Izolacja bentonitowa

Praktyczne zastosowanie Voltexu na placu budowy

  • Instalacja

warstwy hydroizolacjiInstalacja Voltexu jest łatwa i szybka. Mata układana jest na zakłady. Wielkość zakładu 10 cm. W przypadku wykonywania izolacji poziomych podłoże powinna stanowić warstwa chudego betonu, odpowiednio zagęszczona warstwa podsypki lub czasami ustabilizowane podłoże gruntowe. Układana na powierzchni poziomej mata jest zazwyczaj wyprowadzana na powierzchnie pionowe w celu zachowania ciągłości z izolacją pionową. Aby zabezpieczyć się przed rozchyleniem lub zanieczyszczeniem zakładów w trakcie robót zbrojarskich i betoniarskich zaleca się zszycie zakładów przy użyciu specjalnego zszywacza. W celu wykonania izolacji pionowej Voltex można montować bezpośrednio przybijając go do wykonanej ściany fundamentowej lub montując do szalunku przed jej wykonaniem, a następnie zabetonować. W takim przypadku nastąpi zespolenie maty ze ścianą fundamentową.

Przy obiektach realizowanych w stałych zabudowach wykopów matę przybija się do obudowy i zabetonowuje wraz ze ścianą. Miejsca nacięć, przejścia instalacyjne, narożniki, itp. w celu doszczelnienia należy zaszpachlować szpachlą bentonitową. Górną krawędź zamocować liniowo przy użyciu listwy i odpowiednio obrobić szpachlą. Voltex instaluje się ciemniejszą stroną (geotkaniną) od strony izolowanego elementu konstrukcji. Szczegółowe rozwiązania zawiera katalog firmy CETCO. W przypadku sytuacji nietypowych należy skontaktować się z producentem, firmą  CETCO lub jej dystrybutorem.

  • Inne podstawowe materiały hydroizoalcyjne

CETbit 300 jest nowoczesną, samoprzylepną membraną hydroizolacyjną, składającą się z folii polimerowej HDPE oraz bitumiczno-kauczukowej warstwy klejącej. Dodatkowym elementem jest folia przekładkowa, zapobiegająca sklejaniu się materiału w rolce. CETbit stanowi doskonałą, aktywną izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową podziemnych części budynków, a także tarasów i balkonów. Szczególnie zalecany w przypadkach, gdy ze względów praktycznych, bądź bezpieczeństwa niemożliwe jest zastosowanie metod tradycyjnych bądź układania materiału na gorąco. CETbit jest układany na zimno, bez stosowania otwartego ognia lub gorącego powietrza. CETbit 300 dzięki zastosowanej folii HDPE charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi.

Waterstop-RX jest plastyczną taśmą bentonitowo-kauczukową, stosowaną do uszczelniania przerw technologicznych w betonowaniu, przejść elementów instalacyjnych przez przegrody budowlane i styków konstrukcji. Pęcznienie taśmy zapewnia trwałe uszczelnienie styku po pojawieniu się w nim wody. Zasadniczym składnikiem taśm Waterstop-RX jest bentonit sodowy CETCO, który pod wpływem wody pęcznieje w stanie swobodnym ponad szesnastokrotnie.  Umieszczenie taśmy w zamkniętej przestrzeni betonu ogranicza mu swobodę pęcznienia, a powstały po uwodnieniu żel staje się znakomitą, aktywną barierą wodoszczelną. Wytworzone ciśnienie pęcznienia sprawia, że rysy i pory betonu w otoczeniu taśmy zostają wypełnione i uszczelnione. Waterstop-RX wytrzymuje działanie znacznego ciśnienia hydrostatycznego (w zależności od typu nawet do 70 metrów słupa wody), zarówno w warunkach stałej obecności wody jak i w cyklach nawadniania i suszenia.

 plastyczna taśma bentonitowo-kauczukowataśma uszczelniającazastosowanie taśmy uszczelniającej

Taśmy Waterstop-RX są dostępne w dwóch odmianach rozmiarowych (obydwie o przekroju prostokątnym): 25 x 19 mm, długość rolki 5 mb, opakowanie: karton 30 mb. Nazwy handlowe: Waterstop-RX 101, Waterstop-RX 101 REDSTOP, Waterstop-RX 101 DH (o opóźnionym czasie pęcznienia). Druga odmiana rozmiarowa - 15 x 10 mm, długość rolki 6 mb, opakowanie: karton 72 mb. Nazwy handlowe: Waterstop-RX 103. Taśmy Waterstop-RX powinny być przechowywane pod przykryciem. Przykrycie powinno chronić przed opadami i promieniowaniem słonecznym.

Membrana Swelltite jest przeznaczona do izolowania przeciwwodnego powierzchni poziomych i pionowych podziemi budynków i budowli podziemnych, jak również stropowych płyt warstwowych ponad poziomem terenu, takich jak tarasy, stropodachy garaży podziemnych, place i stadiony sportowe. Spośród wszystkich materiałów systemu Volclay membrana Swelltite jest najbardziej odpowiednia do izolowania murowanych ścian fundamentowych. 

izolacja przeciwwodnamembrana izolacyjnaizolacja pionowa

Swelltite jest materiałem kompozytowym o podwójnym działaniu, łączącym wytrzymałość i odporność mechaniczną folii polimerowej z aktywnością i skutecznością bentonitu sodowego. Elastyczna i mocna folia polimerowa działa zarówno jako pierwsza bariera przeciwwodna jak i warstwa ochronna składnika bentonitowego. Woda przedostając się przez nieszczelność folii powoduje uaktywnienie bentonitu na spodzie membrany, powodując samoczynne zablokowanie przepływu. Swelltite ma łączną grubość 2,3 mm. Stanowi zespolenie folii HDPE o gr. 0,3 mm z warstwą 2,0 mm bentonitu sodowego. Pasmo membrany ma wymiary 1,02 x 11,5 m - 11,5 m².

masa uszczelniającaBentoGrout jest bentonitowym zaczynem o wysokiej zawartości fazy stałej, stosowanym metodą iniekcji klasycznej do uszczelniania podziemnych części fundamentów, studni, sklepień czy też nieszczelnych zamków grodzic stalowych. Do wtłaczania zaczynu w grunt otaczający konstrukcję stosuje się niskociśnieniowe (ok. 0,3 do 5,0 MPa) agregaty iniekcyjne o małej wydajności tłoczenia, nie przekraczającej 15 l/min. Po aplikacji zaczyn w ciągu ośmiu godzin zestala się w nieprzepuszczalny dla wody kit iłowy. BentoGrout jest pakowany w wielowarstwowe, nieprzemakalne worki ok. 22,5 kg; 48 worków na palecie. Ograniczenia: BentoGrout nie jest przeznaczony do napraw konstrukcji. Zarysowania uszczelnianej przegrody rozwarte ponad 3 mm powinny wcześniej zostać wypełnione zaprawą do lokalnych napraw powierzchni.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Źródło: Cetco

Polecamy Ci również

Zobacz także