atmosferycznych (deszcz), również zimą.
Enerbau
Osobiście, to mam kontakt z bentonitem porzez jego zastosowanie w kociej toalecie. Sprawdza się doskonale. Inną sprawą jest jego zastosowanie w budownictwie. Tam już nie jest to tak oczywiste.
Największym problemem może być powstawanie rys w matach, przy wielokrotnym nasiąkaniu wodą i osuszaniu. Z tego też powodu lepiej nadaje się bentonit do uszczelniania wysypisk śmieci i innych tego rodzaju obiektów. W przypadku fundamentów, nieszczelności wynikłe z właściwości materiału, mogą być przyczyną późniejszych problemów z wilgocią w budynkach.
http://www.deponie-stief.de/pdf/meineme ... ng2002.pdf
http://www.eniggmbh.de/Bentonit.htm
Sądzę, że powinni się w tym wypadku wypowiedzieć także eksperci od hydroizolacji.
Bitmat
W takim wypadku należy odrzucić izolację bentonitową jako zastosowanie w budownictwie,ponieważ jak sam piszesz- mogą pojawiać się problemy ze szczelnością i w efekcie przedostanie się wilgoć,czego nikomu nie życzę. Potem są z tym bardzo duże problemy.